Головна
Про сайт
Статті блогу
Література
Завантаження
Галерея
Контакти
   

Допоміжні матеріали

Відео Відео
Опитування

Який рівень проповіді у вашій Церкві?

Проповідь актуальна, цікава, добре підготована - 66.7%
Бажано кращої - 25.9%
Не підготована, або відсутня - 7.4%

Total votes: 27
The voting for this poll has ended on: 10 лют. 2016 - 11:32
Останні коментарі
 • Дякую, читаючі ці проповіді багато беру для себе.. :-) Весь коментар...
  21.10.16 14:59
 • Низький уклін і Вам, Вчителю. За мудрість, скромність, за мужність. Ви, отче, є ... Весь коментар...
  05.10.16 13:16
 • Слава Ісусу Христу! Вкотре перечитую Слово Боже, процитоване в проповіді о. Миха... Весь коментар...
  28.09.16 12:56
 • Слава Ісусу Христу! Кожного разу, коли роздумую над Вашою наукою на Євангельські... Весь коментар...
  30.06.16 09:25
 • Христос рождається! З великим сумом роздумую над словами проповіді про грані соб... Весь коментар...
  25.01.16 16:39
Євангелізаційні спільноти
Місійні терени

Соціальні мережі

facebook facebook
Twitter

Новини RSS

feed-image Feed Entries

Зараз на сайті

На даний момент 28 гостей на сайті
09
вер.
2011
Методичний підручник з катехизи Друк e-mail
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 
Література - Катехиза

 

 

 

 

 

 

ЖИТТЯ ІСУСА ХРИСТА

 

 

 

МЕТОДИЧНИЙ ПІДРУЧНИК З КАТЕХЕЗИ

ДЛЯ 5 КЛАСУ

 

 

 

( Опрацьовано на підставі нового Катехізису Католицької Церкви

і основної Програми катехізації дітей та молоді для єпархій

Римо-Католицької Церкви на Україні)

 

ad experimentum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГОРОДОК  -  КАМ’ЯНЕЦЬ - ПОДІЛЬСЬКИЙ   2000

 


 

5 КЛАС

Життя Ісуса Христа

 

1. Палестина батьківщина Ісуса

2. Благовіщення Марії

3. Жертвування Господа Ісуса та знаходження Ісуса в храмі

4. Свята Родина та укрите життя Ісуса

5. Хрещення Ісуса Христа

6. Піст та спокуси Ісуса

7. Перші учні Ісуса Христа

8. Чудо в Кані Галілейській

9. Ісус виганяє торговців із храму

10. Розмова Ісуса з Никодимом

11. Ісус і самарянка

12. Жителі Назарету не приймають Ісуса

13. Вибір дванадцятьох Апостолів

14. Нагірна проповідь і Вісім блаженств

15. Великий Чудотворець

16. Ісус навчає у притчах

17. Розмноження хліба і обітниця Пресвятої Євхаристії

18. Віровизнання святого Петра і обітниця влади ключів

19. Провіщення муки та переображення Господнє

20. В'їзд Ісуса в Єрусалим

21. Тайна Вечеря

22. Знущання і смерть Ісуса

23. Воскресіння Ісуса

24. Вознесіння та обітниця другого приходу

25. Зіслання Святого Духа

 

 

 


 

1. ПАЛЕСТИНА - БАТЬКІВЩИНА ІСУСА

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

„Отче наш”, „Радуйся, Маріє”, „Вірую”

 

2. Привітання дітей на початку катехетичного року.

 

3. Життєвий досвід:

Кожна людина, що живе на землі, має свою батьківщину, свій рідний край - де  народилася, живе і працює. Кожна людина любить свій край і якщо кому прийшлося виїхати до іншої країни на роботу чи на постійне місце проживання, то така людина з любов’ю згадує свою батьківщину. Адже там пройшло дитинство, там залишилися батьки, друзі і знайомі. Ми також маємо свою батьківщину, яку повинні щиро любити. А хто може мені сказати як називається наша батьківщина? Україна. Ми всі живемо на Україні, в місті (селі) яке називається, як? (Відповіді дітей). А чи ви любите своє місто (село)? (Відповіді дітей).

Ісус Христос також мав свою батьківщину, де Він народився і жив, тому сьогодні поговоримо про Палестину, батьківщину Ісуса.

 

4. Запис теми:

Палестина - батьківщина Ісуса

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Де знаходиться Палестина

Край де народився Ісус Христос називається Палестина, інакше називають Святою Землею. Свята Земля лежить поміж Єгиптом, Аравією, Азією і Європою. Якщо хтось хоче перейти з Азії до Європи, чи з Аравії до Африки мусить перейти через Святу Землю. Ісус Христос мабуть тому обрав цю землю за Батьківщину, щоб Його наука могла легко розійтися по цілому світу.                      (Пропонуєтьсяобразовий метод: карта Святої Землі)

б) Поділ країни

Палестина була поділена на три частини: Юдея, Самарія і Галілея.

На території Юдеї переважають гори, високі і малі. Тут, в Юдеї знаходився центр і столиця Палестини - місто Єрусалим. В цьому місті був храм, збудований на високій горі і до якого потрібно було підійматися по великих сходах, цей храм був радістю і гордістю всіх євреїв. Біля храму знаходилися три подвір’я: одне для поган, друге для тих, що визнавали єврейську релігію, а третє біля самого храму, було місцем для священників. Недалеко від Єрусалиму знаходиться місто Вефлеєм, де в стайні народився маленький Ісус.

Другу частину Палестини називали Самарією. Тут проживало багато поган, які не любили євреїв, і тому євреї обминали міста Самарії.

Третю частину Палестини називали Галілея. Тут немає гір, а навпаки переважає рівнина, де багато полів і лугів. В Галілеї знаходиться місто, яке називається Назарет. Саме там Ісус жив майже тридцять років. ( Під час цієї розповіді показувати це все на карті і одночасно показувати картинки, фотографії найбільших міст Палестини).

Найбільша ріка в Палестині - це Йордан, довжина якої складає 252 км. Саме в цій річці Ісус Христос отримав хрещення з рук св. Йоана Хрестителя. Над цією річкою стільки разів ходив і навчав людей доброї новини, Ісус. Ця ріка випливає з великого і глибокого озера Генезарет, над цим озером Ісус Христос покликав своїх учнів, щоб йшли за ним. (Можна заспівати Усі разом пісню “ Озеро Генезарет” (Поломницький пісенник „З Марією в дорозі”, с. 199).

Ріка Йордан бере свій початок від озера, а впадає в Мертве море. Чому саме так називаємо це море? Тому що в ньому немає жодної риби, жодної водяної рослини, нічого живого. В воді дуже багато солі і від неї гине все живе.

в) Клімат

В Палестині, де народився і жив Ісус Христос, клімат дуже жаркий і сухий. Немає там, як у нас, морозної і сніжної зими, лише відповідний час, коли щоденно іде дощ, але цей час триває недовго. Решта часу палить сонце і дуже жарко. В цю пору важко перебувати під сонцем, важко навіть дихати. Коли в нас зима і весна, там в той час дощ іде цілодобово. Земля спалена сонцем м’якне, виростають квіти і трави.

г) Заняття людей і їх життя

Люди цього краю ізраїльтяни, інакше ми їх називаємо юдеї, або євреї займалися і до сьогодні займаються перед усім землеробством. В горах люди займаються скотарством. Над Середземним морем, Галілейським озером, над Йорданом та іншими річками люди займалися риболовством.

В той час край Ісуса був під владою Риму, кругом можна було зустріти римських солдат, особливо в Єрусалимі. Євреї, які любили свою Батьківщину, не могли спокійно дивитися на те, як їхньою країною керує римський кесар і тому тужили за волею. Крім царя Ірода, який був жорстокою людиною, краєм ще керував Синедріон, у склад якого входили священики та учені в Святому Письмі. Особливий вплив на народ мали фарисеї і садукеї.

д) Життя Ісуса на Батьківщині

Ось на такій землі, в яких умовах, в маленькому місті Віфлієм народився Ісус Христос. Він ходив по цій землі з батьками до міста Єрусалим на свято Пасхи, тридцять років жив в місті Назарет. Був слухняний для своїх батьків і допомагав їм. В річці Йордан прийняв хрещення від Йоана Хрестителя, постив на пустині сорок днів. А потім три роки ходив по цій землі і навчав людей, робив чуда, оздоровляв хворих, воскрешав померлих. На горі Голгофі Ісус помер на хресті заради спасіння всіх людей, а на третій день воскрес із мертвих. А ще через сорок днів з Оливної гори, біля Вівсаїди вознісся на Небеса. (Пропонується використати фільм про Святу Землю.)

Протягом цього навчального року детально будемо вивчати життя і діяльність Ісуса Христа.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1.         Як називаємо батьківщину Ісуса Христа? – Батьківщину Ісуса Христа називаємо Палестина або Свята Земля.

2.         На які частини поділялася Палестина? – Палестина поділялася на такі частини: Юдея, Самарія і Галілея.

3.         Який клімат існує в Палестині? – Клімат в Палестині жаркий і сухий.

4.         Чим займаються люди в Палестині? – Люди в Палестині  займаються землеробством, скотарством, рибаловством.

5. Показати на карті міста де народився і жив Ісус Христос, де Він прийняв Хрещення, навчав людей.

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Так як Ісус любив свою батьківщину, любив людей, які жили в Палестині, так і ми повинні любити свою Батьківщину, свою Україну. Встанемо і помолимося за нашу батьківщину, а також за цілий світ.

б) хід молитви:

“Отче наш, Всемогутній Боже, просимо Тебе піклуватися про нашу Батьківщину. Нехай наша країна розвивається в щасті і мирі, а її народ досягне усього, що потрібно для життя і щастя. Господи, визволи нас від наших недоліків, навчи нас бути працьовитими і терпеливими, щоб ми могли дружньо будувати Боже Царство на землі, а також щоб не марнували Твоїх дарів. Благослови наших земляків на цілому світі. Допоможи нам жити в братній любові, єдності та злагоді. Навчи нас бути корисними для нашої Вітчизни і сприяти її всебічному розвитку. Амінь.”

 

8. Формування поведінки:

Ісус Христос є прикладом для нас. Показує як потрібно жити і поводитись у житті. Ісус любив свій край, людей, які жили в Його країні і всіх людей, які живуть на всій Землі. Свою любов Він підтвердив смерттю на хресті. Також ми повинні робити все залежне від нас, щоб наша Батьківщина розвивалася і зростав добробут людей. Насамперед треба добре вчитися в школі, з пошаною відноситися до всіх оточуючих нас людей, не нищити державного майна. Шанувати всі Божі дари.

 

9. Заклик до євангелізації:

Коли бачимо, що наші друзі чи навіть старші люди сіють ворожнечу між людьми або не сумлінно виконують свої обов’язки, то потрібно їм сказати, що своєю поведінкою вони шкодять не тільки оточуючому середовищу, але також і собі. Щоб добре і щасливо жити треба приносити користь суспільству, а тим самим Батьківщині.

 

10. Запис у зошит:

Ісус любив свою батьківщину. Він помер на хресті за всіх людей, тому що любив усіх. Ми теж маємо любити свою Батьківщину всіх людей, так як вчить нас Ісус Христос.

 

11. Домашнє завдання:

Намалювати карту Палестини, де треба позначити головні її частини, головні міста, озеро, річку і море.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Довільна молитва за нашу Батьківщину.

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Ознайомити дітей з краєм де народився, жив і помер Ісус Христос.

 

2. Виховна мета:

Навчити любити свій край, молитися за нього, працювати для його добро.

 

3. Застосовані методи:

Розповідь, питання - відповіді, образовий.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Карта Палестини, малюнки, фотографії з найбільших міст Палестини.

 

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

W. Zaleski, Nauka Во?а, t.IV, Pozna? 1959.

7. Автори:

1 редакція: Віталій Бартковяк

2 редакція: Неоніла Придорожня

 


 

2. БЛАГОВІЩЕННЯ МАРІЇ

 

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

“Отче наш”, “Ангел Господній”

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1.         Як називаємо батьківщину Ісуса Христа? – Батьківщину Ісуса Христа називаємо Палестина або Свята Земля.

2.         На які частини поділялася Палестина? – Палестина поділялася на такі частини: Юдея, Самарія і Галілея.

3.         Який клімат існує в Палестині? – Клімат в Палестині жаркий і сухий.

4.         Чим займаються люди в Палестині? – Люди в Палестині  займаються землеробством, скотарством, рибаловством.

5. Показати на карті міста де народився і жив Ісус Христос, де Він прийняв Хрещення, навчав людей.

в) перевірка домашнього завдання.

3. Життєвий досвід:

З попередньої катехези ви дізналися про Палестину. Вже знаєте де народився Ісус Христос. Ви вчили на лекціях релігії про Єдиного Бога в Святій Трійці. Зараз бачите як люди ходять до костелу і ви самі берете участь в Святій Месі. Ви охрещенні. Господь вибачає наші гріхи в таїнстві Покути і приходить до нас в таїнстві Тіла і Крові Господньої. Це все дуже необхідно людині. Але чому ми це все робимо?  Заради кого ходимо до костелу? Хто знаходиться в центрі цілої історії Спасіння?

А Ним є Той, про Якого архангел Гаврил приніс нам і цілому світу Добру Новину від Бога. До Діви Марії, в місто Назарет Бог послав архангела, щоб сповістив їй, що Вона буде матір’ю Спасителя світу - Ісуса Христа.

4. Запис теми:

Благовіщення Марії

 

5. Розповідь про спасенне послання:

1 ЧАСТИНА:

а) бібліодрама на підставі тексту про Благовіщення Пресвятій Діві Марії (Лк 1, 26-38);

б) аналіз тексту (запитання); - Хто послав архангела Гаврила в місто Назарет?

- Що сказав архангел Гаврил Марії?  - Що на це відповіла Марія?

 

2 ЧАСТИНА:

а) Урочисте читання тексту про Народження Ісуса Христа (Лк 2, 1-20)

б) аналіз тексту (запитання): - Куди вирушили Йосип і Марія? - Чому Йосип і Марія вирушили з Назарету до Вифлеєму? - Куди поклала Марія Божого Сина? - Хто ще перебував недалеко місця, де народився Христос?

в) закріплення змісту за допомогою пісні про Народження Ісуса Христа.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1.         Хто послав архангела Гаврила в місто Назарет? – Бог послав архангела Гаврила в місто Назарет.

2.         Що сказав архангел Гаврил Марії? – Архангел Гаврил сказав Марії: “ Не бійся, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й породиш сина й даси йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься...”

3.         Що на це відповіла Марія? – Марія відповіла: “ Ось я Господня слугиня: нехай зі мною станеться по твоєму слову!”

4. До кого вирушила Марія і з якою метою? - Марія  швидко пішла в гірську околицю, Юдеї, до дому Захарії, щоб побачити Єлизавету, матір Йоана Христителя.

5.         Куди вирушили Йосип і Марія? – Йосип і Марія вирушили в місто Вифлеєм, що знаходиться в Юдеї.

6.         Чому Йосип і Марія вирушили з Назарету до Вифлеєму? – Йосип і Марія вирушили з Назарету до Вифлеєму, щоб записатися і виконати наказ кесаря Августа.

7. Куди поклала Марія Божого Сина? – Марія поклала Божого Сина в ясла, бо не було їм місця в заїзді.

8. Хто ще перебував недалеко місця, де народився Христос? – Недалеко місця, де народився Христос перебували пастухи, що стояли на сторожі коло своїх отар.

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Стаємо в тиші перед Господом.

б) хід молитви:

Подякуємо Богові за те, що дав нам Спасителя Ісуса Христа: довільна молитва.

8. Формування поведінки:

Жителі Вифлеєму не пустили Йосипа і Марію на нічліг до свого дому. Запросити до свого дому свого приятеля, що бідніший за мене і щось йому подарувати, або пригостити його чимось, бачачи в ньому Ісуса потребуючого допомоги.

9. Заклик до євангелізації:

Як зустрінете товариша або подругу розкажіть їм про ті події, про які ви сьогодні дізналися на катехезі. Про те, що Бог став людиною. Народився Месія. Він народився для цілого світу. Для мене і для тебе, щоб відкупити нас з гріхів. Прийшов дати нам Вічне Щастя.

10. Запис у зошит:

“ ... Святе, що народиться, назветься Син Божий” (Лк 1, 35)

“ Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель, він же Христос Господь ...” (Лк 2, 11)

11. Домашнє завдання:

Прочитати вдома фрагмент Євангелії від святого Луки, де описано сцену Благовіщення, та народження Ісуса Христа і намалювати ті два випадки в зошиті.

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Гимн: „Слава во вишніх Богу...”

 

 

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Поглибити відомості дітей про Благовіщення Пресвятій Діві Марії і народження Ісуса Христа.

2. Виховна мета:

Виховати у дітей вдячність Ісусу, що прийшов на світ.

3. Застосовані методи:

Наррацїї, питання - відповідь, образовий, урочисте читання Святого Письма, бібліодрама.

4. Катехетичні допоміжники:

- Ілюстрована Біблія для молоді, Варшава 1990, ст. 352-353; 355-357;

- фігура Матері Божої; роратня свічка;

- яселка;

- фігури ангела, Марії, Йосипа, дитятко Ісус, пастушки, овечки;

- дошка.

5. Джерело:

Святе Письмо

6. Автори:

1 редакція: Анатолій Боднажевський

2 редакція: Лілія Гудошнік


3. ЖЕРТВУВАННЯ ГОСПОДА ІСУСА

ТА  ЗНАХОДЖЕННЯ ІСУСА В ХРАМІ

 

 

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

Разом з Дівою Марією розпочнемо нашу зустріч з Ісусом:

“Радуйся, Маріє...” і пісня “Мати Марія...” (By?a cicha i pi?kna).

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1.         Хто послав архангела Гаврила в місто Назарет? – Бог послав архангела Гаврила в місто Назарет.

2.         Що сказав архангел Гаврил Марії? – Архангел Гаврил сказав Марії: “ Не бійся, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й породиш сина й даси йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься...”

3.         Що на це відповіла Марія? – Марія відповіла: “ Ось я Господня слугиня: нехай зі мною станеться по твоєму слову!”

4. До кого вирушила Марія і з якою метою? - Марія  швидко пішла в гірську     околицю Юдеї, до дому Захарії, щоб побачити Єлизавету, матір Йоана Христителя.

5.         Куди вирушили Йосип і Марія? - Йосип і Марія вирушили в місто Вифлеєм, що знаходиться в Юдеї.

6.         Чому Йосип і Марія вирушили з Назарету до Вифлеєму? - Йосип і Марія вирушили з Назарету до Вифлеєму, щоб записатися і виконати наказ кесаря Августа.

Куди поклала Марія Божого Сина? - Марія поклала Божого Сина в ясла, бо не було їм місця в заїзді.

Хто ще перебував недалеко місця, де народився Христос? - Недалеко місця, де народився Христос перебували пастухи, що стояли на сторожі коло своїх отар.

в) перевірка домашнього завдання.

3. Життєвий досвід:

Ви вже майже дорослі. П’ятий клас це вже половина вашого навчання в школі. За цей короткий час ви пізнали багато наук.  Зараз пригадаємо собі історію нашої Батьківщини. Як знаємо, наші предки перед тим, як Володимир Великий в 988 році впровадив християнство на наші землі, складали Богу різні жертви. І не лише наш народ складав жертви, а також і багато інших народів. Траплялися навіть випадки, коли приносили в жертву людей.

В релігійних звичаях ізраельського народу була також практика, що до святині в Єрусалимі приносили дітей і жертвували їх Богу. Так сталося з дитятком Ісусом.

4. Запис теми:

Жертвування Господа Ісуса та знаходження Ісуса в храмі

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Як євреї, віддавали Богові шану? Вони також приносили жертви. Але кому вони приносили ці жертви - ідолам чи Живому Богу? Так, Живому Богу. Богу, який об’явився Авраамові, Мойсеєві і багатьом іншим пророкам. Бог заключив Союз з Авраамом, Союз з Мойсеєм. Союз - це угода між двома особами.

Наприклад, підприємець, беручи на роботу людей, укладає з ними угоду, в якій встановлено умови праці та оплату. Угода може укладатись між підприємствами, між державами та ін.

Ми живемо на землі, яку дарував нам Всемогутній Бог. Він створив нас і все, що навколо нас існує (приклади). Все належить Богу - люди, тварини, ліс, поле і т. д. Бог вибрав єврейський народ за свій народ, який би Йому віддавав Йому честь. Народ, як було сказано, заключив Союз з Богом. Ініціативу подав Бог. Він захотів цього Союзу. Заключили таку умову, що люди будуть служити Богу, складати жертви - все найкраще, все первородне серед тварин і людей. Але, як знаємо, євреї не вбивали людину, як це робили погани, вони віддавали першого народженого хлопця на службу в храмі. А хто з батьків не хотів віддавати свою дитину до храму, то міг її відкупити, як було в випадку з малим Ісусом. А Господь, зі своєї сторони, вів єврейський народ, давав ім добре життя, в необхідний час посилав дощ, сонце, оберігав від неприятелів.

б) З попередньої катехези знаємо про народження Ісуса Христа, Це був в Марії і Йосипа первородний син. Згідно з Союзом, що вони мали зробити? Так, пожертвувати Його Богу. Це записано в Святому Письмі і зараз ми це прочитаємо.

(Читання Святого Письма Лк 2,22-32 )

1.До якого міста Марія і Йосиф принесли дитятко?

2.         Навіщо вони принесли Його до храму?

3.         Чи віддали вони Ісуса на  службу в храмі?

4.         Хто їх зустрів біля храму?

5. Що Симеону сказав Господь через Святого Духа?

в) Свята Родина була послушна Богу. Хоча Ісус був Сином Божим, вони все ж таки ідуть до храму, щоб виконати все, що Бог сказав через пророків. Ідуть, щоб пожертвувати дитятко Ісус Богу. Вони знають, що Бог їх любить і не хочуть образити Його своїм непослухом.

г) Святе Письмо розповідає про дві події з життя малого Ісуса. Перша - це жертвування Його в храмі, а друга - знайдення дванадцятирічного Ісуса в храмі. Євреї щороку на свято Пасхи ходили до єрусалимського храму. Це було обов’язком для всіх чоловіків. Хлопчики, яким виповнилося 12 років, вважались дорослими. Тому вони теж були зобов’язані йти в храм у Єрусалим і складати жертви Всемогутньому Богу. (Лк.2,41-52). Свята сім’я жила у Назареті. До Єрусалиму їм потрібно було йти 3 дні. Єрусалимський храм був єдиним храмом, в якому складалися жертви правдивому Богу. Тому сюди приходили євреї не тільки з цілої Палестини, але і з інших країн.

(Пропонується робота з картою)

Храм знаходився на горі. Він був гарно збудований, чудово оздоблений. На свято Пасхи сюди прийшло дуже багато людей. Серед них – Марія, Йосип і дванадцятирічний Ісус.

е) По закінченні свята, Марія і Йосип поверталися додому: Марія йшла з жінками, Йосип з чоловіками. Ісуса з ними не було. Загубився серед тих людей. Йосип думав, що Ісус іде з Марією, а Марія думала, що Ісус іде з Йосипом. Коли вони побачили, що немає Ісуса, то почали Його шукати серед рідних. Але і там Його не було. Вони сильно хвилювалися за свого Сина. Подумали, що Ісус загубився десь в пустині. А залишитися в пустині на ніч - означало смерть, тому що можна було замерзнути. Вони швидко повернулися до Єрусалиму і аж на третій день знайшли Ісуса в храмі серед учителів. Побачили, як їх Син дивував вчених своєю мудрістю. Марія, сповнена смутку, так звернулася до Нього: “Дитино, чому ти це так зробив нам. Ось батько твій і я, боліючи, тебе шукали. Чому ти нам не сказав, що залишишся і будеш розмовляти з священниками?”

На це Ісус відповів: “Чого ж ви мене шукали? Хіба не знали, що я мав бути при справах Отця мого? Мій Небесний Отець наказав мені залишитися в храмі і навчати священників, тому я це зробив, чому ж ви хвилювалися?” Сказавши це, Ісус повернувся з Марією і Йосипом в Назарет, і був їм слухняний.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1.         Куди пішли Марія, Йосип і дванадцятирічний Ісус? – Марія, Йосип і дванадцятирічний Ісус пішли в Єрусалим.

2.         Скільки днів потрібно було йти до Єрусалиму? – До Єрусалиму потрібно було йти три дні.

3.         Що вчинив Ісус, коли люди вже виходили з храму? – Ісус залишився в храмі.

4.         Що вчинили Марія і Йосип, коли дізналися, що Ісус загубився? – Йосип і Марія повернулися до Єрусалиму шукаючи Ісуса.

5.         Де вони знайшли Ісуса? – Вони знайшли Ісуса в храмі.

6.         Що сказала Мати Божа до Ісуса? – Мати Божа сказала до Ісуса: “Сину, чому ти так вчинив?

7.         Що відповів Ісус? – Ісус відповів: „Чого ж ви мене шукали? Хіба не знали, що я маю бути при справах Отця мого?”

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Впровадження і вияснення префації з урочистості Жертвування Ісуса у зрамі (2. ІІ).

б) хід молитви:

Катехет відмовляє текст префації.

8. Формування поведінки:

Ісус Христос жив дуже далеко від храму. Але Він охоче ходив до Єрусалиму, щоб віддати честь Богу, своєму Батькові. Бог чекає на кожного з нас в сьогоднішньому храмі – в костелі. Він прагне бачити наші радісні обличчя, чути голос нашого серця. Кожен з нас може сказати, що ходить до костелу. Але чому він це робить? Хтось йде до храму тому, що любить Ісуса всім серцем, а хтось – лише тому, що йому наказують батьки, чи просто хоче бути з друзями, які сюди приходять. Запам’ятайте, що Бог прагне не тільки нашої присутності в храмі. Він хоче, щоб ми приходили до Нього зі своїми проблемами та просьбами. Щоб ми розмовляли з Ним, дякували Йому за все. Щоб віддавали Богу честь і шану.

 

9. Заклик до євангелізації:

Багато є серед нас таких дітей, які не приходять у храм не ходять на лекції катехези. Вони ще не знають, що на них чекає Ісус. Було б добре, якби ми давали їм приклад. Показували, що ходимо на катехезу не для мами, не для священника, а тому, що так хоче Ісус, який чекає на нас з відкритими руками в храмі, в катехетичній кімнаті.

10. Запис у зошит:

Ісус Христос чекає на мене в храмі!

11. Домашнє завдання:

Намалювати Жертвування Господа Ісуса в Єрусалимській Святині.

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Пісня: “Бог є лише один” (Поломницький пісенник „З Марією в дорозі”, с. 109).

 

 

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Ознайомити дітей з правдою, що Ісус Христос був пожертвуваний Богові.

2. Виховна мета:

Виховати в дітей бажання ходити до церкви, до Божого храму, тому що там їх чекає Ісус.

3. Застосовані методи:

Читання Святого Письма, наррацїї, запитання, опис, наочний, спів.

 

4. Катехетичні посібники:

- Ікона зоображуюча Жертвування Господа Ісуса у храмі.

- Карта Палестини.

5. Джерело:

Біблія для дітей, Україна 1992, ст. 262 і 266;

Месал

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

W. Zaleski, Nauka Bo?a, t. IV, s. 86

.

7. Автори:

1 редакція: Віктор Глушко

2 редакція: Тетяна Окс


4. СВЯТА РОДИНА ТА УКРИТЕ ЖИТТЯ ІСУСА

 

 

А. Хід катехези:

 

Вступна молитва:

„Отче наш”, “Радуйся, Марія”, „Вірую”, молитва до Ангела Охоронця.

 

2.         Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1.         Куди пішли Марія, Йосип і дванадцятирічний Ісус? – Марія, Йосип і дванадцятирічний Ісус пішли в Єрусалим.

2.         Скільки днів потрібно було йти до Єрусалиму? – До Єрусалиму потрібно було йти три дні.

3.         Що вчинив Ісус, коли люди вже виходили з храму? – Ісус залишився в храмі.

4.         Що вчинили Марія і Йосип, коли дізналися, що Ісус загубився? – Йосип і Марія повернулися до Єрусалиму шукаючи Ісуса.

5.         Де вони знайшли Ісуса? – Вони знайшли Ісуса в храмі.

6.         Що сказала Мати Божа до Ісуса? – Мати Божа сказала до Ісуса: “Сину, чому ти так вчинив?

7.         Що відповів Ісус? – Ісус відповів: „Чого ж ви мене шукали? Хіба не знали, що я маю бути при справах Отця мого?”

в) перевірка домашнього завдання.

 

3.         Життєвий досвід:

Кожний з нас знає, що таке родина. Вона складається з батька, як голови родини, матері, яка є серцем родини, а також дітей. Бог з’єднує у таїнстві подружжя чоловіка і жінку, щоб вони жили в любові і продовжували людський рід. Родина є спільнотою. Тому повинна все робити спільно в радості і в горі. Всі свої турботи потрібно віддавати в руки Божі, як це робила одна жінка, про яку я вам зараз розповім.

У поїзді священик розмовляв із пасажиркою, яка подорожувала зі своїми малими дітьми.

- Ви напевно маєте багато проблем у вихованні  дітей?- Так, -  відповіла жінка, - але Бог завжди допомагає мені, а цією допомогою є розарій, якого я ніколи не випускаю з рук. Славну частину відмовляю за чоловіка і двох синів, які загинули на війні. Радісну - за живих дітей. Скорботну - за себе, щоб з великою мужністю могла нести хрест дорогою Божою волі.

А як виглядало життя в сім’ї Ісуса Христа. Як поступали Матір Божа і святий Йосип. Яка була постава Ісуса.

4. Запис теми:

Свята родина та укрите життя молодого Ісуса

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Уривки із  Святого Письма, які говорять про життя молодого Ісуса Христа

“Хлоп’я ж росло й міцніло духом, сповнюючись мудрістю і Божа благодать була на ньому” (Лк.2,40). “І він пішов з ними й повернувся у Назарет і був їм послушний. А мати його зберігала всі слова у своєму серці. Ісус же зростав мудрістю, літами і ласкою в Бога та у людей” (Лк.2,51-52).

б)  Аналіз біблійних текстів

З Євангелії від св. Луки ми дізнаємося, як Ісус Христос, бувши малою дитиною, зростав і міцнів духом, а благодать Божа перебувала з ним. Ще з раннього віку Ісус дає нам свій виразний приклад, який маємо наслідувати. Чим старшим ставав Ісус, тим більше він діяв і проголошував Правду Божу. У другому уривку св. Лука показує нам, як Ісус покірно і слухняно виконує плани Божі, закладені ще на початку створення світу.

в) Риси родини з Назарету

1. Любов.

В Святій Родині завжди панувала любов, яка виражалася в кожному слові, вчинкові і навіть в погляді.

2. Спільнота.

Спільноту творить родина. Як ви знаєте, кожна родина має свої обов’язки, які має виконувати спільно. Родина з Назарету виконувала всі родинні обов’язки, яких могла б не виконувати, тому що була святою.

- Які обов'язки має родина?

3. Послушність.

Ісус був слухняний своїм батькам з дитинства, аж до кінця свого земного життя, хоча був Богом і міг цього не робити. Це підтверджують слова із Євангелії від. св. Луки: “ і він пішов з ними й повернувся у Назарет і був ім слухняний”.

4. Поділ праці.

- Хто був опікуном Ісуса?- Яку він виконував працю?

Опікун Ісуса, св. Йосип, був столяром, виробляв різні речі з дерева: будував будинки, закладав підлоги, робив вікна і двері.

- А хто була мати Ісуса? - Чим вона займалась?

Мати Ісуса, Марія була домогосподаркою: готувала обід, сніданок, вечерю, мила посуд, прибирала й шила. А їхнім помічником був Ісус, їхній син.

5. Повага.

В Родині панувала повага св. Йосипа до Марії, Марії до св. Йосипа, Ісуса до батьків. Ісус покірно виконував все, що казав його Небесний Батько:

“ Шануй матір свою і батька свого”.

6. Молитва.

Ісус також молився, як кожен з нас разом зі своєю родиною. Він часто звертався до свого Небесного Батька. Ходив  до синагоги, де вивчав на пам’ять Святе Письмо і пізнавав закони Батьківщини. Один раз в рік ходив на свято Пасхи до Єрусалиму.

 

6.         Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1. Що таке родина? - Родина - це спільнота.

2. Хто створив родину?– Родину створив Господь Бог.

3. Які обов’язки родини? – Обов’язком родини є: бути спільнотою, все робити спільно в радості в горі.

4. З кого складалася Свята Родина? - З Найсвятішої Марії Діви, святого Йосипа і з Ісуса.

5. Перечисліть риси Святої Родини? - В Святій Родині завжди панувала любов, спільнота, поділ праці, повага, молитва.

7.         Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Попросимо у Господа Бога, нашого Небесного Батька благословення для наших батьків, прославляючи Його піснею: „Ісус також дитятком був”

б) хід молитви:

Спів пісні.

1. Ісус також дитятком був,

Коли Він в Назареті жив,

Ісусе, дай всім дітям

Благодать і багато сил (2р.)

2. Ісус також Мамусю мав,

Коли Він в Назареті жив

Ісусе, нашим мамам дай

Благодать і багато сил (2р.)

3. Ісус теж Опікуна мав,

Коли Він в Назареті жив,

Ісусе всім татам дай

Благодать і багато сил (2р.)

8.         Формування поведінки:

Ми повинні наслідувати Ісуса Христа в своїх вчинках. Як знаємо, Ісус був Сином Божим, але працював. Він показував приклад для нас, щоб ми допомагали своїм батькам. В кожного члена родини є свої обов’язки. Ми їх повинні виконувати. Ми діти  Божі, тому завжди і у всьому наслідуймо Ісуса Христа в відношеннях до наших батьків.

 

9. Заклик до євангелізації:

Якщо почуєте в школі або в товаристві друзів, що хтось з ваших друзів,  говоритиме погано про батьків, то скажіть, що мають їх любити і допомагати їм, бо цього хоче сам Господь Бог. Про це Він говорить в четвертій заповіді:” Шануй батька свого і матір свою.” Ісус Христос, дає нам приклад, як жити в любові, спільноті, слухняності, повазі і молитві.

10. Запис у зошит:

“Ісус же зростав мудрістю і ласкою у Бога та у людей”. Ісус любив, поважав і слухався своїх батьків.

 

11. Домашнє завдання:

Намалювати Святу Родину і дати письмово відповідь на питання: Як дитина може допомагати своїм батькам?

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Довільна молитва за наші родини.

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Показати родину Ісуса Христа, як зразок для наших родин, вказуючи на такі риси: любов, спільнота, повага, молитва.

2. Виховна мета:

Виховати у дітей бажання показувати свою любов до батьків конкретною допомогою їм.

 

3. Застосовані методи:

Запитання, дискусія, розповідь, опис, спів, читання, Святе Письмо.

4. Катехетичні допоміжники:

Зошит, дошка, карта.

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацюваня:

Zalewski W., Nauka Bo?a, Poznan-Warszawa-Lublin, t. I-II, s.74-77.       .

7. Автори:

1 редакція: Домінік Яцкув

2 редакція: Наталія Кушнір

5. ХРЕЩЕННЯ ІСУСА ХРИСТА

 

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

„Отче наш”, „Радуйся, Маріє”, молитва до Ангела Охоронця.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Що таке родина? - Родина - це спільнота.

2. Хто створив родину?– Родину створив Господь Бог.

3. Які обов’язки родини? – Обов’язком родини є: бути спільнотою, все робити спільно в радості в горі.

4. З кого складалася Свята Родина? - З Найсвятішої Марії Діви, святого Йосипа і з Ісуса.

5. Перечисліть риси Святої Родини? - В Святій Родині завжди панувала любов, спільнота, поділ праці, повага, молитва.

в) перевірка домашнього завдання.

3. Життєвий досвід:

Кожен, напевно, пам’ятає як відбувалось знайомство учнів з новим вчителем, як  директор школи знайомив вас з ним. Цей вчитель протягом певного часу готувався перед тим, як навчати учнів. Той день був для нього початком нової праці.

Подібно було і в житті Ісуса Христа, коли св. Йоан Христитель, за посередництвом Святого Духа, представив Його присутнім там людям перед початком Його діяльності.

Сьогодні мова буде йти про момент в житті Ісуса, коли Він розпочав свою публічну діяльність.

 

4. Запис теми:

Хрещення Ісуса Христа

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Ісус відправляється на річку Йордан: Урочисте читання Святого Письма: Мк 1, 4-11

- Куди йшов Ісус?

- Чому Він туди йшов?

- Кого Ісус там зустрів?

- Ким був св. Йоан Христитель?

- Що робив Йоан Христитель над рікою Йордан?

б) Хрещення Ісуса Христа: Читання Святого Письма: Мт 3, 13-17

- Який діалог відбувся між Ісусом Христом і св. Йоаном Христителем?

- Що відчув в серці св. Йоан Христитель? Яка була його постава?- Як св. Йоан Христитель уділив хрещення Ісусу Христу?

- Чому Ісус прийняв хрещення?

- Чим є хрещення Ісуса Христа для нас?

в) Об’явлення Святої Трійці: Читання Святого Письма: Лк 3, 21-22

- Що відбулося після хрещення Ісуса?

- Яким способом об’явилася Свята Трійця?

Ви дізналися сьогодні про одну подію з життя Ісуса, якою було Його  хрещення.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1.         Які біблійні джерела говорять нам про хрещення Ісуса? – Про цю подію говорить  Євангеліє: від Матея, від Марка і від Луки.

2.         Де і в скільки років був охрещений Ісус Христос? – Ісус був охрещений в річці Йордан, в тридцять років.

3.         Хто охрестив Ісуса? – Ісуса охрестив св. Йоан Христитель.

4.         Ким був св. Йоан Христитель? – Св. Йоан Христитель був пророком.

5.         Що робив Йоан Христитель? – Він навчав людей і уділяв їм хрещення в річці Йордан.

6. Яке свідоцтво він дав про Ісуса? – Св. Йоан Христитель сказав: “Ось Агнець  Божий, який бере на себе гріхи світу. Я хрещу водою, а Він буде хрестити Святим Духом”.

7. Що відбулося після хрещення Ісуса Христа? – Після Хрещення Ісуса об’явилася Свята Трійця.

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Господь Бог дав нам віру, щоб ми Його постійно пізнавали і прославляли. Визнаймо її зараз усі разом, співаючи „Визнання віри”.

б) хід молитви:

Спів „Визнання віри” з Святої Меси.

8. Формування поведінки:

Ісус, приймаючи на себе гріхи світу, прийняв і наші гріхи і в своєму терпінні бере на Себе наші терпіння і кару за наші гріхи. А оскільки людей на землі дуже багато і всі вони роблять багато гріхів, це завдає Ісусу великі терпіння, та муки. Як ми можемо віддячити Йому за це терпіння? Стараймося свідчити про Нього, про Його науку, постаратися не ображати Ісуса своїми гріхами, навіть тоді коли будуть нас зустрічати різні терпіння і переслідування, свідчити потрібно про Господа завжди. Прикладом для вас нехай буде життя Йоана Христителя.

9. Заклик до євангелізації:

Може у твому середовищі є хтось неохрещений. Може зможеш щось зробити, щоб цю людину допровадити до Святого Хрещення.

10. Запис у зошит:

Хрещення Ісуса в річці Йордан є початком публічної діяльності Ісуса. Під час Хрещення і Йордані пізнаємо особи Святої Тройці.

11. Домашня праця:

Намалювати епізод Хрещення в Йордані і своїми словами описати сцену Господнього Хрещення і Об’явлення Святої Трійці.

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів.

 

 

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Розповісти дітям про подію Господнього Хрещення.

2. Виховна мета:

Пробудити в дітей бажання свідчити про Бога.

3. Застосовані методи:

Читання Святого Письма, аналіз тексту, образовий, аудіовізуальний.

4. Катехетичні допоміжники:

Образ “Хрещення Ісуса Христа”, карта Палестини, свічки, магнетофон.

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

W. Zaleski, Nauka Bo?a, t. IV, Pozna? - Warszawa - Lublin 1959;

Z. Rybarczyk, Przyjd? Panie Jezu. Katechezy, Pozna? 1965;

J. Nowacki, Daj mi Jezusa, Warszawa - Struga 1990.

 

7. Автори:

1 редакція: Олександр Єфіменко

2 редакція: Анна Костевська


6. ПІСТ І СПОКУСА ІСУСА ХРИСТА

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

Отче наш”, „Радуйся, Маріє”, Сім головних гріхів, Чотири головні чесноти.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1.         Які біблійні джерела говорять нам про хрещення Ісуса? – Про цю подію говорить  Євангеліє: від Матея, від Марка і від Луки.

2.         Де і в скільки років був охрещений Ісус Христос? – Ісус був охрещений в річці Йордан, в тридцять років.

3.         Хто охрестив Ісуса? – Ісуса охрестив св. Йоан Христитель.

4.         Ким був св. Йоан Христитель? – Св. Йоан Христитель був пророком.

5.         Що робив Йоан Христитель? – Він навчав людей і уділяв їм хрещення в річці Йордан.

6. Яке свідоцтво він дав про Ісуса? – Св. Йоан Христитель сказав: “Ось Агнець  Божий, який бере на себе гріхи світу. Я хрещу водою, а Він буде хрестити Святим Духом”.

7. Що відбулося після хрещення Ісуса Христа? – Після Хрещення Ісуса об’явилася Свята Трійця.

в) перевірка домашнього завдання.

3. Життєвий досвід:

Коля був самим сильним хлопчиком у класі, він нікого не боявся. Одного разу йому приснився сон, що він без дозволу пішов у ліс, довго ходив поки не заблукав. Коля дуже злякався, тому що він не знав місце де знаходиться. Хотів покликати когось на допомогу, але потім подумав, що про нього скажуть однокласники, і вирішив сам пошукати дорогу додому. Але раптом перед собою він побачив вовка, Коля знову хотів покликати когось на поміч, але передумав, він вважав себе самим сильним у класі і вирішив, що сам зможе перемогти вовка. Він схватив першу палку яка була під рукою і з усіх сил вдарив вовка по спині, але палка була дуже суха і зламалася. Вовк дуже розсердився і погнався за Колею в ліс. Тут Коля забув про свою пиху і став кликати на допомогу, і як тільки він став кричати, то одразу побачив перед собою великий замок оточений забором. Коля швидко переліз через пліт і зупинився, щоб віддихатися, тому що за огорожею було дуже небезпечно. Він підійшов до дверей, які були закриті. Але тут він побачив, що вовк не поспішаючи наближається до відкритої фіртки і от-от забіжить у двір цього замку, Коля хотів знову найти палку, але згадав як він тут опинився, почав кликати на допомогу. Жителі цього замка почули Колю і впустили його до замку, закрив двері перед самим носом у вовка. Після чого задзвонив будильник і Коля проснувся відкрив очі і глибоко зітхнув  -  це був лише сон.

Хто в нашому релігійному житті страшніший за вовка?...

Це злий дух, диявол. Це той хто хоче, щоб ми робили погані вчинки. Злий дух нас часто підштовхує на погані вчинки, нас спокушає до чогось недоброго.

Що таке спокуса?

Це тоді коли злий дух спокушує на зло і під час спокус ми повині ще бистріше ніж Коля кликати на допомогу, кого? Ісуса!

4. Запис теми:

Піст і спокуса Ісуса Христа

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Юдейська пустеля (Урочисте читання Євангеліє - Мт 4, 1-11)

Як ми знаємо з минулої катехези, на Ісуса зійшов Святий Дух під час хрещення в Йордані. Куди Святий Дух повів Ісуса після хрещення?  На юдейську пустелю.

Чи знаєте ви, що таке юдейська пустеля?

Пустеля, на котрій було спокушувано Христа, це дуже сурове місце на землі, вдень там велика спека, пече сонце, неможливо ходити без взуття, хочеться пити; вночі спека замінюються на холод так, що потрібно вкриватись теплою ковдрою, вночі пустеля оживає: з-під каміння виповзають різні отруйні змії, скорпіони, виють шакали. Якщо якийсь подорожуючий в пустині вночі не розпалить вогнище, то напевно він до ранку не доживе. Юдеї знають, що одному в пустелі вночі майже не можливо вижити, і тому вони не допустять, щоб навіть чужоземна людина зосталася вночі на пустелі одна. (Пропонується з відеокасети про Святу Землю показати фрагмент про Юдейську пустиню.)

б) Мойсей у пустині

Коли Мойсей на пустелі переганяв овець, побачив палаюче, але не згораюче дерево, це його дуже здивувало, тому що в пустелі дерево якщо загориться, то воно згорає дуже швидко. Коли ж він наблизився, то почув голос Божий” зніми сандалі твої, бо земля на котрій стоїш - свята”, інший би побоявся на пустелі роззутися, тому що так можна попекти ноги, наступити на скорпіона і померти. Але Мойсей зробив те, що говорив йому Бог, віддав своє життя в Божі руки і зостався живий. Але для тих хто надіється тільки на свої сили, пустеля, це місце великих випробувань, боротьби за життя.

в) Ісус на пустелі

Після хрещення Святий Дух повів Ісуса на пустелю.Там Ісус перебув 40 днів та ночей, там Він постив і молився; був спокушуваний дияволом, але не відступився від свого Отця бо дуже Його кохав, хотів виконати Його волю. І коли ми когось кохаємо, то хочемо завжди бути разом, допомагати у різних ситуаціях і здається, що зробили б для цієї людини усе чого б це нам не коштувало.

У нашому житті є теж дуже багато спокус. В житті ми ведем боротьбу зі злом. І коли щось нам хочеться зробити погане, не послухатися маму чи ще когось, згадаємо що сталося з Миколкою, до чого привів непослух у сні. Ісус дуже багато нам допомагає у життєвій боротьбі проти зла. Помагає нам також наша особиста молитва та піст. Так само Ісус з любові до свого Отця за допомогою молитви та посту, зміг побороти диявола на пустелі, перемогти спокуси.

(Пропонується образовий метод, карта Палестини, ікона Ісус на пустині)

г) Молитва

Усі ми знаємо молитву котру нас навчив Ісус. Може хтось скаже, що це за молитва? Так, це “Отче наш” у цій молитві є таке прохання до Бога “і не введи нас у спокусу”. Цими словами ми просимо Отця, щоб Він нас оберігав від спокус від різних поганих вчинків. І коли диявол буде підштовхувати нас до чогось злого можемо в ту хвилину звернутися до Отця за допомогою, як Ісус звертався на пустелі.

д) Піст

Можливо хтось з вас знає, що таке піст?

Ще з попередніх віків знаємо, що дуже багато людей постило. Особливо постили перед великими святами, не споживали їжі. І саме довше постили перед святом Пасхи, 40 днів Великого посту. Чому саме 40 днів? Тому, що як ми чули, 40днів та ночей Ісус постив на пустелі. Це був час приготування Ісуса Христа до діла спасіння. І так само ми під час Великого посту стараємось приготуватись до переживання Муки Христової, хочемо весь цей час бути з Ним. Стараймось менше їсти, стримуватись від веселощів, стараємось змінитись і в духовному житті стати кращими. Готуємось до виконання Божої волі у нашому житті. Подібно, коли готуємося до якогось свята, усе прикрашаємо, прибираємо, так і в нашій душі стараємось навести порядок, щось змінити, а щось зовсім викинути.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

 1. Куди Святий Дух повів Ісуса після хрещення в річці Йордан?- Святий Дух повів Ісуса на юдейську пустелю.
 2. Як називається літургічний період перед Пасхою? – Літургічний період перед Пасхою називаємо Великим постом.
 3. Чому великий піст триває 40 днів? – Великий Піст триває  40 днів тому, що Ісус постив та молився на пустелі 40 днів.
 4. За допомогою чого Ісус боровся зі спокусами? – Ісус боровся зі спокусами за допомогою молитви та посту.
 5. За допомогою якої молитви можемо боротися проти спокус?  – Ми можемо боротися зі спокусами за допомогою молитви “Отче наш”.

6. За допомогою чого ми можемо боротися проти спокус в нашому жтті?- Ми можемо так як Ісус - боротися проти спокус за допомогою молитви та посту.

 

7.  Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Нам не треба їхати кудись далеко шукати, якусь пустелю, щоб вийти помолитись. Її можна знайти в нашому серці. Часами в нашому серці є скорпіони, як у пустелі - це наші погані думки. Потрібно нам визволити своє серце від них, а відкрити двері Ісусу, і разом з Ним в своєму серці чувати. Або можемо вдома вибрати якийсь куточок кімнати, прикрасити його, повішати Розп’яття і там молитись, де ніхто нам мішати не буде, де буде наш особистий зв’язок з Богом.

А тепер давайте разом встанемо, і кожен закриє очі і підемо в пустелю нашого серця, де мешкає Бог.

б) хід молитви:

Молитва в тиші.

8. Формування поведінки:

Тільки що ми почули тишу котра з'єднує нас з Богом. Бог кожну хвилину чекає нас в тиші, давайте будем як найчастіше приходити до Нього і жертвувати перед Святими Дарами свій час. Може тоді зможемо перемогти спокуси, заставимо себе говорити правду. Коли захочемо прогуляти урок і сказати учителю не правду, згадаймо  Ісуса Христа як Він переміг диявола на пустині. Попросимо Святого Духа, щоб Він розпалив у нас вогонь любові до Бога і до кожної людини котру зустрінемо.

 

9. Заклик до євангелізації:

Будем старатись радувати Бога, батьків, учителів своєю доброю поведінкою, добрими оцінками.

Будемо просити Ісуса, щоб був мир в наших серцях, просити Святого Духа, Духа любові і згоди, Котрий є в нас, Духа радості, щоб приносити цю радість особливо потребуючим її, хворій бабусі, одиноким, навіть злим людям, і тим, котрі не хочуть приходити до Церкви. Давайте, будем говорити їм, що Бог їх любить.

10. Запис у зошит:

“Бог кожну хвилину чекає нас у тиші”.

11. Домашнє завдання:

Намалювати місце де я молюсь дома.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів.

 

 

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Пояснити учням, подію з життя Ісуса: Піст і спокуса в пустині.

2. Виховна мета:

Щоб діти несли у світ мир та радість всім оточуючим через слухняність Небесному Отцю. Поміччю при боротьбі із спокусами є молитва “Отче наш”.

3. Застосовані методи:

Урочисте читання Біблії, опис, розповідь, питання відповідь, малюнок, Літургія, наррація, відеокасета з фрагментами Юдейської пустині.

 

4. Катехетичні посібники:

Свічка, малюнок.

5. Джерело:

Святе Письмо

6. Допоміжна література:

Biblia m?odych, Warszawa 1990.

7. Автори:

1 редакція: Вячеслав Ковальський

2 редакція: Надія Рибак


 

7. ПЕРШІ УЧНІ ІСУСА ХРИСТА

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

Подякуємо Богові за дар життя, за те, що знову зібрав нас тут, прославимо Його словами молитви “Отче наш”, „Радуйся, Маріє”, „Вірую”, молитва до Ангела Охоронця.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

 1. Куди Святий Дух повів Ісуса після хрещення в річці Йордан?- Святий Дух повів Ісуса на юдейську пустелю.
 2. Як називається літургічний період перед Пасхою? – Літургічний період перед Пасхою називаємо Великим постом.
 3. Чому великий піст триває 40 днів? – Великий Піст триває  40 днів тому, що Ісус постив та молився на пустелі 40 днів.
 4. За допомогою чого Ісус боровся зі спокусами? – Ісус боровся зі спокусами за допомогою молитви та посту.
 5. За допомогою якої молитви можемо боротися проти спокус?  – Ми можемо боротися зі спокусами за допомогою молитви “Отче наш”.

6. За допомогою чого ми можемо боротися проти спокус в нашому жтті?- Ми можемо так як Ісус - боротися проти спокус за допомогою молитви та посту.

в) перевірка домашнього завдання.

3. Життєвий досвід:

На землі кожна людина до чогось покликана і виконує конкретне завдання, приносячи користь собі і іншим. Це конкретне завдання називається професією. Таких професій є дуже багато. Нам не вистачить цього уроку, щоб їх перерахувати. Тому зараз ми згадаємо тільки про деякі з них. Подивіться на цей малюнок. (На цьому етапі катехези, катехет показує дітям малюнки чи фотографії з зображенням деяких професій, підкреслюючи їх індивідуальну цінність, користь, значення; можна також розпитати в дітей про професії їхніх батьків.) Кожна професія з однієї сторони є “діянням чогось”, а з іншої сторони то є наслідуванням когось, якоїсь “особи”. Так само і Ісус Христос покликав перших і вибраних до наслідування. Їх називають учнями Ісуса.

4. Запис теми:

Перші учні Ісуса Христа

 

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Урочисте читання св. Письма Йоан 1; 29,35-51

б) Мета діяльності Ісуса

Йоан Христитель побачивши Ісуса Христа сказав: “Ось Агнець Божий який бере гріхи світу”. Агнець Божий- це не просто слова, вимовлені Йоаном Христителем. Це - відповідний символ, який вияснює глибину значення Христової Місії. Тобто Його Послання на землю - мета Його Приходу. В Ст. Завіті жертовний агнець, принесений на Пасху, яка була пам’яткою про звільнення Ізраїля, був знаком звільнення від єгипетської неволі. Христос же є знаком звільнення від гріховного рабства - знаком Відкуплення. Ісус Христос прийшов на землю, щоб перепросити Свого Отця і  змити первородний гріх та за гріхи всіх людей, щоб відкрити нам ворота до неба.

в) Покликання учнів

Наступного дня, коли Ісус Христос знову з’явився над річкою Йордан, Йоан Христитель знову вказав на Ісуса “Ото, Агнець Божий!” Йоан Христитель мав своїх двох учнів Андрія і Йоана. Коли учні почули ті слова, то запитали в Нього чому він так Його називає. Йоан їм відповів, що ця людина є Сином Божим, який прийшов для спасіння світу. Тоді вони пішли за Ісусом. То були перші учні Ісуса св. Андрій і св. Йоан. Св. Андрій мав ще брата на ім’я Симон. Зустрівши брата, Андрій мовив до нього: “Ми знайшли Месію, що в перекладі означає “Христос”. І той теж пішов за Господом. Ісус Христос, побачивши Симона, сказав: “Ти-Симон, син Йони, ти зватимешся Кифа” - що в перекладі означає Петро (Скеля). Тим самим Ісус Христос призначив Петра до основної і головної ролі в Церкві. Бо після Ісуса Петро в Церкві є Першим. Він - її фундамент. Фундамент – це основа кожного будинку. Без нього будинок руйнується.

Після цього Ісус зустрів Пилипа і теж покликав його. Пилип не вимагаючи жодного пояснення пішов за Ісусом і став його учнем. Пізніше Пилип прийшов до Натанаїла і розповів про Ісуса Христа з Назарету. Той спершу байдуже відповів Пилипу: “А що доброго може бути з Назарету?”. А після розмови з Ісусом назвав Його “Вчителем, Сином Божим”. Отже, першими учнями Ісуса Христа були: Андрій, Петро, Йоан, Пилип та Натанаїл або, так званий, Варфоломей.

г) Завдання учнів

Ісус вибрав учнів, які ходили з ним і були свідками Його слів та вчинків. Кожен учень отримав свої завдання від Христа. Всі ті завдання виражали одну загальну мету -наслідувати і служити Христу, бути Його учнями.

д) Християнин - учень Христа

Кожен християнин покликаний до виконання конкретного завдання. Кожна професія виконана старанно і з любов’ю до Ісуса - є Його наслідуванням, тим що нас наближає до Нього.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1. Якими словами Йоан Христитель назвав Ісуса Христа? – Йоан Христитель сказав: “Ось, Агнець Божий”.

2. Яка мета приходу Ісуса Христа на землю? – Мета Ісуса - спасіння світу.

3. Як Андрій назвав Ісуса?- Андрій назвав Ісуса Месією.

4. Хто привів Симона до Ісуса? - Симона до Ісуса привів його брат Андрій.

5. Яке  ім’я Ісус надав Симону?– Іcус назвав Симона Петром.

6. Назвіть імена перших учнів Ісуса Христа? – Імена перших учнів: Андрій, Йоан, Варфоломей, Пилип, Петро.

7. Яке завдання учнів Ісуса? – Завдання учнів, - наслідувати Його та служити Йому.

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Кожен в своїм серці нехай сам подякує Ісусу за те, що Він нас покликав, що ми стали Його учнями. Адже Він прийшов, щоб взяти на себе наші гріхи. Будь прославлений, Господи, за це моїм життям, та служінням Тобі. Пісня „Лодка Иисуса” (Поломницький пісенник „З Марією в дорозі”, с. 195)

б) хід молитви:

Спів пісні.

8. Формування поведінки:

В своїй молитві ми дякували Ісусу за покликання наслідувати Його. Жити так, як жив Ісус – це обов’язок кожного християнина. Давайте в кожній ситуації робити так, як Він робив, адже бути щасливим -  значить бути учнем Ісуса. Нехай наше ціле життя буде служінням Господу. Це не легке завдання. Тому ми повинні бути мужніми і не боятися небезпек. З щирим серцем пробачити своїм близьким.

 

9. Заклик до євангелізації:

Нашими добрими вчинками стараймося заохочувати ближніх служити Христу. Молитися за тих, які висміюють нас і не розуміють нас. Просити, щоб вони могли захопитися любов’ю Христа, Його мудрістю та добротою. Привести до Ісуса Христа свого брата чи сестру.

10. Запис у зошит:

Йоан Христитель, побачивши Ісуса, сказав: “Ось Агнець Божий, що бере гріхи світу”. Першими учнями Ісуса Христа були Андрій, Йоан, Пилип, Варфоломій та Петро.

11. Домашнє завдання:

Намалювати покликання перших учнів Ісусом.

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

“Господи, ось ми стоїмо перед Тобою. Поведи нас до людей, щоб ми розповідали їм про Тебе. Нехай наші слова, вчинки і думки будуть наслідуванням Тебе! Господи, ми хочемо бути Твоїми учнями! Допоможи нам в цьому. Амінь”.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Ознайомити з історією і метою покликання перших учнів Ісуса Христа, показати, що кожен християнин є учнем Ісуса.

 

2. Виховна мета:

Виховати почуття обов’язку свідчити своїм щоденним життям про Ісуса Христа.

 

3. Застосовані методи:

Урочисте читання Святого Письма, опис, пояснення, питання, спів.

4. Катехетичні посібники:

Свічка, пісенник.

 

5. Використані катехетичні опрацювання:

Zalewski W., Nauka Bo?a, Poznan-Warszawa-Lublin, t. IV, s.74-78.

 

6. Джерело:

Святе Письмо

7. Автори:

1 редакція: Віктор Літвінчук

2 редакція: Інна Демчук

 


 

8. ЧУДО В КАНІ ГАЛІЛЕЙСЬКІЙ

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

„Отче наш”, “Радуйся, Маріє”, „Вірую”, молитва до Ангела Охоронця.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Якими словами Йоан Христитель назвав Ісуса Христа? – Йоан Христитель сказав: “Ось, Агнець Божий”.

2. Яка мета приходу Ісуса Христа на землю? – Мета Ісуса - спасіння світу.

3. Як Андрій назвав Ісуса?- Андрій назвав Ісуса Месією.

4. Хто привів Симона до Ісуса? - Симона до Ісуса привів його брат Андрій.

5. Яке  ім’я Ісус надав Симону?– Іcус назвав Симона Петром.

6. Назвіть імена перших учнів Ісуса Христа? – Імена перших учнів: Андрій, Йоан, Варфоломей, Пилип, Петро.

7. Яке завдання учнів Ісуса? – Завдання учнів, - наслідувати Його та служити Йому.

в) перевірка домашнього завдання.

3. Життєвий досвід:

Кожен з вас, мабуть, був на весіллі або бачив як воно відбувається, що на ньому роблять люди (можна щоб хтось з дітей розповів про це).

Сьогодні ми будемо говорити про одне весілля, на якому був присутній Ісус Христос.

 

4. Запис теми:

Чудо в Кані Галілейській

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Весілля в євреїв було великою урочистістю і найпрекраснішим днем в їхньому житті. Воно відбувалося так. Перед весіллям у нареченого збиралися його приятелі. Всі разом вони йшли до нареченої. Процесія супроводжувалась піснями, танцями та музикою.Тим часом дружки одягали наречену. Її обличчя мало бути прикритим. Потім наречені в тій же процесії йшли до дому нареченого. Коли вони приходили, то сідали на видному місці, а всі гості, одягнені в найкращий одяг підходили до них, вітали їх, благословляли їх зв’язок, складали ім свої побажання. Потім наречений відкривав обличчя майбутній дружині. Далі вже йшла сама весільна урочистість, яка тривала від одного до трьох тижнів.Батьки хлопця піклувалися про те, щоб на весіллі було весело.

б) На одне з таких весіль був запрошений Ісус Христос зі своїми учнями і своєю матір’ю. Що було на тім весіллі, ми довідуємося з Св. Письма Йн 2; 1-11 (Пропонується інсценізація фрагменту Св. Письма “Чудо в Кані Галілейській)

.

 

1. Де відбувалося весілля?

2. Хто перший помітив, що нема вина?

3.Що Вона зробила?

4.Що зробив Ісус?

г) Ми бачимо, що Марія просить Ісуса, щоб Він допоміг цим людям. Ісус відповів: ”Що мені, жінко, - а й тобі?  Тож не прийшла година моя!” Тут Він говорить, що ще не надійшов час, щоб творити чудеса. Але Він виконує прохання матері - і перетворує воду на вино. Марія сказала слугам, щоб ті робили все, що Син їм скаже, щоб повірили, що Ісус може вирішити цю проблему. Слуги наповнили посуду водою і занесли до весільного старости. І тут діється щось дивне бо принесена вода стала найкращим вином. Для всіх було чимось незвичайним те, що господар приховав добре вино до самого кінця.

Звідси можна зробити висновок, що Марія бачить всі наші потреби і заступається за нас перед Ісусом Христом. Ісус приходить на те весілля, як би освятити його своєю присутністю і благословити подружжя на їх спільне життя. Знаком Божого благословення було  перетворення води на вино.

Чудо - це щось надзвичайне, що виходить поза дїї людини або природи. Ми бачимо, що Ісус допомагає в кожній потребі, навіть в такій ситуацїї як в Кані Галілейській. Тому кожен з нас повинен віддавати Ісусу всі свої проблеми.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1. Що трапилось на весіллі в Кані Галілейській? – На весіллі в Кані Галілейській Ісус перетворив воду на вино.

2. Хто перший побачив, що закінчилось вино? – Першою це побачила Марія, мати Ісуса Христа.

3. Чому Ісус прийшов на весілля? – На цьому весіллі Ісус був ознакою благословення для подружжя.

4. Що Марія промовила до слуг?  – Марія сказала, щоб вони зробили те, що скаже Ісус.

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Зараз ми помолимось до Бога через заступництво Матері Божої словами “Літанії до Матері Божої”.

б) хід молитви:

Читання Літанії до Матері Божої.

8. Формування поведінки:

Ісус під час чуда в Кані Галілейській показує нам, що хоче, щоб ми в тяжких хвилинах свого життя зверталися до Ісуса за посередництвом Його Матері. Наприклад: Захворіла моя мати. Я попрошу Марію щоб заступилася перед Ісусом Христом за неї.

9. Заклик до євангелізацїї:

Коли хтось з ваших близьких переживатиме якісь неприємності, то скажіть йому, щоб він звернувся до Бога через заступництво Марїї.

10. Запис у зошит:

Ісус Христос через свою присутність на весіллі в Кані вчить нас вірити в Його велику міць. Підкресляє значення шлюбу. З описання чуда в Кані вчимося молитви через посередництво Матері Божої.

11. Домашнє завдання:

Написати молитву в якої прошу Бога за посередництвом Марїї.

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Піти до Найсвятішого Сакраменту і в своїх словах подякувати Богу за те, що пізнали на тій катехезі.

 

 

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Ознайомити  дітей з фактом чуда в Кані Галілейській.

2. Виховна мета:

Навчитися молитися за посередництвом Матері Божої.

 

3.Застосовані методи:

Оповідання, урочисте читання Св. Письма, аналіз тексту, питання - відповідь.

 

4.Катехетичні допоміжники:

Biblia dla dzieci str 374.Zucie Jezusa Chrystusa Kalvarija Rzebrudowska,1985 zdiecit №14. Jadier’s Bible Encyclopedia st 70-71.80.

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

Nauka Bo?a t. IV, Pozna? 1959, s. 79-82; Jezus Zbawiciel w?r?d nas, Klasa IV, Warszawa, s. 51-52.

7. Автори:

1 редакція: Олександр Новощинський

2 редакція: Неоніла Блідченко


9. ІСУС ВИГАНЯЄ ТОРГОВЦІВ З ХРАМУ

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

“Отче наш”, „Радуйся, Марія”, „Вірую”, молитва до Ангела Охоронця.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Що трапилось на весіллі в Кані Галілейській? – На весіллі в Кані Галілейській Ісус перетворив воду на вино.

2. Хто перший побачив, що закінчилось вино? – Першою це побачила Марія, мати Ісуса Христа.

3. Чому Ісус прийшов на весілля? – На цьому весіллі Ісус був ознакою благословення для подружжя.

4. Що Марія промовила до слуг?  – Марія сказала, щоб вони зробили те, що скаже Ісус.

в) перевірка домашнього завдання.

3. Життєвий досвід:

Ще в 80-х роках в Радянському Союзі дуже часто зустрічалися занедбані храми Господні. Ці храми були перетворені на магазини, клуби, склади, спортивні зали. Сюди приходили люди не для того, щоб славити Господа, а для того, щоб задовольнити власні потреби. Вони не розуміли, що Богові це не подобається. Але прийшов час і Бог покликав достойних людей, щоб вони повернули Йому Його храми, і очистив Бог ці храми від “ розбійничого вертепу” руками цих людей, і славили люди Господа свого в храмах Його за любов Його до них.

В давні часи в Єрусалимі не всі люди розуміли, що храм - це дім “тільки” молитви. Вони використовували його як місце для торгівлі. Тоді сам Господь Ісус очистив Божий Дім.

4. Запис теми:

Ісус виганяє торговців з храму

 

5. Розповідь про спасенне послання:

По словах Господніх на четвертому році свого царювання над Ізраїлем почав Соломон будувати храм Господові. І надійшло до Соломона таке слово Господнє: “Щодо храму, який ти будуєш, то, коли ходитимеш у моїх установах і виконуватимеш мої присуди, та пильнуватимеш усі мої заповіді, поводившись згідно них, - я справджу на тобі моє слово, що я сказав Давидові, батькові твоєму, і житиму серед синів Ізраїля, і не покину народу мого Ізраїля”. Так збудував Соломон храм. Закінчивши поставив дебір у храмі на те, щоб там поставити ковчег Господнього завіту. Зробив кедровий жертовник, поставив херувимів серед внутрішньої части храму. Зробив до входу у святе одвірки з оливкового дерева вирізьбив на них херувимів і вкрив їх золотом. Внутрішній двір обгородив стіною з трьох покладів тесаного каміння та одного покладу кедрових дошок. У четвертому році була закладена основа храму, а в одинадцятому році - закінчено будівництво храму у всіх його частинах і за всім його задуманим розподілом. Святиня була місцем зустрічі з Богом. Люди приходили туди на свята. Кожного року на свято Пасхи приходили сюди євреї з усієї Палестини. Ісус також дотримувався цієї традицїї. Останній раз Він прийшов у “ дім Батька свого”  перед смертю.

(Тут читається Св. Письмо Мт 21, 12-17; Мк 11, 15-19; Лк 19, 45-48 )

Ми чули, що там сталося. Ісус побачив людей, які продавали, купували, які між собою сварились, мінялись різними речами. Було тут багато тварин. Панував гамір, крик, шум. Взявши добрий батіг із мотуззя, Ісус вигнав усіх торговців із храму. Христос очищує храм від нечисті, яка в ньому заводиться. Після цього Ісус сказав так: “Дім мій домом молитви буде”. Христос приходить до кожного храму.

В нашому костьолі Ісус є завжди. Він кожного разу приходить у наші серця в часі Святої Меси під видом вина і хліба. Христос приходить до храмів, перебуває в них і збирає всіх людей на молитву по цілому світі. Храм є нашою святинею матеріальною.

Існує інша святиня - духовна. В цій святині перебуває Святий Дух. Дух Святий перебуває в кожному з нас і ми разом можемо утворити великий Храм Божий. Отже, піклуймося про свою матеріальну і духовну святиню. Стараймося не забруднювати їх гріхами, цінуймо заповіді Божі, не порушуймо їх.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1.Чи Ісус ходив до храму в Єрусалимі? – Так, Ісус ходив до храму з дитинства.

2. Чому Ісус вигнав торговців з храму? - Ісус вигнав торговців з храму тому, що храм є домом молитви, а не ринком.

3. Чи серед нас тут зібраних є Бог? – Так, тут серед нас є Бог. Ісус сказав: “ Там де двоє, або троє зберуться в ім’я моє, там Я Є”.

4.Чи Бог живе в моїй душі? – Так Бог живе в моїй душі.

5. Чим є наше тіло? – Наше тіло – це Храм Святого Духа.

6. Як можемо назвати всіх віруючих в Христа? - Всіх віруючих в Христа можемо назвати духовою Божою Святинею.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Роздати дітям слова пісні: „Бог є лише один” (Поломницький пісенник „З Марією в дорозі”, с. 109)

б) хід молитви:

Спів пісні.

8. Формування поведінки:

а) Храм, в який ми ходимо, є домом молитви для всіх нас і тому, зайшовши храм, насамперед потрібно віддати честь і поклонитися Ісусу.

б) Коли священник або катехет просить про допомогу, чи я приходжу і допомагаю їм?

в) Чи я витираю взуття, як входжу в костьол?

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Якщо помітили, що хтось розмовляє в церкві зверніть увагу і пригадайте, що це Святиня, в якій знаходиться живий Ісус Христос.

10. Запис у зошит:

Всі разом ми становимо живий храм Божий.

11. Домашнє завдання:

Виписати зі Святого Письма фрагмент 1Кор6,19.

Намалювати свій парафіяльний костьол.

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Довільна молитва подяки за святиню.

 

 

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Показати ставлення Ісуса до дому молитви.

2. Виховна мета:

Виховувати відкритість на прихід Ісуса Христа.

3. Застосовані методи:

Наррація, наочний, читання Св. Письма, спів, розповідь.

4. Катехетичні посібники:

Ілюстрації, пісенник.

5. Джерело:

Святе Письмо

6. Автори:

1 редакція: Микола Піщик

2 редакція: Аліна Зубенко

 


 

10. РОЗМОВА ІСУСА З НИКОДИМОМ

 

 

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

Вірую в Тебе Боже правдивий

В Трійці єдиній живий, милостивий

Вірую в те, що явив Ти нам, Боже,

Слово Твоє помилитись не може

Жити любов'ю для Тебе бажаю,

Всім своїм серцем Тебе я кохаю

Понад усе що було сотворене

Боже мій, вічне добро нескінченне.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1.Чи Ісус ходив до храму в Єрусалимі? – Так, Ісус ходив до храму з дитинства.

2. Чому Ісус вигнав торговців з храму? - Ісус вигнав торговців з храму тому, що храм є домом молитви, а не ринком.

3. Чи серед нас тут зібраних є Бог? – Так, тут серед нас є Бог. Ісус сказав: “ Там де двоє, або троє зберуться в ім’я моє, там Я Є”.

4.Чи Бог живе в моїй душі? – Так Бог живе в моїй душі.

5. Чим є наше тіло? – Наше тіло – це Храм Святого Духа.

6. Як можемо назвати всіх віруючих в Христа? - Всіх віруючих в Христа можемо назвати духовою Божою Святинею.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Дівчина 19 років написала, що шукає Бога. Говорить вона: “В моєму житті є такі хвилини, коли шукаю Бога. За всяку ціну хотіла б Його знайти. Але здається мені, якщо  не знайду Христа - загублюся у власному житті. Не знаю, що робити. Чи матиме результат моє розгублене прохання до Бога?”

Ми не повинні забувати, що існує Бог, і завжди звертатися до Нього і не падати у відчай. Ми Його завжди знайдемо наново, хоть і того ж самого Христа. Так як і Никодим не знав, що Йому робити і звернувся до Ісуса із своїми проблемами.

 

4. Запис теми:

Розмова Ісуса з Никодимом

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Ким був Никодим? - Никодим був фарисеєм. Він не хотів, щоб його бачили люди, коли він йшов до Ісуса; тому і прийшов до Нього вночі. Никодим повірив в Ісуса і в те, що Він проповідував. Тому і шукав Його. Він хотів, щоб Ісус навчив його жити так, щоб мати вічне вічне.

б) Розмова з Ісусом. Читання Св. Письма: Йн 3, 1-10. (Пропонується читання в особах.Також можна зробити бібліодраму: Йн 3, 1-10.)

Щоб попасти до Царства Божого, потрібно наново народитися.

(Відповіді дітей на тему: „Що означає народитися на ново?)

в) Що означає народитись заново? -  Народитися заново – змінитись на краще,  іншими словами - навернутись. Якщо не навернешся, не посядеш Царства Божого -щастя якого шукаєш. Навернутися – почати нове життя. А почати нове життя нам допоможе Святий Дух. “...Так буває із кожним, хто від Духа народжений”. “ А плід Духа: любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, доброта, вірність, тихість, здержливість”.

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1.Хто прийшов до Ісуса? - До Ісуса прийшов Никодим.

2. Що запитав Никодим в Ісуса? - Никодим запитав в Ісуса: “Що потрібно зробити, щоб попасти до Царства Божого?”

3. Що важливе сказав Ісус Никодиму?  – Ісус сказав Никодиму, що потрібно на ново народитися.

4. Що означає на ново народитися? – Це означає навернутися до Бога.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Роздати дітям слова пісні: „Насамперед шукайте” (Поломницький пісенник, с. 109)

б) хід молитви:

Спів пісні.

8. Формування поведінки:

Як ви думаєте що означає для нас наново народитися; що ми маємо робити, щоб прийти до Царства Божого? Відповіді дітей.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Розповісти друзям про нове народження, коли буде нагода до цієї розмови.

10. Запис у зошит:

“Істинно, істинно кажу тобі: коли хтось не родиться звише, не бачити йому Царства Божого” (Йн 3, 3). Народитись наново - означає навернутися.

11. Домашнє завдання:

Прочитати Йн 3, 14-21.

Відповісти на питання: Про що запитав би я у Ісуса, коли б Його зустрів?

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів.

 

 

Б. Методичні зауваження:

1. Дидактична мета:

Розповісти про розмову Никодима з Ісусом.

2. Виховна мета:

Виховати до постави постійного навернення.

3. Застосовані методи:

Бібліодрама, бесіда, спів, наррація, читання Св. Письма.

4. Катехетичні допоміжники:

Пісенники.

 

5. Джерело:

Святе Письмо.

6. Використані катехетичні опрацювання:

Біблія для дітей, с. 276.

7. Автори:

1 редакція: Богдан Соболь

2 редакція: Наталія Трембачевська


11. ІСУС І САМАРЯНКА

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш", "Радуйся, Маріє", "Вірую", молитва до Ангела Охоронця.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1.Хто прийшов до Ісуса? - До Ісуса прийшов Никодим.

2. Що запитав Никодим в Ісуса? - Никодим запитав в Ісуса: "Що потрібно зробити, щоб попасти до Царства Божого?"

3. Що важливе сказав Ісус Никодиму?  – Ісус сказав Никодиму, що потрібно на ново народитися.

4. Що означає на ново народитися? – Це означає навернутися до Бога.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Дітей можна поділити на дві групи: для однієї групи запропонувати слово – вода, для другої  - храм. Перед тим, як ознайомимо дітей з цими словами, потрібно пояснити, що кожна група має написати на картці паперу все, що пов'язане з цим словом. Діти пишуть протягом 5 хв. Потім, одна особа з кожної групи прочитає все, що написала їх група. Сьогодні на катехезі побачимо, як Ісус в розмові з самарянкою вияснює нове значення води і святині.

 

4. Запис теми:

Ісус і самарянка

 

5. Розповідь про спасенне послання:

А зараз прочитаємо фрагмент з євангелії і послухаємо, як два поняття (вода і храм) пов'язані з Господом Ісусом. Читання Святого Письма: ( Йн 4, 5-15; 19б-26; 39а; 40-42)

а) Повернення Ісуса до Галилеї

Дізнавшись про ув'язнення св. Йоанна Христителя Іродом, Ісус Христос дуже засмутився. Він залишає Юдею і повертається до Галилеї.  Дорога проходила вздовж річки Йордан, або через Самарію. Ізраїльтяни (так називали євреїв) неохоче ходили через Самарію до Галилеї, хоч ця дорога була коротшою, причиною цього були неприязні стосунки між євреями і самарянами. Серед самарян було багато поган, за це євреї їх недолюблювали. Самарянивідповідали тим же і не раз докучали ізраїльтянам, які проходили їхнім краєм, а про гостинність і мови не могло бути.

б) Христос біля Якової криниці в Сихарі (Йн 4, 4-5)

Ісус Христос не лише вирішив іти через край самарян, але прийшов навіть до їхнього міста Сихар. "А була там криниця, яку викопав патріарх Яків. Місто Сихем (Сихар) було дуже давнє, йому було близько 4000 років. Тут Яків мав власне поле і тут викопав криницю для своєї худоби і для людей. Недалеко від містечка знаходився гріб Йосифа, сина Якова, який ще бувши хлопцем дуже часто бував в цих краях і пив воду з цієї криниці. Ця криниця існує до сьогоднішнього дня і має 32м. глибини.

Ісус Христос, втомлений дорогою, сів відпочити біля криниці Якова і чекав. Він знав, хто має прийти. Був день, сонце гріло нещадно. Учні, які супроводжували Ісуса, подалися в місто, щоб харчі купити.

в) Розмова Ісуса з самарянкою

1.Прохання води. (Пропонується драматизація тексту з учнями: Йн 4, 6-15, або пропонується читання цього тексту з Святого Письма в формі діалогу.)

Невдовзі прийшла по воду одна самаританська  жінка. А зараз, діти, давайте дізнаємося про цю зустріч з Євангелії св. Йоанна. (Пропонується читання тексту з Святого Письма в формі діалогу). Ісус сказав до самарянки: "Дай мені напитися! Жінці - самарянці це не сподобалося, досить того, що Він сидів біля криниці, та й ще попросив напитися. Жінка здогадалася, що Ісус єврей і здивовано запитала: "Як це, Ти, будучи юдеєм, просиш в мене, самарянки, напитися води?"  Якби хотіла сказати: "Що сталося, що Юдей просить води в самарянина?". Ісус не розгнівався на неї, а лише лагідно відповів таємничими словами: "Якби знала дар Божий і того, хто говорить: дай мені пити! – сама просила б у Нього, а Він дав би тобі воду живу!". Жінка не зрозуміла цих слів і занепокоїлася. Той, Котрий просить води, говорить до неї такими дивними словами!  "Ти й зачерпнути  не маєш чим, пане, а й криниця глибока, - то де ж Ти візьмеш живу воду?" "Чи більший ти за батька нашого Якова, що дав нам криницю оцю, і сам пив з неї. А й сини його" - промовила самарянка. Тут потрібно підкреслити, що та криниця, яка була її та її земляків мала, дуже добру воду. На те Ісус відповів ще більш дивними словами: "Кожен, хто оту воду п'є, знову захоче пити. Той же, хто нап'ється води, якої дам йому я, - не матиме спраги повіки. Вода бо, що дам йому я, стане в ньому джерелом такої води, яка струмує в життя вічне!". Жінка уважно слухала: "Господь говорить, що дасть таку воду, після якої не будеш спраглий". Вислухавши вона сказала до Ісуса. Дай мені, Господи, тієї води, щоб не мала я більше вже спраги та й не ходила сюди черпати".

2. Визнання правди. (Читання Святого Письма: "Йн 4, 16-26)

Тепер Господь починає говорити просто, пояснюючи жінці ким Він є. "Іди, - говорить – і поклич свого чоловіка та й повертайся сюди!" Озвалася жінка: "Нема в мене чоловіка". Саме на таку відповідь чекав Ісус: "Так, добре відповіла, що не маєш чоловіка, а той, з котрим зараз живеш, не є твоїм чоловіком". Можна собі уявити, як злякалася ця жінка. Ця таємнича людина в одній хвилині відкрила ціле її життя, а життя її було грішне, мала в житті аж 5 чоловіків і той шостий, також не був її справжнім чоловіком. Відповідає схвильована: "Бачу, пане, - пророк ти". Але, щоб спритно відвернути від себе його увагу, заговорила до Ісуса: "Наші батьки поклонялися Господу Богу на тій горі; ви також стверджуєте, що в Єрусалимі є таке місце, де належить поклонятися Богу". Тоді Господь відповів:  "Надходить час, - ба вже й тепер він, - що справжні поклонники Отцеві кланятимуться в Дусі і правді. І таких поклонників Отець собі шукає. Бог - Дух..." Що хотів Ісус цим сказати? – що Господь не тільки бачить де Його поважають, на якому місці і в якій Святині, але як Йому поклоняються люди, чи правдиво люблять Його. Коли Ісус відповів самарянці на запитання, як належить шанувати Господа Бога, вона відповіла: "Знаю, що Месія має прийти. Коли прийде то все нам звістить". Потім Ісус об'явив жінці ким Він є : "То я, що говорю з тобою".

Жінка кинула глечика і побігла розповідати всім мешканцям міста Сихар цю подію.

А тим часом повернулися учні і заохочували Ісуса, щоб Він поїв. Але Він відмовився, кажучи; "Я маю їжу про яку ви не знаєте". Учні подумали, що за час їхньої  відсутності, вже хтось їх випередив і приніс Господу їжу, можливо і ота сама Самарянка. Але Христос пояснив, що тут іде мова про зовсім іншу їжу: "Їжею моєю є чинити волю Того, Хто мене послав і діло Його вершити". А яке то діло? – спасати несмертельні душі.

г) Апостольство тієї жінки і його наслідки

Жінка розповіла про цю подію в місті.  І з міста прибули Самаряни  і просили Ісуса прийти до них. Ісус пішов до міста і був там два дні, навчаючи самарян. Багато людей увірувало і тоді говорили жінці: "Вже не твоїм словам віримо, бо самі ми чули, і дізналися, що Він таки справді Спаситель світу, Христос!"

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1.Куди прийшов Ісус з Юдеї? – Ісус прийшов до Самарії.

2. Де затримався Ісус Христос? – Ісус затримався біля криниці в місті Сихар.

3. З ким зустрівся Ісус біля криницї? – Ісус зустрівся з самарянкою.

4. Що попросив Ісус у жінки? – Ісус попросив у жінки води.

5. Про яку воду говорив Господь, що Він її має? – Ісус говорив про "живу воду".

6.Чому самарянка назвала Ісуса пророком? – Самарянка назвала Ісуса пророком тому, що Він розповів їй про її життя.

7. Що Ісус сказав про себе? – Ісус сказав, що Він Месія, якого чекали.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Так як Самарянка попросила в Господа Ісуса живої води, ми також давайте попросимо у Нього тієї води, котра є Божою благодаттю.

(Роздати дітям молитву на картках: "Господи, завдяки своїй зустрічі з самарянкою, Ти показав нам свою міць і милосердя. Просимо Тебе, дай і нам пізнати Твоє милосердя в таємниці Сповіді. Ти, котрий живеш і царюєш на віки віків. Амінь."

б) хід молитви:

Усі відмовляють молитву.

 

8. Формування поведінки:

Деякі люди думають, що  якщо я знову згрішив, вчинив якийсь великий (тяжкий) гріх, то Господь Бог мені не пробачить. Але власне, якщо ми  підходимо до слів Господа з вірою, то напевно будемо вірити і в Його прощення тому, що Він сказав: "Коли б гріхи ваші були, як багряниця, вони стануть білими, як сніг" (Іс 1, 18).  Стараймося не грішити, а якщо вчинили гріх, то потрібно мати щирий і досконалий жаль, і просити пробачення гріхів в таїнстві Сповіді.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Постарайтеся заохотити своїх друзів, щоб приходили на катехезу. Щоб прагнули дізнаватись про "живу воду", про яку говорив Ісус.

 

10. Запис у зошит:

Ісус Христос в розмові з самарянкою говорить про "живу воду", тією водою є Божа благодать, яку ми отримуємо від Господа.

11. Домашнє завдання:

Намалювати, як я собі уявляю зустріч Ісуса Христа з самарянкою.

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Катехет усвідомлює присутність Ісуса, як джерело "живої води".

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Вияснити зміст євангелічної зустрічі Ісуса з самарянкою.

 

2. Виховна мета:

Виховати в дітей довіру до Божого Милосердя, яка буде виражатися в приході до джерела, яким є таїнство Поєднання.

 

3. Застосовані методи:

Праця в групах, наочний, діалог, драматизація тексту.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Малюнок, на якому зображена зустріч Ісуса з самарянкою, карта Палестини.

 

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

Біблія для дітей, Київ 1992, с. 277;

Zaleski W., Nauka Bo?a, Pozna? 1959, T 4. s. 90.

 

7. Автори :

1 редакція: Владислав Томашевський

2 редакція: Леся Бабич


 

12. ЖИТЕЛІ НАЗАРЕТУ НЕ ПРИЙМАЮТЬ ІСУСА

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

Розпочнемо цю катехезу молитвою до Бога Отця. Подякуймо Йому за всі благодаті, якими Він нас обдаровує і що дає нам можливість слухати і навчатись Божого Слова.

"Отче наш…"

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Куди прийшов Ісус з Юдеї? – Ісус прийшов до Самарії.

2. Де затримався Ісус Христос? – Ісус затримався біля криниці в місті Сихар.

3. З ким зустрівся Ісус біля криницї? – Ісус зустрівся з самарянкою.

4. Що попросив Ісус у жінки? – Ісус попросив у жінки води.

5. Про яку воду говорив Господь, що Він її має? – Ісус говорив про "живу воду".

6.Чому самарянка назвала Ісуса пророком? – Самарянка назвала Ісуса пророком тому, що Він розповів їй про її життя.

7. Що Ісус сказав про себе? – Ісус сказав, що Він Месія, якого чекали.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

В одному невеличкому містечку проживала дівчинка Наташа. Вона була з бідної сім'ї, але завжди намагалася добре вчитися і допомагала іншим. В класі з нею ніхто не хотів товаришувати, бо вона була бідна. Та прийшов час виставляти річні оцінки, виявилося, що лише Наталка закінчила школу на самі п'ятірки. Ще важче стало дівчинці після цього. Замість привітань зі сторони однокласників, вона отримала образи і насмішки.

Подібно було і в житті Ісуса Христа, коли Його не прийняли.

 

4. Запис теми:

Жителі Назарету не приймають Ісуса

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Що з'єднувало Ісуса з Назаретом?

Проходячи по містах і селах Ізраїльської землі, Ісус Христос прийшов до міста Назарет. В цьому місті Христос виріс, виховувався і жив до 30-ти років, перед тим, як пішов проголошувати Добру Новину.

б) Ісус в синагозі в Назареті

В Назареті Христос у суботу за ізраїльським звичаєм увійшов у синагогу (дім молитви) і читав Святе Письмо. Подано Йому книгу пророка Ісаї. Ісус відкрив книгу і почав читати.

(Урочисте читання уривку Святого Письма: Лк 4, 18-19)

"Господній Дух на мені, бо Він мене помазав.

Послав мене нести добру новину бідним,

Звіщати полоненним визволення, сліпим прозріння,

Випустити пригноблених на волю

Оповістити рік Господнього помилування"..

Ісус приходить в Назарет як пророк

Пророк у Біблії означає людину, призначену на особливе посланництво та наділену особливими дарами. Насамперед пророк – це "уста Божі". Пророк це той, хто пояснює те, що діється в світлі Божого Слова. Пророк – це той, хто провіщає майбутнє, бо він бачив те, що перед звичайними людьми скрите, невідоме.

в) Відкинення Ісуса

В Назареті Господь навчав: "Сьогодні збулося це писання. Тепер ви бачите Мене, а я Месія – Христос, про якого говорить пророк Ісая". Усі здивувалися. Як то, цей Ісус, якого вони пам'ятають з дитинства. Який недавно жив з ними несподівано заявляє, що Він Спаситель світу. Тому жителі забажали, щоб на доказ цього Він вчинив такі чуда, як і в інших містах, і лише тоді вони повірять.

"Істинно кажу вам, - сказав Ісус, - ніякого пророка не приймають в його батьківщині". Люди зрозуміли, що Христос не бажає творити жодного чуда, і вони не повірили Його словам. Кинулись жителі Назарету на Ісуса, схопили і вивели на край гори, щоб Його скинути з неї. Але руки в них стали безсилі.

(Пропонується наочний метод (ілюстрована Біблія),  або фільм: "Ісус з Назарету", або інсценізація – Лк 4, 16-30)

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Куди приходить Ісус проголошувати Добру Новину? – Ісус приходить проголошувати Добру Новину в синагогу в Назареті.

2. Хто автор пророцтва, яке читав Ісус? – Автором пророцтва був пророк Ісая.

3. Про що говорило це пророцтво? – Це пророцтво говорило про Ісуса і Його спасенні діла.

4. Чому жителі Назарету не повірили в слова Христа?  – Жителі Назарету не повірили в слова Христа тому, що Ісус, якого вони пам'ятають з дитинства раптом заявляє, що Він спаситель світу.

5.Чому Ісус не творить чудеса в Назареті? – Ісус не творить чудеса тому, що люди не вірять Його словам.

6. Що вчинили жителі Назарету з Ісусом, коли Він сказав їм правду про

них? – Жителі Назарету схопили Його, вивели на гору і хотіли скинути з

неї.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Помолимося, щоб ми могли завжди відкрити наше серце для Бога, який приходить і стукає до нього. Як молитвою, помолимося словами пісні "Доки мого життя" (Поломницький пісенник "З Марією в дорозі", с. 132)

б) хід молитви:

Спів пісні.

Доки мого життя, Богу буду співати,

Грати для Нього, доки сил стане мені,

Хай буде приємний Тобі, Боже, мій спів,

Буду радіти в Господі, Богу моїм.

Блогослав, душе, Господа мого, алілуя,

Блогослав, душе, Господа мого, алілуя,

Блогослав, душе, Господа мого, алілуя,

Блогослав, душе, Господа мого, алілуя.

 

8. Формування поведінки:

Що нас навчає Святе Письмо, оповідаючи про жителів Назарету? Христос прийшов до своїх, вони ж не прийняли Його. Христос сьогодні приходить до нас і до мене. Як я приймаю Ісуса коли Він приходить сьогодні в своїх ближніх, в Святих Тайнах.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Придивіться до своїх братів і сестер, та товаришів. Побачивши, що вони над кимось насміхаються, ви повинні підійти до них, та сказати, що в кожній людині є Ісус. Образивши ближнього, ми ображаємо самого Ісуса.

 

10. Запис у зошит:

Невірство і закам'янілість спонукали жителів Назарету не приймати Христа, тобто відкинути Божу Любов. Ми хочемо гідно приймати Ісуса у Святих Тайнах і завжди бачити Його в наших ближніх.

11. Домашнє завдання:

Прочитати ще раз уривок з Євангелії Лк 4, 16-17а і вставити пропущене слово.

"І прибув Він у ……… , де був вихований, увійшов своїм звичаєм суботнього дня в ……….. і встав, щоб …………… . Йому подали книгу пророка…….. .

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

"Дякуємо Тобі, Боже, за нові знання, будемо старатися завдяки ним ще більше Тебе любити, Тебе прославляти".

"Ангел Господній..."

 

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

На підставі біблійного тексту розповісти дітям про випадок, як жителі Назарету не прийняли Ісуса Христа.

 

2. Виховна мета:

Заохотити дітей бачити Ісуса в кожній людині, а також присутнього в Святих Тайнах і радісно приймати Його.

 

3. Застосовані методи:

Розповідь, діалог, наочний, аудіовізуальний, читання Святого Письма, опис, бібліодрамма.

 

4. Катехетичні посібники:

Свічка, карта, фільм: "Ісус з Назарету" 1-ша частина Біблія для дітей. Москва 1991, ілюстрована Біблія для молоді.

 

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Автор:

1 редакція: Василь Тучапець

2 редакція: Інна Мельник


 

13. ВИБІР ДВАНАДЦЯТИ АПОСТОЛІВ

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

Подякуємо Богові за дар життя, за те що зібрав нас в Своє Ім'я, і прославимо Його молитвою: "Отче наш…", "Слава Отцю...".

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Куди приходить Ісус проголошувати Добру Новину? – Ісус приходить проголошувати Добру Новину в синагогу в Назареті.

2. Хто автор пророцтва, яке читав Ісус? – Автором пророцтва був пророк Ісая.

3. Про що говорило це пророцтво? – Це пророцтво говорило про Ісуса і Його спасенні діла.

4. Чому жителі Назарету не повірили в слова Христа?  – Жителі Назарету не повірили в слова Христа тому, що Ісус, якого вони пам'ятають з дитинства раптом заявляє, що Він спаситель світу.

5.Чому Ісус не творить чудеса в Назареті? – Ісус не творить чудеса тому, що люди не вірять Його словам.

6. Що вчинили жителі Назарету з Ісусом, коли Він сказав їм правду про

них? – Жителі Назарету схопили Його, вивели на гору і хотіли скинути з

неї.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

В одному місті жила дівчинка Галя.  Вона була трохи старша від вас, бо ходила в 9-й клас. Галя була чемною дівчинкою, любила своїх батьків, сестричку, мала багато друзів. Галя була обдарованою дівчинкою, вміла гарно співати, читати, малювати.

Одного разу, директор школи отримав для дітей запрошення поїхати до Америки. Запрошували їх на цілий рік, протягом якого вони мали вивчати англійську мову.

Виникло питання, хто має їхати? Дітей багато і потрібно вибирати. Після обговорення директор школи вирішив, що поїде саме Галя. Свій вибір він зупинив на ній, бо вона була розумна, старанна дівчинка. Галя дуже зраділа.

Ми з вами також часто вибираємо собі щось, чи друзів, чи якісь речі, які нам подобаються. Так само є і в нашій Церкві. Ісус вибрав 12 Апостолів, щоб послати їх по всій землі проповідувати Добру Новину. Але подібно, як і ми вибираємо те, що нам подобається так і Ісус вибирає проповідувати тих людей, яких Сам хоче.

 

4. Запис теми:

Вибір дванадцяти апостолів

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Що було перед вибором Апостолів?

Перед тим, як щось вибрати, ми задумуємося: чи потрібно воно нам, чи добре і т. д. Так само робив і Ісус. Перед тим як вибрати Апостолів, Він цілу ніч молився до свого Отця про допомогу в цій нелегкій справі. Тому що вибираючи Апостолів, Ісус знав куди і для чого їх пошле. Так читаємо в Євангелії від святого Луки: "Коли настав день, покликав учнів Своїх  і вибрав з них дванадцятьох, яких назвав Апостолами".

Євангелісти на першому місці завжди згадують Симона Петра. Ви мабуть знаєте, чого саме його? (Відповіді дітей) А на останньому Іуду, напевно, з погляду на те, що зрадив Ісуса.

б) Апостол – покірний учень

Апостол у грецькій мові означає – посланець, тобто той, кого посилають. Важко зрозуміти чого саме цих, а не інших людей, покликав Ісус до служби Йому. Не були вони найвидатнішими людьми в Ізраїлі, не відрізнялися величністю свого духовного життя. Бачимо що один Його зрадив, другий – не повірив його словам, і майже всі Апостоли відійшли від Нього в найбільш трагічні хвилини, коли Ісуса мали прибити на хресті. Тоді біля нього залишились тільки Його Мати Марія і Йоан. Отож, бачимо, що Апостоли були на початку звичайними людьми і навіть не розуміли багатьох слів, які Ісус промовляв до них. Але важливим є те, що хоч і були вони простими, слабкими людьми, однак пішли за Ісусом. Все залишили: свої домівки, своїх рідних і повірили Йому до кінця, коли побачили Його і почули слова: "Йди за Мною!". Ці звичайні рибалки, які ловили рибу на Галілейському озері, стали Його покірними учнями.

(Пісня "Озеро Генезарет"(Поломницький пісенник "З Марією в дорозі", с. 199) як продовження розповіді).

в) Послання і завдання апостолів

Кожен з нас вибираючи собі щось, робить це з певної мети. Так само і Ісус вибрав Апостолів для того, щоб дати їм завдання.

Зараз поділимося на 5 груп, і кожна група отримає картку, де написані завдання Апостолів.

 

1 ГРУПА: "Ідіть проповідуйте, кажучи, що Царство Небесне близько. Оздоровляйте недужих, воскрешайте мертвих, очищуйте прокажених, бісів виганяйте. Даром отримали, даром давайте." (Мт 10, 7-8).

 

2 ГРУПА: "Це промовивши, дихнув на них і каже: "Прийміть Духа Святого. Кому відпустите гріхи – відпустяться їм, кому ж затримаєте – затримаються"." (Йн 20, 22-23).

 

3 ГРУПА: "І як прийшла година, сів Він до столу й Апостоли з Ним. І взявши хліб, віддав хвалу, поламав, дав їм і мовив: "Це моє Тіло, що за вас буде видано". Так само взяв чашу по вечері, кажучи: "Це чаша – це Новий Завіт у Моїй Крові, що за вас буде пролито. Чиніть це на мій спомин"." (Мт 26, 26-28).

 

4 ГРУПА: "Ідіть, отож і навчайте всі народи, хрестячи їх в ім'я Отця і Сина і Святого Духа, навчаючи їх берегти, все що Я вам заповідав. Отож, я з вами по всі дні аж до кінця світу." (Мт 28,19-20).

 

5 ГРУПА: "Хто вас слухає, той Мене слухає. А хто Вами погорджує, той погорджує і Мною" (Лк 10, 16).

 

Тепер кожна група прочитає слова, які вона отримала і подумає про що тут розповідається. Потім хтось один з вашої групи розповість усім, що саме Ісус доручив Апостолам і як ці доручення виконуються сьогодні.

г) Апостоли сьогодні

Сьогодні Апостолами є єпископи, а учнями – священники. Але перед тим, як стати єпископом чи священником всі вони спочатку навчалися в школі Ісуса Христа, яка сьогодні називається семінарією. Першу семінарію заложив сам Ісус Христос, а перші учні навчалися там три роки. Тепер в семінарії навчаються 7 років. (Тут можна розповісти про своїх єпископів, де вони живуть, як їх звати).

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Що зробив Ісус перед тим, як вибрав своїх Апостолів? – Перед тим, як вибрати своїх Апостолів, Ісус цілу ніч молився до свого Отця.

2. Ким були Апостоли, до того як їх вибрав Ісус? – До того, як їх вибрав Ісус, Апостоли були, простими звичайними людьми.

3. Куди Ісус посилає Апостолів? – Ісус посилає Апостолів насамперед до загублених овець Ізраїля, а пізніше до всіх, на цілий світ.

4. Які завдання отримали Апостоли? – Апостоли отримали завдання навчати людей, а також оздоровляти хворих, воскрешати мертвих і виганяти злих духів.

5. Хто є Апостолами сьогодні? – Сьогодні Апостолами є єпископи і священики.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

В Євангелії від Святого Матея, Ісус закликає нас молитися про робітників, яких мало на Господніх жнивах. І тому зараз помолимося, щоб Ісус вибирав Собі тих людей, які вірно будуть йому служити і щоб вони з радістю йшли виконувати Його волю.

б) хід молитви:

Господи Ісусе, Ти сказав: "Жнива великі, та робітників мало. Просіть, отже, Господаря жнив, щоб вислав робітників на Свої жнива". Тому просимо Тебе, зроби так, щоб ніколи не бракувало цих робітників на Твоїх жнивах. А якщо буде потрібно, то вибери навіть серед нас тут присутніх, тих, які зможуть присвятити своє життя Тобі. Котрий живеш і царюєш на віки віків. Амінь.

.

8. Формування поведінки:

Ми молилися словами: "Жнива великі, та робітників мало…" і насправді так і є. На землі живе дуже багато людей, але значна кількість з них ще не пізнали й не повірили Христу. Однією з причин цього, мабуть, є те, що не вистачає священників і єпископів, а також людей, які могли б нести Світло Христа у світ не зважаючи ні на що. Але далі Господь говорить: "Просіть Господа жнив…" Тобто ми повинні молитися, просити Бога про нові покликання, про нових робітників на Його жнивах. Щоб вибирав собі все більше священників і через них навертав усіх невіруючих людей.

 

 

 

9. Заклик до євангелізації:

Якщо зустрінемося колись з людьми, які будуть погано говорити про єпископів або священників, то постараймося пояснити їм, що цих людей покликав на службу до Себе Сам Ісус Христос і тому ми повинні слухати й поважати їх. Бо Ісус сказав до апостолів: "Хто вас слухає – мене слухає. Хто вами погорджує, той погорджує і Мною".

 

10. Запис у зошит:

Покликати людину може тільки Ісус, щоб служити Йому і Його Церкві.

 

11. Домашнє завдання:

Виписати імена всіх Апостолів і завдання, які вони отримали від Ісуса Христа на підставі Євангелії від св. Матея 10, 5-10.

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Пісня: "Лодка Иисуса" (Поломницький пісенник "З Марією в дорозі", с. 195).

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Пізнати істину, що тільки Ісус вибирає Собі учнів, а сьогодні виконує це через свою Церкву.

 

2. Виховна мета:

Заохотити до молитви за тих людей, яких Ісус покликав до служби у Своїй Церкві.

 

3. Застосовані методи:

Розповідь, запитання, читання Святого Письма, аудіовізуальний, спів, наочний, праця в групах.

 

4. Катехетичні посібники:

Свічки, образ Дванадцяти Апостолів, фільм "Ісус з Назарету", зошит, картки з текстом Святого Письма, пісенники.

 

5. Джерело:

Святе Письмо

 

7. Автор:

1 редакція: Олів'ян Вранеску

2 редакція: Світлана Гура


 

14. НАГІРНА ПРОПОВІДЬ І ВІСІМ БЛАЖЕНСТВ

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш…", "Радуйся, Маріє...", молитва до Ангела Охоронця.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Що зробив Ісус перед тим, як вибрав своїх Апостолів? – Перед тим, як вибрати своїх Апостолів, Ісус цілу ніч молився до свого Отця.

2. Ким були Апостоли, до того як їх вибрав Ісус? – До того, як їх вибрав Ісус, Апостоли були, простими звичайними людьми.

3. Куди Ісус посилає Апостолів? – Ісус посилає Апостолів насамперед до загублених овець Ізраїля, а пізніше до всіх, на цілий світ.

4. Які завдання отримали Апостоли? – Апостоли отримали завдання навчати людей, а також оздоровляти хворих, воскрешати мертвих і виганяти злих духів.

5. Хто є Апостолами сьогодні? – Сьогодні Апостолами є єпископи і священики.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Один журналіст хотів написати замітку в газету на тему "Щастя". Він шукав матеріали, робив інтерв'ю, але на цю тему конкретно йому ніхто нічого не розповів.

І от одного разу, прийшовши додому, він запитав свого сина, якому було 14 років, що той думає про щастя. Син задумався і відповів: "Тату, я завжди знаю, коли є нещастя. Але як розпізнати щастя?". Журналіст замислився. Справді, про нещастя легше написати ніж про щастя.

Тут, на землі, ми не можемо в повноті осягнути щастя. Але це можливо у Небесному Царстві. А як це має бути, ви довідаєтеся з сьогоднішньої катехези. Про це нас вчить Ісус Христос.

 

4. Запис теми:

Нагірна проповідь і вісім блаженств

 

5. Розповідь про спасенне послання:

Ісус вийшов на гору. Біля Нього зібралось багато людей, Там також були Апостоли і учні. А зараз до них і ми приєднаємося, щоб почути науку Ісуса.

Гору цю і до сьогодні називають горою восьми блаженств. Ми з вами зараз послухаємо чому. (Урочисте читання Святого Письма Мт 5, 1-12 )

Як ви думаєте, яке слово найчастіше повторюється? Що таке блаженство і яким словом його можна замінити?

Блаженство – це відповідь на прагнення щастя, яке Бог заложив в серці людини.

а) Хто такі убогі духом?

Багато людей думає, що щастя у грошах, у великому будинку, у гарній машині. Але Ісус каже нам щось інше. Він каже, що убогі духом осягнуть вічне щастя. А щасливими будуть ті, хто відрікся багатства і слави світу. Багатство не можна ставити на перше місце. Треба вміти розсудливо ним розпоряджатися, а втрату його приймати як волю Божу. А як ви думаєте, чи багаті люди знаходять щастя в своєму багатстві?

б) Хто такі тихі?

Тихі - це ті, які зносять терпеливо прикрощі, не шукають помсти. Св. Франциск Салезький сказав, що більше мух зловиться на ложку меду, ніж на бочку оцту.

в) Хто ж ті, що плачуть?

Ті, які не шукають приємності цього світу, щиро покутують за свої гріхи, терпеливо зносять кривди. Оплакують зло цього світу, згіршення, небезпеки, на які наштовхується спасіння людських душ. Ісус каже, що блаженні не ті.

г) Хто ж такі голодні і спраглі справедливості?

Це ті, які кожного дня намагаються бути кращими, кожної хвилини перебувати в любові до Бога і ближніх.

д) Хто ж такі милосердні?

Якщо люди з любові до Бога роблять добро ближньому, допомагають йому матеріально і морально, то вони і є милосердні, бо роблять це не задумуючись над тим, чи отримають якусь нагороду.

е) Хто ж такі блаженні чисті серцем?

Ми чисті серцем, коли наші серця назавжди поєднані з Богом, завжди молимося, допомагаємо іншим, з великим бажанням ходимо на катехезу і на Святу Месу. Маємо тільки чисті думки, бо з чистого серця випливають чисті думки.

є) Хто ж такі блаженні миротворці?

Що ж цим каже Ісус? Якщо ми не зчиняємо бійки між собою, якщо не розповсюджуємо пліток, якщо можемо помирити інших, то ми миротворці.

Ось картинка, де показано як два товариші кидають один в одного камінням. А між ними стоїть хлопчик, який їх розбороняє. Це св. Домінік Савіо. Він показав хрест, на якому розп'ятий Ісус. Побачивши хрест, хлопці засоромились і відійшли. Коли ми б'ємося, чи зневажаємо когось, тоді ми повторно наносимо рани Ісусу, бо Він присутній в кожній людині.

ж) Хто ж такі блаженні переслідувані?

Це ті, що з любові до Ісуса зносять образи, насмішки, переслідування. Одні люди в житті терплять менше, інші більше і все це для Ісуса.

Хто живе цими блаженствами, той любить Бога., допомагає ближньому, той сам щасливий і ділиться цим щастям з іншими людьми

(Запропонувати працю зі Святого Письмом, по групам. Кожна група опрацьовує одне блаженство)

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Де Ісус проголосив блаженства? – Ісус проголосив блаженства на горі.

2. Як називаємо цю гору? – Цю гору називаємо  "Горою Восьми Блаженств".

3. Що означає блаженні? – Блаженні – це щасливі.

4. Скільки є блаженств? – Блаженств є вісім.

5. Кого Ісус називає блаженними? – Ісус називає блаженними вбогих духом, тихих, засмучених, голодних та спраглих справедливості, милосердних, чистих серцем, миротворців, переслідуваних за правду, зневажених за Нього.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Ісус дав нам блаженства для нашого добра, подякуймо Йому за це.

б) хід молитви:

Господи, дякуємо Тобі, що нас заохочуєш словом Свого Сина, щоб ми приймали ці блаженства, що кажеш нам жити ними, щоб осягнути вічне щастя. Дай нам віри і допоможи бути блаженними. Амінь.

 

8. Формування поведінки:

Ісус найкраще знає серце людини, тому і каже нам, як можемо дійти до Божого Царства, до вічного щастя. Задумаймось ми, в чому шукаємо щастя, чого нам не вистачає в житті? Чи вміємо бути тихими? Чи вміємо ділитися з потребуючими? Чи можна нас назвати миротворцями?

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Запитайте своїх товаришів про те, що вони розуміють під словом щастя. І розкажіть їм про тих, кого Ісус називає щасливими.

 

10. Запис у зошит:

Ісус у нагірній проповіді, дав нам вісім блаженств. Блаженні – це щасливі. Якщо будемо жити цими блаженствами – отримаємо щастя в Небі і навіть тут, на землі.

 

11. Домашнє завдання:

Виписати з євангеліє вісім блаженств і вивчити їх напам'ять.

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Пісня: "Слава Господу й честь" (Поломницький пісенник "З Марією в дорозі", с. 155).

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Ознайомити дітей зі змістом нагірної проповіді і блаженствами.

 

2. Виховна мета:

Виховувати бажання жити згідно з блаженствами, бути свідками присутності Божого Царства серед нас.

3. Застосовані методи:

Оповідання, спів, розповідь, читання Святого Письма, наочний.

 

4. Джерело:

Святе Письмо

5. Автори:

1 редакція: Владислав Зарічний, Віталій Літвінчук

2 редакція: Валентина Ясінська, Інна Демчук


 

15. ВЕЛИКИЙ ЧУДОТВОРЕЦЬ

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш", "Радуйся, Маріє", "Вірую в Бога", молитва до Ангела Охоронця.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Де Ісус проголосив блаженства? – Ісус проголосив блаженства на горі.

2. Як називаємо цю гору? – Цю гору називаємо "Горою Восьми Блаженств".

3. Що означає блаженні? – Блаженні – це щасливі.

4. Скільки є блаженств? – Блаженств є вісім.

5. Кого Ісус називає блаженними? – Ісус називає блаженними вбогих духом, тихих, засмучених, голодних та спраглих справедливості, милосердних, чистих серцем, миротворців, переслідуваних за правду, зневажених за Нього.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

В одній сім'ї важко захворіла дівчинка (Наталка), такою хворобою, з якої мало хто може одужати. Мама і тато дуже хвилювалися, адже Наталка була в них єдина донька. Вони дуже хотіли, щоб вона одужала. І одного разу лікар повідомив їх, що останній вихід – це операція, але і вона не дає гарантії на одужання, до того ж ця операція небезпечна. В батьків не було часу на роздуми і вони довірилися лікарю, згодились на операцію.

Під час операції батьки не могли найти собі місця і нарешті дочекалися результату операції. Після операції лікар повідомив їх, що він зробив все необхідне, а тепер потрібно покластися лише на Бога.

 

4. Запис теми:

Великий чудотворець

 

5. Розповідь про спасенне послання:

1. Деякі чуда Ісуса.

а) Оздоровлення розслабленого

Так як ми чули в цій розповіді, людина не в силах зробити чудо, вона може робити лише те, що їй під силу. Лише Ісус міг зробити чудо. Зараз ми почуємо, як Ісус оздоровив розслабленого. Читання Святого Письма: Лк 5, 17-26. Бачимо, що для Ісуса не є великою проблемою вилікувати людину з важкої хвороби. Бо Ісус є правдивим Богом, який має владу над усіма хворобами. Ісус, оздоровлюючи людину, показує  їй свою любов.

б) Розмноження хліба

Ісус проголошував людям Боже Слово, а коли закінчив навчати, то побачив, що люди були зморені і голодні. Читання Святого Письма Мт 14, 15-21. Тоді Він наказав апостолам, щоб розсадили людей по групах. Ісус так розмножив хліб, що наїлися всі люди, ще й були зібрані рештки хліба. Бачимо яке чудо вчинив Ісус. Він ніколи не залишає людину з її проблемами, труднощами, але завжди приходить на допомогу.

в) Воскресіння дочки Яіра (Читання Святого Письма: Мк 5, 22-43.

Через воскресіння дочки Яіра, Ісус хоче підготувати людей до свого воскресіння, хоче щоб вони повірили, що Він правдивий Месія, якого чекав вибраний народ. А також хоче нам показати ким Він є, хоче щоб ми довірили Йому своє життя і цілковито повірили в Його всемогутність і в те, що Він Правдивий Бог.

(Можна запропонувати по групам інсценізацію трьох фрагментів з Св. Письма а, б, в.)

2. Ісус – лікар душі і тіла.

Ви вже не раз чули, чи можливо самі читали в Святому Письмі, що Бог створив світ, а пізніше створив людину. Багато раз чули від священиків, або під час катехези, що для Бога людина найдорожча за все.

Людина через гріх, який вчинила ще в раю, забруднила свою душу гріхом, а тіло почало відчувати біль, страждання, людина почала хворіти. В неї з'явився егоїзм, захланність, вона здатна досягати свого, навіть причиняючи біль іншій людині. Щоб вилікувати людину, Бог посилає на землю Свого Сина, Ісуса Христа, як Спасителя і Лікаря людей. Ісус лікує людську душу тим, що  пробачає людині її гріхи, які вона чинить через свою слабкість. Він також має владу над людським тілом, може вилікувати будь–яку хворобу, але перед цим питає чи людина вірить в Його. Ісус з радістю іде на зустріч людині. Саме тому ми називаємо Ісуса найкращим лікарем душі і тіла.

3. Що таке чудо?

Не раз можемо почути, що людина зробила якесь чудо, особливо це говорили тоді, коли з'явився перший телевізор, злетів в повітря перший літак, для людини це було чудо. Але ніколи людське чудо не може зрівнятися з Божим чудом, бо те, що не можливо для людини, можливо для Бога. Ніколи ми не чули, що людина воскресила людину.

Чудо – це незвичайна подія, яке не може зробити жодне створіння, лише один Господь Бог.

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Які ви знаєте чуда? – Оздоровлення хворих, воскресіння мертвих, розмноження хліба…

2. Для чого Ісус чинив чуда? – Ісус чинив чуда для того, щоб показати людям, що Він Син Божий.

3. Чому ми називаємо Ісуса лікарем душі і тіла? – Ми називаємо Ісуса лікарем душі і тіла тому, що лише Він здатний оздоровити людину від гріха чи хвороби.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Помолимося, дякуючи Ісусові за всі Його чуда і попросимо в Нього, щоб він перемінив нас і всіх людей.

б) хід молитви:

Спонтанічна (довільна) молитва до Ісуса Чудотворця: прославлення, подяки, перепрошення, прохання.

 

8. Формування поведінки:

Бог чинить так багато чудес і обдаровує нас своєю благодаттю для того, щоб ми могли ще більше Йому довіряти і повірити в Його всемогутність і в те, що Він правдивий Бог. Відповіддю на чудо є віра.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Постарайтесь заохочувати інших читати Євангеліє, щоб вони могли увірувати в Ісуса, який може в чудовий спосіб оздоровити і перемінити кожну людину.

 

10. Запис у зошит:

Ісус в чудовий спосіб може перемінити і оздоровити людину. Він лікар душі і тіла.

 

11. Домашнє завдання:

Виписати чуда вчинені Ісусом описані в Євангелії св. Луки.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Представлення Ісуса, який чинить чуда.

 

2. Виховна мета:

Поглиблення віри в Божество Ісуса Христа.

 

3. Застосовані методи:

Оповідання, розповідь, читання Святого Письма.

 

4. Джерело:

Святе Письмо

 

5. Автори :

1 редакція: Василь Женський

2 редакція: Максиміліана Шклярчук


 

16. ІСУС НАВЧАЄ У ПРИТЧАХ

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш…", "Радуйся, Маріє...", "Вірую...", молитва до Ангела Охоронця, "Духу Святий".

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Які ви знаєте чуда? – Оздоровлення хворих, воскресіння мертвих, розмноження хліба…

2. Для чого Ісус чинив чуда? – Ісус чинив чуда для того, щоб показати людям, що Він Син Божий.

3. Чому ми називаємо Ісуса лікарем душі і тіла? – Ми називаємо Ісуса лікарем душі і тіла тому, що лише Він здатний оздоровити людину від гріха і хвороби.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Всі ви вчитеся у школі і в кожного з вас є свій улюблений предмет та улюблені вчителі. Які вчителі вам подобаються? (Справедливі, ті, що цікаво розповідають). Напевно, кожний має вчителя, уроки якого найбільше любить, намагається ці уроки не пропускати якнайкраще вивчати. Кожній людині потрібний вчитель, бо ми не народжуємося з готовими знаннями. Не можемо самі вирішити життєві проблеми. В житті ми зустрічаємо багато вчителів. Найперші - це наші батьки, потім - вихователі в дитячому садку, вчителі в школі, катехети. Але всі ми маємо спільного найкращого вчителя Ісуса Христа, який є головою Церкви. Напевно, кожен з вас вже колись чув, що Ісус навчав.

У Нього був особливий спосіб навчання. Який це спосіб?

 

4. Запис теми:

Ісус навчає в притчах

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Що таке притча?

Але, що це таке притча? Притча – це пояснення за допомогою образів, символів, знаків.

Ісус вживав тих образів, які близькі людині, Його підручником дуже часто була природа. І коли Ісус застосовував в своєму навчанні притчі, тоді Його розуміли всі люди. Притча поєднує в собі дві дійсності нашу людську і Божу. Подивимося, що ж це були за притчі?

б) Які притчі використовував Ісус?

Ісус вживає різноманітних притч, щоб люди якнайкраще зрозуміли суть навчання. Він не давав конкретних рецептів, але хотів щоб людина сама думала.  (Розділити дітей на п'ять груп і дати кожній групі завдання прочитати якусь конкретну притчу: Лк 10, 30-37; 11, 5-13; 12, 16-21;16, 1-8; 15, 8-10, кожна група використовує нижчевказані вказівки.)

Притча про милосердного самаританина (Лк 10, 30-37) чудово пояснює, ким є ближній (Як жили євреї і самаритяни? Хто ж тоді є твоїм ближнім?).

Притчі про молитву (Лк 11, 5-13). Якби ти прийшов вночі попросити хліба, а твій приятель не хотів би дати, через твою настирливість все - таки дав би. (Якою має бути молитва? Чи є вона такою?) Коли дитина просить хліба, чи дав би батько каміння, а замість риби – змію? (Коли ви щось просите в батьків, чи отримуєте? А що потрібно для того, щоб отримати? Чи можемо надіятися, що отримаємо те, про що просимо в молитві?)

Притчі пояснюють різні життєві ситуації. Наприклад, притча про багатія, який зібрав гарний урожай (Лк 12, 16-21). (Що цей багатій собі постановив? Яка була відповідь Бога на ці думки? Чого ця притча навчає?  Що означають слова: "Так буває з тим, хто збирає для себе, замість багатіти у Бога?).

Це не означає, що маємо від всього відмовитися. На цю тему говорить притча, про нечесного управителя (Лк 16, 1-8). Як він хитро вирішив свою проблему. (Хто скаже, що він зробив?). І похвалив його пан, що мудро вчинив. Ми повинні до матеріального добра ставитися як до засобів, а не як до мети життя. Вони мають служити нам, а не ми їм.

Притча про десять драхм (Лк 15, 8-10). Господар дав слугам завдання. По - різному слуги поставилися до цього завдання. Були такі, що поставилися серйозно і отримали за своїми можливостями. Чи всі люди мають однакові можливості? Якщо тобі і тобі (назвати окремих учнів) доручать намалювати літак, чи ви однаково це виконаєте? А яка була відповідь одного з цих слуг? Чому він не виконав завдання господаря? Чи не тому, що був лінивий?

Кожна людина, яка живе на землі має своє завдання і обдарована відповідними талантами. Це завдання є покликанням кожної людини і від того, як ми його виконаємо, залежить наша плата від Господа.

в) Притчі сьогодні

Ісус звертається у притчах не тільки до тих людей, які жили у ті часи. Своїми притчами він навчає і нас, хоч минуло вже майже 2000 років. Правильно зрозуміти їх нам допомагають священники та катехети.

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Хто найкращий вчитель? – Найкращий вчитель – це Ісус Христос.

2. Що таке притча? – Притча – це алегоричне пояснення за допомогою образів, симболів та знаків.

3. Які притчі ви знаєте? – Притчі: про милосердного самарянина, про настирливість в молитві, про багатія і великий урожай, про нечесного управителя, про десять драхм.

4. Хто може нам пояснити притчу у Святому Письмі? - Притчі нам пояснюють священики та катехети.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Попросимо Ісуса про Дар Святого Духа – мудрість, щоб ми розуміли вірно Святе Письмо. Пісня: "Почуй голос мій" (Поломницький пісенник "З Марією в дорозі", с. 105).

б) хід молитви:

Спів пісні.

 

8. Формування поведінки:

Хто може пригадати, де зараз Ісус навчає нас Своїм Словом? (На проповіді, на катехезі.) А зараз давайте подумаємо, як ми слухаємо Боже Слово під час Святої Меси та на катехезі. Чи завжди ходимо на катехезу, А коли приходимо, чи уважно слухаємо? Чи своєю поведінкою не заважаємо слухати іншим? Якщо ми маємо проблеми з слуханням Божого Слова, то на початок зробимо собі таку постанову – слухати уважно. Буде добре, якщо перед слухання Слова Божого ми помолимося до Святого Духа.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Коли ваші друзі будуть розмовляти між собою чи сміятися, під час проголошення Слова Божого, не бійтеся зробити їм зауваження і сказати, що Ісус хоче навчити, як можна не змарнувати свого життя.

 

10. Запис у зошит:

Притча – це пояснення за допомогою образів, символів, знаків близьких людині, взятих з її життя.

 

11. Домашнє завдання:

Вдома прочитаєте притчу про сіяча Лк 8, 5-8. Напишіть, як ви її зрозуміли.

(Можна обговорити труднощі, які можуть з'явитися під час виконання домашнього завдання).

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Подякуємо Богові, що навчає нас в притчах, які є такі близькі і зрозумілі для нас, подякуємо словами пісні "Дякуємо Тобі" (Поломницький пысенник "З Марією в дорозі", с. 135).

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Пояснити дітям, що таке притча і чому Ісус навчав притчами.

 

2. Виховна мета:

Заохотити дітей уважно слухати проповіді та катехези.

3. Застосовані методи:

Діалог, розповідь, праця в групах, читання Святого Письма, спів, оповідання.

4. Катехетичні посібники:

"З Марією в дорозі" паломницький пісенник, Кам'янець – Подільський, 1997. с. 105, 135.

5. Джерело:

Святе Письмо

6. Автори :

1 редакція: Віталій Бартковяк

2 редакція: Наталія Козел


 

 

17. РОЗМНОЖЕННЯ ХЛІБА І ОБІТНИЦЯ ПРЕСВЯТОЇ ЄВХАРИСТІЇ

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш", "Радуйся, Маріє", молитва до Ангела Охоронця, 7 Святих Таїнств.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Хто найкращий вчитель? – Найкращий вчитель – це Ісус Христос.

2. Що таке притча? – Притча – це алегоричне пояснення за допомогою образів, симболів та знаків.

3. Які притчі ви знаєте? – Притчі: про милосердного самарянина, про настирливість в молитві, про багатія і великий урожай, про нечесного управителя, про десять драхм.

4. Хто може нам пояснити притчу у Святому Письмі? - Притчі нам

пояснюють священики та катехети.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Відомий англійський журналіст провів тест, який багато про що може нам розповісти. Він купив буханку хліба і, тримаючи її в руках, стояв на перехресті вулиць найбільших міст світу. Перехожим пропонував цей хліб за одну годину їхньої праці. Ось якою була реакція людей:

В німецькому місті Гамбург його висміяли.

В американському Нью-Йорку його забрали в поліцію. В Африканській столиці Нігерії багато людей погодилось працювати навіть три години.

В індійській Деллі швидко збіглися сотні людей. Всі, як один, вони були згідні працювати за цю буханку хліба весь день."

Як бачимо, в багатих країнах людям здається, що хліб нічого не означає, тому що вони його споживають щодня. В бідних країнах до хліба відносяться, як до найціннішого скарбу.

На сьогоднішній катехезі ми дізнаємося з Євангелія, як Ісус чудесним способом розмножив хліб і нагодував тисячі голодних людей.

 

4. Запис теми:

Розмноження хліба і обітниця Пресвятої Євхаристії

 

5. Розповідь про спасенне послання:

Урочисте читання Святого Письма: Йн 6, 1-13.

Пропонується використати матод персонофікації:

Катехет просить, щоб учні назвали особи і предмети, які брали участь в розмноженні хліба. Назви записують на дошці (напр. Филип, Андрій, хлопчина, людина, що їла хліб, хліб, кошики, куски хліба, трава і т.д.)

Діти отримують картки з визначеною роллю. Потім готуються показати подію, виконуючи роль певного предмету або особи. Говорять від першої особи, напр: "Я хліб. Випікався в печі одної жінки. Був свіжий і запашний.Вранці мене забрав один хлопчина…", або "Ми куски хліба. Залишилися від п'яти хлібин. Ми бачили Ісуса, як ламав хліб, якого ставало все більше і більше. Люди їли хліб, а ми залишилися. Ісус потурбувався про нас. Наказав учням позбирати куски".

Можна також провести працю по групах:

1 група: Йн 6, 1-13

Скільки людей слухало навчання Ісуса?

Що Зробив Ісус, щоб нагодувати людей?

2 група: Йн 6, 26-27

Яка їжа найголовніша для людини і чому?

3 група: Йн 6, 48-51.53-56.58б

Що говорить Ісус про себе?

Що дає людині хліб, який заповідає Ісус?

а) Ісус розмножує хліб

Перенесемось думками до Галилейсько-Тиверіядського моря. Це було пустинне місце, трохи віддалине від міста.

Того дня багато людей слухало Ісуса. Всі люди, вдивляючись в Нього і слухаючи Його голос, не відчували втоми. Однак через деякий час почали відчувати голод. Їм не хотілось залишати Ісуса, щоб піти підкріпитися до міста. Турботливі апостоли сказали Ісусові, що люди вже голодні, і тому їх потрібно відпустити до міста по їжу.

А Ісус сказав їм: "Не треба їм відходити, дайти ви їм їсти." Вони ж мовлять до Нього: "Ми маємо тут тільки п'ять хлібів і дві рибі." Тоді Він каже: "Принесіть мені їх сюди." І, звелівши народові посідати на траві, взяв п'ять хлібів і дві риби, підвів очі до неба, поблагословив і розламав ті хліби, і дав учням, а учні людям. Всі їли до наситу й назбирали куснів, що зосталися, дванадцять кошів повних. Тих же, що їли, було яких п'ять тисяч чоловіків, окрім жінок та дітей" (Мт 14, 16-21).

Ще тоді, коли Ісус Христос розмножив хліб і нагодував ним тисячі людей, Він заповідав, що в майбутньому стане поживою для людей, поживою, яка дає життя вічне.

б) Заповідь Євхаристії

Ісус розмножив хліб і нагодував ним людей. Це чудо заповідає, що в майбутньому їжою для людей стане Його Тіло і Кров. Ісус часто говорив апостолам про запрошення на великий бенкет. Так Він готував людей до чуда, яке зараз відбувається кожного дня, тобто до Євхаристії.

Євхаристія – це бенкет, на який запрошені всі люди, на якому Ісус сам дає для нас Хліб – Своє Тіло. Кожен може прийти і споживати Тіло і Кров Ісуса. До Ісуса можуть прийти всі: голодні, спраглі, втомлені. На Його бенкеті вони отримають Хліб Життя, нові необхідні сили та благодаті.

в) Встановлення Євхаристії

Ісус любить кожну людину і піклується про неї, тому не залишить її саму. Він залишився разом з нею в Таїнстві Євхаристії. На Тайній Вечері Ісус узяв хліб, поблагословив, розламав і дав учням кажучи: " Беріть, їжте: це моє тіло". Потім узяв чашу, воздав хвалу і подав їм, кажучи: "Пийте з неї всі, бо це кров моя…". З того часу апостоли та їхні наступники – єпископи та священики чинять силою Святого Духа, що хліб і вино стають Тілом та Кров'ю Ісуса Христа. Це Тіло і Кров Ісуса споживають люди кожного дня. Тому чудо розмноження хліба, яке Ісус вчинив на березі Тиверіядського моря повторюється  тепер кожного дня на Святій Месі. Міліони людей приходять  до храму, щоб послухати слова Ісуса, та щоб спожити Хліб – Його Пресвяте Тіло.

г) Пошана для хліба

(Пропонується використати наочний метод: напр. буханка хліба)

Ісус, розмноживши хліб, показує нам як ми повинні відноситись до хліба. Він наказав Апостолам позбирати рештки хліба, які люди позалишали. Він знає вартість хліба, знає, що хліб необхідний для життя кожної людини. Саме тому Ісус залишився з нами під виглядом хліба, як того - чого людина потребує найбільше.

Хліб ми споживаємо кожного дня. Часто навіть не замислюємось над тим, яке велике значення він займає в нашому житті. Без хліба дуже важко жити. Послухайте один приклад з життя  Матері Терези.

Вона знайшла на одній вулиці в Калькуті дівчинку. Дівчинці було 6 років, по її обличчі я зрозуміла, що вона голодна, що не їла вже декілька днів. Вона дала їй кусок хліба, дівчинка почала їсти дуже повільно, по одній крихітці. "Їж хліб, дитино, не бійся" – сказала Мати Тереза. Дитина відповіла: "Я боюсь, бо як закінчиться хліб я буду знову голодна.

Ця дівчинка не мала що їсти, не мала навіть хліба, коли ж отримала кусочок, то взяла його, як великий скарб, берегла кожну крихту. Ми повинні брати приклад з цієї дівчинки, повинні шанувати і берегти хліб. Ще з більшою повагою ми повинні відноситися до "Хліба Життя" – Пресвятої Євхаристії.

(Пропонується використати наочний метод: напр, малюнок, де зображені бідні, голодні діти).

Після цього можна поділити буханку хліба між учнями, під час цього кожен дякує Богу за хліб, за Божу опіку)

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

 1. Яке чудо вчинив Ісус на березі Тиверіядського моря? – На березі Тиверіядського моря Ісус розмножив хліб та нагодував тисячі людей.
 2. Що цим чудом заповідав Ісус? – Цим чудом Ісус заповідає Євхаристію.
 3. На який бенкет запрошує Ісус кожну людину? – Ісус запрошує кожну людину на Євхаристію, де Він сам дає нам Хліб – Своє Тіло.
 4. Коли і як Ісус встановив Євхаристію? – Ісус встановив Євхаристію на Тайній Вечері, словами: Беріть, їжте: це моє тіло яке за вас буде видане", а також: "Це моя кров Завіту, що проливається за багатьох".
 5. Як люди повинні відноситись до хліба? – Люди повинні берегти і шанувати хліб тому, що це основа життя і тому, що саме під виглядом хліба  Ісус приходить до кожної людини.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Подякуємо Ісусові за "Хліб Життя" піснею "Христе в хлібі" (Поломницький пісенник "З Марією в дорозі", с. 77).

б) хід молитви:

Спів пісні.

 

8. Формування поведінки:

Ісус залишився з нами під виглядом Хліба, чекає нас кожного дня  в Пресвятих Дарах. Кожного дня Він повторює чудо, яке вчинив на березі Тиверіядського моря. Я також можу брати участь в цьому чуді, коли буду приймати Ісуса в Пресвятих Дарах. Також і сам можу зробити добрий вчинок – поділитися хлібом, або солодощами з тим, хто цього не має.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Часто можемо зустріти людей, які не шанують, не бережуть хліб. Вони ламають, викидають, а навіть топчуть його. Таким людям потрібно сказати, що хліб – це основа життя, і саме в хлібі Ісус залишився з нами. Можна також розповісти історію Матері Терези, про яку ви сьогодні дізналися. Запитати батьків, що вони роблять з рештками хліба.

 

10. Запис у зошит:

Розмноживши хліб, Ісус заповідає Євхаристію. Він запрошує кожну людину на Євхаристію, де сам дає нам Хліб – Своє Тіло.

Хліб – це дар Бога, який ми повинні шанувати і берегти.

 

11. Домашня праця:

Скласти молитву, в якій дякуємо Ісусові за те, що приходить до нас в Пресвятих Дарах під виглядом хліба і вина.

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Молитва довільна: подяка за хліб і Євхаристію.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Пізнання правди про чудесне розмноження хліба. Заповідь Євхаристії.

 

2. Виховна мета:

Заохотити до частого приймання Святого Причастя та поваги до хліба.

 

3. Застосовані методи:

Розповідь, наочний, персонофікація, спів.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Хрест, свічки, картки з завданнями, буханка хліба.

 

5. Додаткова література:

Aleksandra Szwajcok, By? bli?ej Ciebie chc?, Katowice 1998, s 117;

W szkole Jezusa, Metodyczny przewodnik, Kielce 1998, s. 138.

 

6. Джерело:

Святе Письмо

 

7. Автори :

Світлана Снігурська


 

 

 

 

18. ВІРОВИЗНАННЯ СВЯТОГО ПЕТРА І ОБІТНИЦЯ ВЛАДИ КЛЮЧІВ

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш…".

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

Яке чудо вчинив Ісус на березі Тиверіядського моря? – На березі Тиверіядського моря Ісус розмножив хліб та нагодував тисячі людей.

Що цим чудом заповідав Ісус? – Цим чудом Ісус заповідає Євхаристію.

На який бенкет запрошує Ісус кожну людину? – Ісус запрошує кожну людину на Євхаристію, де Він сам дає нам Хліб – Своє Тіло.

Коли і як Ісус встановив Євхаристію? – Ісус встановив Євхаристію на Тайній Вечері, словами: Беріть, їжте: це моє тіло яке за вас буде видане", а також: "Це моя кров Завіту, що проливається за багатьох".

Як люди повинні відноситись до хліба? – Люди повинні берегти і шанувати хліб тому, що це основа життя і тому, що саме під виглядом хліба  Ісус приходить до кожної людини.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

В часі другої світової війни німецькі воїни забирали до концтаборів як дорослих, так і дітей. Також забрали дванадцятирічного Франциска. Коли його забирали з дому, мати одягла йому на шию хрестик, який був для нього єдиною утіхою і навіть врятував йому життя.

Одного вечора Франциск, за наказом коменданта концтабору, прийшов до його кабінету тому, що один стражник побачив на ньому хрестик. Під час розмови з комендантом, Франциск рішуче відповів коменданту, що хрестик не здійме. Комендант різними способами намагався підмовити хлопчика, навіть грозив йому смертною карою, пропонував стіл накритий різними стравами. Незважаючи на сильний голод, Франциск відмовився і навіть згодився на смерть, чим дуже здивував коменданта. Комендант настільки був здивований сильною вірою хлопчика, що не лише дарував Франциску життя, а навіть нагодував його.

На сьогоднішній катехезі ми будемо говорити про людину, яка так само визнавала свою віру. Це святий Перто Апостол, який віддав своє життя за Ісуса Христа.

 

4. Запис теми:

Віровизнання святого Петра і обітниця влади ключів

 

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Ким є Ісус в людських очах?

Ісус прийшов в околицю Филипової Кесарії і питав своїх учнів: "За кого мене вважають люди?" – Ті відповіли: "Одні за Йоана Христителя, інші за Іллю, ще інші за Єримію, або одного з пророків".

б) Свідоцтво Петра

Через деякий час Ісус запитав Петра за кого він Його вважає. І почув чудову відповідь: "Ти, Месія, Син Бога Живого". На це Ісус йому сказав: "Благословенний ти, Симоне, сину Йони, бо не тіло й кров це тобі відкрили, а Отець мій Небесний". Цими словами наш Господь похвалив Петра за те визнання віри і в нагороду дав велику обітницю, що саме він, Петро, буде заступником Ісуса Христа на землі і стане головою Церкви.

в) "Дам тобі ключі від Небесного Царства"

Після такого випробування віри, Ісус передав владу Петру. Він мав бути тим, хто б гарантував постійність, лад, надійність, єдність і силу заснованої Ісусом Христом Церкви, був її міцним і непорушним фундаментом.

Все це пояснює нам роль Петра в Церкві. Але перед тим, як отримати владу, він мав бути глибоко переконаний в місії Ісуса Христа і голосно визнати: "Господи, до кого ж підемо? Ти маєш слова життя вічного!"

г) "Я на тобі, як на скелі,  збудую мою Церкву"

Ви знаєте, що будинок не можна будувати на піску: пісок може легко розсунутисятися і тоді будинок завалиться. Чим більший будинок, тим сильнішу він повинен мати опору. Тому дім, збудований на скелі – найміцніший. Ісус Христос називає святого Петра "скелею". Він сказав, що збудує свою Церкву на цій скелі і ніщо не зможе її здолати.

д) "Що ти зв'яжеш на землі, буде зв'язане на небі"

У євреїв слово "зв'язувати" означало: давати закони, а "розв'язувати" - відмінювати закони. А отже закони, які встановить св. Петро будуть мати силу, бо їх затвердить сам Господь Бог в небі. А ті, які св. Петро відмінить, Господь Бог також визнає недійсними.

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Про що запитав Ісус Христос своїх учнів, коли вони знаходилися в околицях Филипової Кесарії? – Ісус запитав Апостолів, за кого Його вважають люди.

2. Що відповіли учні? – Учні відповіли - Одні за Йоана Христителя, інші за Іллю, ще інші за Єримію або одного з пророків.

3. Що відповів Св. Петро на слова Ісуса? – Святий Петро сказав Ісусу: "Ти, Месія, Син Бога живого".

4. Ким встановив Ісус св. Петра в Церкві? – Ісус встановив Петра намісником в Церкви.

5. Що ще обіцяв Ісус Христос св. Петру? – Ісус також обіцяв св. Петру, що він буде скелею, на якій Ісус збудує Церкву, а також, що Петро зв'яже на землі – буде зв'язане в небі, а що розв'яже – буде розв'язане.

6. Чи маємо молитися за Святого Отця? - Так, маємо молитися за Святого Отця приватно, а також на Святій Месі.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Сьогодні ми довідалися про життя святого Петра і його значенні в Церкві. Наступником святого Петра в даний час є Папа Йоан Павло ІІ.

б) хід молитви:

Спонтанна (довільна) молитва за Святого Отця.

 

8. Формування поведінки:

Художники найчастіше малюють апостола Петра з ключем, щоб пригадати нам слова Ісуса Христа: - "І тобі дам ключі Царства Небесного". Ключі від брами до неба св. Петро залишив своїм наступникам; наступником Петра є - Святий Отець. Така була воля Ісуса, який найкраще знає нашу слабкість перед злом. Тому Бог збудував свою Церкву на "скелі", і брами пекельні її не знищать.

Тому ми повинні шанувати і виконувати навчання Святого Отця і єпископів.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Часто в нашому оточені можемо почути слова погорди до католицького, або православного священика чи єпископа, а навіть до самого Святого Отця. Потрібно молитися за таких людей, щоб Господь Бог дав їм благодать розуміння.

Наш Господь сказав: - "Хто вас слухає, той Мене слухає". Отже, ми перші повинні слухати служителів Церкви і молитися за людей гордих, котрі не хочуть слухати Бога.

 

10. Запис у зошит:

Будемо відноситися з вірою і пошаною до навчання Святого Отця, єпискупів і священиків.

 

11. Домашнє завдання:

ПАПА

ЄПИСКОП

СВЯЩЕННИК

Написати на кожній сходинці прізвище та ім'я тієї особи, яка відноситься до певного ступеня.

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Ісус Христос установив св. Петра намісником в Церкви. Тому помолимося за "Петра нашого часу" Йоана Павла ІІ в молитві "Ангел Господній". Цю молитву просив відмовляти Йоан Павло ІІ в день Його вибору на Столицю Петрову.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Усвідомити дітям, що Ісус Христос на землі залишив свого заступника.

 

2. Виховна мета:

Виховувати пошану до тих, які намістниками Апостолів (до Святого Отця, єпископів, священників).

 

3. Застосовані методи:

Наочний, розповідь, спів, оповідання, опис, читання Святого Письма.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Зошит, дошка, карта.

 

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

Сборник "Свет и жизнь", Брюссель 1990, с. 201, 274-275, 280.

Пісенник "З Марією в дорозі", Кам'янець-Подільський, 1997, с. 199

Zaleski W.,  Nauka Bo?a, Poznaс 1959, t. 4, s. 182-183.

Jasnota Z., Scie?ka przez Pi?mo ?wiete, Olsztyn 1992, s. 128.

 

7. Автори :

1 редакція: Домінік Яцкув

2 редакція: Неоніла Ільніцька


 

19 . ПРОВІЩЕННЯ МУКИ ТА ПЕРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЄ

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш", "Радуйся, Маріє", "Вірую", молитва до Ангела Охоронця.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Про що запитав Ісус Христос своїх учнів, коли вони знаходилися в околицях Филипової Кесарії? – Ісус запитав Апостолів, за кого Його вважають люди.

2. Що відповіли учні? – Учні відповіли - Одні за Йоана Христителя, інші за Іллю, ще інші за Єримію або одного з пророків.

3. Що відповів Св. Петро на слова Ісуса? – Святий Петро сказав Ісусу: "Ти, Месія, Син Бога живого".

4. Ким встановив Ісус св. Петра в Церкві? – Ісус встановив Петра намісником в Церкви.

5. Що ще обіцяв Ісус Христос св. Петру? – Ісус також обіцяв св. Петру, що він буде скелею, на якій Ісус збудує Церкву, а також, що Петро зв'яже на землі – буде зв'язане в небі, а що розв'яже – буде розв'язане.

6. Чи маємо молитися за Святого Отця? - Так, маємо молитися за Святого Отця приватно, а також на Святій Месі.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Хочу розповісти вам історію, яка сталася в одній родині. Мати цієї родини занедужала і була змушена пройти медичний огляд. Лікарі встановивши діагноз повідомили, що без операції тут не обійдеться. Мати мала велику надію на одужання і не хотіла засмучувати родину, тому делікатно підготовлювала їх до цієї звістки, до того, що їй прийдеться страждати.

А можливо ви знаєте Когось, хто так само, як мати,  підготовлював своїх друзів до своїх страждань? (Ісус).

Сьогодні ми дізнаємося, як це було з Ісусом, в Його житті, як Він розповідав про свої страждання, своє терпіння.

 

4. Запис теми:

Провіщення муки та переображення Господнє

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Провіщення муки Ісуса Христа

(Можна дітям показати фрагмент фільму "Ісус з Назарету", або ілюстрації на тему катехези).

Ісус почав говорити своїм учням про необхідність йти до Єрусалиму і там багато страждати від старшин, первосвящеників та книжників. Говорив про те, що має бути вбитим і третього дня воскреснути. Він провіщав учням свої муки. Але вони не повністю розуміли значення Його слів, тому Петро заперечив: "Пожалій себе, Господи! Хай це не станеться з Тобою!"

Ісус застеріг Петра, від його  нерозуміння, сказавши: "Ти думаєш не про Боже, а про людське".

б) Переображення Господнє

Учні Христа не розуміли слів свого Учителя і тому волею Бога стали свідками переображення Господнього (Мт 17, 1-9). Ісус піднявся з трьома учнями на гору, щоб там помолитися. Це були: Петро, Йоан та Яків. Тут сталося велике диво. Христос стояв осяяний дивним світлом. Він розмовляв з Мойсеєм та Іллею. А згодом пролунав голос Небесного Отця: "Це мій улюблений Син, що я Його вподобав, Його слухайте".Учні злякалися і припали обличчям до землі. Переображення Господнє стало для учнів зміцненням у вірі.

в) Сенс терпіння

Ісус терпів муки, страждання для відкуплення наших гріхів, щоб нам відкрити шлях до неба. Він так нас полюбив, що не хотів щоб ми попали до пекла, тому відкупив нас своїм стражданням. Нам, людям, важко оцінити велич страждання, у якому існує прояв великої любові до Бога і ближніх.

(Пропонується діалог з учнями на тему: "Спасіння - через терпіння" )

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Яку Божественну здатність мав Ісус? – Ісус мав здатність передбачати майбутнє.

2. Що Ісус об'явив своїм учням? – Ісус об'явив своїм учням, що Його вб'ють і на третій день Він воскресне.

3. Свідками чого стали троє учнів Ісуса, що пішли з Ним на високу гору? – Ці учні стали свідками Переображення Господнього.

4. Навіщо було Переображення Господнє?  – Переображення Господнє було для того, щоб учні увірували в Божество Ісуса Христа і через це приготувалися на звістку про муку і смерть Ісуса.

5. За кого Ісус страждав?  – Ісус страждав за нас, за всіх людей, щоб відкупити нас з гріхів.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Господь знав свою дорогу і сприймав її в покорі, з великою любов'ю до Бога Отця, Він говорив: "Хай не моя, а Твоя буде воля…". Пісня: "Учитель" (Поломницький пісенник "З Марією в дорозі", с. 227)

б) хід молитви:

Спів пісні.

 

8. Формування поведінки:

(Увагу дітей звернути на образ Ісуса).

У нашому людському житті ми зустрічаємо багато труднощів і випробувань. Потрібно вміти їх долати, йдучи за Христом.

- Коли тобі боляче від слів товариша, пробач йому і у відповідь зроби якусь приємність.

- Коли тобі соромно за поведінку батьків, молись за них і люби їх.

- Коли не можеш розв'язати задачу, не відкидай далеко книгу, попроси допомоги в Ісуса і ще раз уважно подумай над її розв'язком.

Твоє життя – це твій шлях. Іди ним у любові до Господа та ближніх.

 

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Спробуйте своїм серцем відчути біль і страждання іншого серця. Наприклад, може бачиш що хтось впав і поранив ногу чи руку і так плаче, що чують всі сусіді. Підійди, заспокой його і скажи, що є Хтось, Хто страждав більше ніж він; розкажи йому про Ісуса, про Його страждання, за кого Він страждав. Допоможи зрозуміти своїм ближнім сенс страждання  нашого земного життя.

 

10. Запис у зошит:

Самостійно продовжити розпочате речення.

"Він обернувся і ………… (Мт 16,13).

"Він говорив іще, аж ось ……….. (Мт 17, 5)

"Коли ж сходили з гори, Ісус ………(Мт 17, 9).

 

11. Домашнє завдання:

Самостійно записати, що означало для учнів Переображення Господнє.

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

"Ісусе! Сьогодні ми відкрили для себе Твою велику любов, проявлену у стражданнях. Допоможи нам стати міцнішими, приймаючи участь в Твоєму стражданні, навчи нас підтримувати своїх ближніх, в Твоє Ім'я".

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Відкрити зміст Переображення Господнього, Його провіщення і приготовлення учнів до Муки Ісуса.

 

2. Виховна мета:

Формувати в дітей свідоме розуміння сенсу терпіння і віри в терпінні, заохотити поєднувати своє терпіння з терпінням Ісуса.

 

3. Застосовані методи:

Урочисте читання Святого Письма, аналіз тексту, наочний, розповідь, оповідання, спів, аудіовізуальний.

 

4. Джерело:

Святе Письмо

 

5. Катехетичні посібники:

Фільм, свічка, дошка, пісенники.

 

6. Автори :

1 редакція: Олександр Єфіменко

2 редакція: Оксана Тартачник

 

 

20.  В'ЇЗД ІСУСА В ЄРУСАЛИМ

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

"Отче наш", "Радуйся, Маріє", "Вірую", молитва до Ангела Охоронця.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Яку Божественну здатність мав Ісус? – Ісус мав здатність передбачати майбутнє.

2. Що Ісус об'явив своїм учням? – Ісус об'явив своїм учням, що Його вб'ють і на третій день Він воскресне.

3. Свідками чого стали троє учнів Ісуса, що пішли з Ним на високу гору? – Ці учні стали свідками Переображення Господнього.

4. Навіщо було Переображення Господнє?  – Переображення Господнє було для того, щоб учні увірували в Божество Ісуса Христа і через це приготувалися на звістку про муку і смерть Ісуса.

5. За кого Ісус страждав?  – Ісус страждав за нас, за всіх людей, щоб відкупити нас з гріхів.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

У Надійки був старший брат Андрій, який служив в армії. Його військова частина була дуже далеко і родина не в змозі була його навідати. Надійка і вся сім'я з нетерпінням чекали повернення хлопця, адже так довго не бачили його і спілкувалися з ним лише по пошті. Але ось минуло півтора року. Настав день, якого всі чекали. Вранці отримали телеграму, що Андрій вже в дорозі. Хотілося   зустріти такого бажаного гостя якось особливо. Тому вирішили все гарно прибрати та прикрасити. Мама спекла чудового торта, приготувала інші смачні страви, які любив син. Кругом застелили килими, в кожній кімнаті поставили  квіти. Наблизився час приїзду Андрія. Всі взяли квіти і пішли його зустрічати. Коли вони побачили знайому постать, у них вирвався радісний окрик. Всі його вітали, обіймали, цілували.

А як в ваших родинах зустрічають гостей?

Як зустрічають поважних гостей міста (села)?

Колись в Єрусалимі також урочисто вітали Ісуса.

 

4. Запис теми:

В'їзд Ісуса в Єрусалим

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) В'їзд Ісуса до Єрусалиму

Ще за 500 років до народження Ісуса Христа пророк Захарія говорив такі слова: "Радій вельми, о дочко Сіону, веселись дочко Єрусалиму! Ось цар твій до тебе гряде, справедливий і повний спасіння, покірний і їде на ослику". Люди тоді ще не могли знати про яку подію говорив пророк. А потім, коли це сталося, всі зрозуміли, що мав на увазі Захарія. А чи здогадуєтеся ви, про що тут йде мова?

(Урочисте читання Святого Письма: Мт 21, 1-17)

Роз'яснення. Як щойно почули, Ісус при близився до Витфагії. Посилає своїх учнів, щоб ті привели Йому осли цю і осля, і каже, якщо хтось спитає для чого вони це роблять, тоді мають відповісти, що Господь потребує їх. І так сталося. Коли учні знайшли ослицю з ослям і хотіли взяти з собою, їх запитали, навіщо вони це роблять. Вони відповіли так, як навчив їх Ісус: "Господь їх потребує". Тоді учням дозволили їх взяти.

Може виникнути питання: "Чому Господь в'їжджав до Єрусалиму на ослиці, хоч міг взяти коня?" Бо в той час осел означав мир, а кінь був знаком війни. І Ісус в'їжджає на ослі, підкреслюючи цим, що Він Цар, який несе мир.

Люди вже довго не бачили Ісуса. Побачивши Його серед учнів, вони вибігли до брами, щоб Його привітати. А в той час царів зустрічали так: коли цар входив до міста, люди стелили свій одяг йому під ноги, а також простеляли дорогу пальмовим гіллям. І так само вони зробили при зустрічі з Ісусом Христом. Встелили дорогу пальмовим гіллям та своїми шатами. Радісно всі викрикували: "Осанна Синові Давидовому. Благословенний, котрий йде в ім'я Господнє". Слово "Осанна" означає радість і прославлення.

(Демонструється малюнок, пропонується слаіди з зоображенням Пальмової неділі)

Люди вітали Ісуса як Царя, який несе мир, який має запанувати в Ізраїлі. Але були і такі люди, які не раділи з того, а постійно нарікали на Ісуса за те, що люди називали Його Царем Ізраїля. Але Ісус їм сказав, що якщо люди замовчать, то каміння почнуть замість них говорити. Але ті Його не зрозуміли.

Пізніше, коли Ісус ввійшов до святині, навколо Нього зібралися сліпі і криві, Господь їх оздоровлював. А діти, коли побачили Його, почали викрикувати "Осанна Синові Давидовому". Фарисеї почувши це знову, вдруге почали дорікати Ісусові, що діти про Нього так кажуть. А Господь сказав їм: "Чи ви не пам'ятаєте, що написано: "З уст немовлят та ссущих ти вчинив собі похвалу". Фарисеї ж знову замість того, щоб прославляти Бога і радіти, обурювалися на ті радісні окрики.

Хоч ми бачимо, що Ісус розділяв радість з людьми, але при цьому Він знав, що ці самі люди через кілька днів будуть кричати "Розіпни Його, а нам віддай Варавву", "Кров Його на нас і на наших дітей". Від того Йому було дуже боляче, що люди такі непостійні в своїх переконаннях, в своїх вчинках і діях. Та Він все це приймає з покорою.

б) Святкування в'їзду Ісуса Христа до Єрусалиму в літургії Церкви

В літургії Церкви є один день, коли ми пригадуємо той в'їзд в Єрусалим, цей день називається Вербна неділя. В цей день всі ми приходимо до храму з гілочками лози, які нам нагадують про те, як люди Єрусалиму вітали Господа Ісуса. Священик посвячує гілочки і ми приносимо їх до своїх осель, щоб помістити біля розп'яття, щоб через них спливало Боже благословення на наш дім.

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Про яку урочисту подію з життя Ісуса Христа ми сьогодні говорили?  – Ми сьогодні говорили про славний в'їзд Ісуса до Єрусалиму.

2. Чому Ісус в'їхав на ослі?  – Ісус в'їхав на ослі тому, що хотів підкреслити, що Він Цар миру.

3. Як зустрічали люди Ісуса?  – Люди стелили Йому під ноги свої шати та пальмове листя, і викрикували: "Осанна Синові Давидовому. Благословенний, котрий йде в ім'я Господнє".

4. Як на це відреагували фарисеї? – Фарисеї дуже обурювалися, що люди так викрикують і хотіли, щоб Ісус їм заборонив.

5. Як відповів їм Ісус? – Ісус відповів так: "Якщо люди перестануть викрикувати, почне говорити каміння".

6. Як ми сьогодні пригадуємо цей день?  – Ми у Вербну неділю ідемо до храму з гілочками лози.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Зараз ми так само помолимося, і привітаємо Ісуса, як жителі Єрусалиму, коли вийшли Його зустрічати. Стараймося говорити слова цієї молитви з великою вірою в те, що Ісус є Богом і Царем миру. Слова цієї молитви звучать щораз під час Святої Меси. Можна слова молитви заспівати.

б) хід молитви:

"Свят. Свят. Свят. Господь Бог Саваот. Повні небеса і земля слави Твоєї. Осанна во вишніх. Благословенний, котрий йде в ім'я Господнє. Осанна во вишніх."

 

8. Формування поведінки:

Ісус знав, що Його чекає за кілька днів, але приймає ці радісні окрики і вітання. Ісус цим показує нам, що ми так само маємо пам'ятати, що після радості можуть настати хвилини смутку і терпіння. І після терпіння може знову повернутися радість. Тому необхідно з гідністю приймати як радісні події нашого життя, так і сумні події та терпіння.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Якщо ви побачите, що хтось страждає, то допоможіть йому не падати духом. Розкажіть з якою гідністю Ісус приймав і радість, і терпіння. Поясніть, що після терпіння знову повернеться радість.

 

10. Запис у зошит:

Ісус через свій в'їзд до Єрусалиму хоче показати, що Він Бог і Цар миру.

11. Домашнє завдання:

Уважно прочитати Євангеліє від Луки 19, 29-48 і дати відповідь на запитання:

Що Ісус сказав про храм?

 

12. Перевірка присутніх.

 

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Пісня "Осанна" (Паломницький пісенник "З Марією в дорозі", друге видання, Кам.-Подільський 1997, с.158).

 

 

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Усвідомити про сенс подій пов'язаних з в'їздом Ісуса до Єрусалиму.

 

2. Виховна мета:

Виховати у дітей відвагу у важких життєвих ситуаціях, вміння приймати з гідністю, як радісні події з життя, так і сумні.

 

3. Застосовані методи:

Діалог, розповідь, наочний, урочисте читання Святого Письма, спів.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Свічка, малюнок із зображенням урочистого в'їзду Ісуса до Єрусалиму, Паломницький пісенник "З Марією в дорозі", друге видання, Кам.-Подільський 1997, с.158.

 

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

Nauka Bo?a, t. 4, Poznaс 1959, s. 218-220.

Jezus Zbawіciel w?r?d nas, klasa IV, Warszawa, s. 62-64.

 

7. Автори :

1 редакція: Олександр Новощинський

2 редакція: Анна Старук


21. ТАЙНА ВЕЧЕРЯ

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

Отче наш…”, „Радуйся, Маріє”, молитва до Ангела Охоронця, Сім Святих Таїнств.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Про яку урочисту подію з життя Ісуса Христа ми сьогодні говорили?  – Ми говорили на останній зустрічі? Ми говорили про славний в’їзд Ісуса до Єрусалиму.

2. Чому Ісус в’їхав на ослі?  – Ісус в’їхав на ослі тому, що хотів підкреслити, що Він Цар миру.

3. Як зустрічали люди Ісуса?  – Люди стелили Йому під ноги свої шати та пальмове листя, і викрикували: “Осанна Синові Давидовому. Благословенний, котрий йде в ім’я Господнє”.

4. Як на це відреагували фарисеї? – Фарисеї дуже обурювалися, що люди так викрикують і хотіли, щоб Ісус їм заборонив.

5. Як відповів їм Ісус? – Ісус відповів так: “Якщо люди перестануть викрикувати, почне говорити каміння”.

6. Як ми сьогодні пригадуємо цей день?  – Ми у Вербну неділю ідемо до храму з гілочками лози.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

У кожного з вас, мабуть, була така ситуація, коли ви з кимось розлучалися. Завжди в такому випадку хочеться подарувати щось на пам’ять. Чи то якийсь сувенір, чи саморобку, фотографію чи якийсь малюнок. Цей дарунок завжди довго зберігається на згадку про людину. Так само люди зберігають культурні цінності. Якщо хтось написав гарну музику, літературний твір, чи картину, всі тим захоплюються. Передають одні одним. Вже композитор помер, а музику слухають віками. Немає в живих письменника, а його твори перечитують люди різних часів. Вже художника давно немає, а його картини зберігаються в музеях на згадку для усіх поколінь.

А для нас, християн, великою пам’яткою про Ісуса є Тайна Вечеря, яку Він нам залишив. Отож, на сьогоднішній катехезі ми будемо говорити про Тайну Вечерю.

 

4. Запис теми:

Тайна Вечеря

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Приготування Пасхи (Читання Святого Письма Мт 26, 17-25)

Сьогодні ми дізнаємось про те, як Ісус залишив після себе Пам’ятку. Сталося це під час Останньої Вечері, яку Ісус їв разом зі своїми друзями перед своєю смертю. Цю вечерю називають Тайна Вечеря. Ось що св. Матей розказує у своєму Євангеліє про приготування до цієї вечері:

“Першого дня Опрісноків приступили учні до Ісуса й питають: “Де хочеш, щоб ми приготували Тобі їсти Пасху?”. Він відповів їм: “Ідіть до такого ось чоловіка в місто й скажіть йому: Учитель каже: Час мій близько, тож у тебе споряджу Пасху з учнями моїми”. Учні зробили так, як їм звелів Ісус, і приготовили Пасху”.

Колись євреї святкували Пасху на пам’ять про Вихід з Єгипту. Розпочинали її в Великий Четвер вечірньою трапезою, на якій споживали ягня, щоб подякувати Богу, що колись в Єгипті кров ягняти оберігала євреїв від рук ангела смерті.

Коли настав вечір, сів Він до столу з дванадцятьма учнями. Коли вони їли, Він промовив: “Кажу вам: не питиму віднині з цього виноградного плоду аж до дня того, як питиму його новим з вами в Царстві Отця мого”. І спожив Ісус з ними пасхальне ягня згідно приписаних обрядів, тобто серед молитв, співу псалмів, їжі.

б) Ісус обмиває ноги апостолам (Читання Святого Письма Йн 13, 1-20)

Між учнями почалася суперечка, хто з них найбільший. І мовив Ісус: „Хто є більший серед вас, нехай буде менший, а наставник - як слуга. Хто бо більший? Той, хто за столом, чи той, хто служить? Хіба не той хто за столом?  Я між вами як той, що служить”. Щоб дати їм останню науку, Ісус йде на незвичайний акт приниження і вирішує умити їм ноги. „Встав від вечері, взяв рушник і підперезався.  Тоді налив води до умивальника і почав обмивати учням ноги та обтирати рушником, яким був підперезаний. Підходить і до Симона – Петра,  та той Йому: “Ти, Господи, - мені вмивати ноги?” Каже йому Ісус у відповідь: “Те, що я роблю, ти під цю пору невідаєш, зрозумієш потім”. “Ні, не митимеш моїх ніг повіки”. „Коли я тебе не обмию, - одрікає Ісус, - то не можеш зі мною мати частки”.  „Господи, - промовив до Нього Симон Петро – то не тільки ноги, але і руки, і голову”. А Ісус йому: “Хто обмитий, нічого не треба вмивати крім ніг, увесь бо він чистий. Ви чисті, та не всі”. Знав бо Він, хто мав Його зрадити, тим то й мовив: “Не всі ви чисті”.

Обмивши їм ноги, сів до столу, тай каже до них: „Чи знаєте, що я зробив вам?  Ви звете мене: Учитель, Господь. І правильно мовите, бо я є. Тож, коли вмив вам ноги я – Господь і Учитель – то й ви повинні обмивати ноги один одному. Приклад дав я вам, щоб і ви так робили, як оце я вам учинив”.”

На знак пам’яті, що Ісус умив ноги 12-ти апостолам, щороку єпископи і священики в Великий Четвер умивають ноги 12-ти парохіянам.

г) Архієрейська молитва (Читання Святого Письма Йн 17, 1-26)

Ідучи на смерть Ісус підготовлює своїх учнів до цього, молиться до Отця за них і єдність між ними. (Читання фрагменту Архиєрейсбкої молитви). В своїй молитві архієрейській Ісус молився за себе, щоб Отець Небесний допоміг Йому випити чашу терпіння (Йн 17, 1-6), також молився за учнів щоб були вірні його науці під час переслідувань (Йн 17, 6-20). Ісус молився також за цілу Церкву і за всіх людей, щоб ніхто не загинув і не загубився по дорозі (Йн 17, 20-26).

д) Установлення Євхаристії і Священства (Читання Святого Письма Лк 22, 19-20)

Ісус на Тайній Вечері встановив також Пресвяте Таїнство Євхаристію. Як колись в Кані Галілейській першим чудом, яке учинив Ісус, було те, що перемінив воду на вино, так одним з останніх чудес було те, що Ісус перемінив хліб на Своє Тіло, а вино на Свою Кров. На Тайній Вечері установив теж Таїнство Священства. Він призначає своїх учнів, які Його оточують, шафарями Найсвятішого Таїнства і його сторожею. Встановлюючи це Таїнство Ісус  сказав: “Чиніть це на мій спомин” і з того часу священики мають владу перемінювати хліб у Тіло, вино у Кров Ісуса . Роблять це вони щоденно під час Святої Меси.

(Якщо існує така можливість то, наступної катехези запросити дітей на Святу Месу, під час якої діти займуть місця навколо вівтаря, як навколо Пасхального Столу, священник уділить їм Святе Причастя під видом: хліба і вина.)

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Яке було найбільше свято у євреїв? -  Найбільшим святом було свято Опрісноків, що зветься Пасха.

2. Що Ісус зробив на Тайній Вечері? - Ісус на Тайній Вечері взяв хліб , поламав його і мовив: “Це моє тіло, що за вас віддається, чиніть це на мій спомин: Так само взяв чашу по вечері кажучи: “Ця чаша – це Новий Завіт у моїй крові, що за вас проливається”

3. Що Ісус встановив на Тайній Вечері?  – Ісус встановив Таїнство Священства  і Євхаристії.

4. Де Ісус  спожив вечерю? - Ісус споживав вечерю в Вечірнику.

5. Для чого Христос приніс себе у жертву? – Ісус приніс себе в жертву, щоб відкупити людство від гріха.

6. Хто може відправляти Святу Месу?  – Святу Месу можуть відправляти Святий Отець, єпископи та священики.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Зараз заспіваємо пісню. Цією піснею під час Літургії ми дякуємо Ісусові за те, що Він у Святому Причасті приходить до нас під виглядом Хліба і Вина.            Пісня: “О Христе Ти даєш нам” (Паломницький пісенник “З Марією в дорозі” (друге видання), Кам.-Подільський, 1997, с. 102.)

б) хід молитви:

Спів пісні.

 

8. Формування поведінки:

Ісус нас чекає щоразу на Святій Месі. Він дуже радіє, коли ми до Нього приходимо і беремо активну участь у Літургії, коли належно поводимося у храмі, віддаємо честь і славу, пошану Ісусові, який перебуває у Пресвятих Дарах, коли розповідаємо Йому про свої проблеми та радості. Згадаймо, що говорить третя Божа Заповідь. Що означає – у свята і неділю приходити до храму і брати участь у Євхаристії. Священики – це послідовники Ісуса. В кожному священникові перебуває Христос. Тому до священників ми повинні відноситися з особливою пошаною.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Будемо іншим говорити, яким є наш Бог, що Він нам допомагає, що Він чекає всіх нас. Тому, коли будете йти до храму у неділю чи в свята, заохочуйте до цього своїх друзів, родину. Намагайтеся розповісти іншим, що Христос чекає на нас в Євхаристії, в Пресвятих Дарах, чекає в постаті священника.

 

10. Запис у зошит:

На Тайній Вечері Ісус встановив два Таїнства: Таїнство Євхаристії та Священства.

11. Домашнє завдання:

Знайти в Святому Письмі у скількох євангелістів зустрічаємо опис

Тайної Вечері, скорочено записати в зошит один з цих фрагментів.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Коротка адорація під керівництвом катехета.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Описати дітям події, які відбулися у Великий Четвер.

2. Виховна мета:

Виховати поставу поваги до Євхаристії та до священиків.

3. Застосовані методи:

Діалог, розповідь, наочний, урочисте читання Святого Письма.

 

4. Катехетичні посібники:

Малюнки, зошит, пісенники, свічка.

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

Zaleski W., Nauka Bo?a, t. IV, Pozna?, 1959.

7. Автори :

1 редакція: Микола Пищик

2 редакція: Марія Жуковська


 

22. ЗНУЩАННЯ І СМЕРТЬ ІСУСА

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

„Отче наш”, „Радуйся, Маріє”, “Вірую в Бога”, „Котрий за нас терпів рани”.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Яке було найбільше свято у євреїв? -  Найбільшим святом було свято Опрісноків, що зветься Пасха.

2. Що Ісус зробив на Тайній Вечері? - Ісус на Тайній Вечері взяв хліб , поламав його і мовив: “Це моє тіло, що за вас віддається, чиніть це на мій спомин: Так само взяв чашу по вечері кажучи: “Ця чаша – це Новий Завіт у моїй крові, що за вас проливається”

3. Що Ісус встановив на Тайній Вечері?  – Ісус встановив Таїнство Священства  і Євхаристії.

4. Де Ісус  спожив вечерю? - Ісус споживав вечерю в Вечірнику.

5. Для чого Христос приніс себе у жертву? – Ісус приніс себе в жертву, щоб відкупити людство від гріха.

6. Хто може відправляти Святу Месу?  – Святу Месу можуть відправляти Святий Отець, єпископи та священики.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Висказування дітей на тему: „За яких обставин відходили з цього світу (помирали) люди яких они знають. Якою була їх смерть?

В житті Ісуса був також день Його муки і відходу з цього світу.

4. Запис теми:

Знущання і Смерть Ісуса

5. Розповідь про спасенне послання:

А. Тепер хочу звернути вашу увагу на подію, яка відбулася з Ісусом в Велику П’ятницю, в день нашого  Спасіння (було б добре, щоб в класі була карта, або план старого міста Єрусалиму з вказаною на ньому Хресною Дорогою Ісуса).

а) Засідання санхедрину (Читання Святого Письма Лк 22, 66-71)

Ісуса схопили. Зранку наступного дня повели на раду, на якій зібралися первосвященики і книжники. Вони запитали Ісуса: “Коли Ти Христос, скажи нам?”. Він відповів їм: “Коли скажу вам, ви не повірите, від нині Син Чоловічий сидітиме по правиці Божої сили”. Знервовані відповіддю Ісуса священики і книжники сказали: “То значить Ти - Син Божий?”. “Самі ж кажете, що Я” - відповів Ісус. Вони схопили Його і повели до Пилата, говорячи, що більше не потребують свідоцтва і так знають, що Він богохулець.

 

б) Ісус перед Пилатом (Читання Святого Письма Лк 23, 1-5)

Ікона (Иисус Христос, Италия – Христианская Россия 1982г., роздел №50) або інший малюнок Ісуса перед Пилатом).

У Пилата первосвященики почали обвинувачувати Ісуса за те, що Він підбурює народ і каже, що Він Христос - Цар. Пилат запитав Ісуса, чи Він Цар Єврейський, Ісус відповів, що Він ним є. Тоді Пилат промовив до первосвящеників і до юрби, що не знаходить у Ньому жодної провини, Але юрба наполягала і кричала, що Він підбурює народ від Галилеї, аж сюди. Коли Пилат дізнався, що Ісус підлягає владі Ірода, тоді відіслав Його до нього (показати на карті план, де знаходиться дім Пилата, де знаходився санхедрин, дорогу до Ірода, а також малюнок, де Ісус перед Пилатом).

в) Ісус перед Іродом (Читання Святого Письма Лк 23, 6-12)

Ірод дуже зрадів, коли побачив Ісуса. Він давно хотів бачити Його, та особливо Його чуда. Але Ісус нічого не відповів Іродові. Тоді той, зневаживши Ісуса, надів на Нього білий одяг (одяг царя) і насміявшись над Ним, відіслав Його назад до Пилата.

г) Ісус чи Варавва? (Читання Святого Письма Мт 27, 15-26)

Був у них такий звичай, що на свято відпускали одного з в’язнів. Пилат хотів відпустити Ісуса. Він запропонував це людям, але люди кричали, щоб він розіп'яв Ісуса, а відпустив Варавву, який за міським законом, за вбивство був ув’язнений. “Розіпни Його!” - кричали люди. Пилат зрозумів, що нічого вже не може зробити. І тому наказав відпустити Варавву, а Ісуса віддати їм на розправу.

д) Бичування і увінчання терном (Читання Святого Письма Мт 27, 27-31)

(Иисус Христос, роздел №50, або інша ікона Ісуса увінчаного тернем.)

Прив’язавши Ісуса до стовба, вояки почали Його бити. Били

дуже сильно, ранячи тіло Ісуса. Потім роздягнули Його, накинули на Нього червоний плащ (урочистий одяг царя), поклали на голову вінець з тернини. Брали тростину і били Його по голові. Припавши на коліна, глузували з Ісуса, кажучи: “Радуйся, Царю Юдейський!”. При цьому плювали на Нього. Коли насміялися з Нього, скинули з Нього плащ, одягнули на Нього Його одяг і повели на розп’яття.

е) На хресній дорозі (Читання Святого Письма Лк 23, 26-28)

Ікона (Ілюстрована Біблія для молоді, Zagreb 1982р., ст. 458-459).

Поклали на плечі Ісуса важкий хрест і повели Його через вулиці міста до місця, що зветься „Череп”, місця розп’яття. Під важким хрестом Ісус декілька разів падав, але піднімаючись йшов далі. Щоб Ісус зміг дійти до призначеного місця, примусили одного чоловіка, ім’я якого Симон з Киренеї, нести хрест Ісуса.

По дорозі Ісус також зустрів жінок, які співчували Йому, гірко плакали. Ісус сказав їм: “Не плачте наді Мною, а плачте над собою і над вашими дітьми!”. Він хотів цим сказати, що потрібно плакати над своїми гріхами.

є) Розп’яття (Читання Святого Письма Лк 23, 32-38)

(Иисус Христос, раздел №51, або інший образ розп’яття).

Як прийшов на місце, що зветься “Череп”, Його розіп'яли разом зі злочинцями. Одного по правій стороні, а другого по лівій. Ісус же сказав: “Отче, відпусти їм! Не знають бо, що роблять!”. Люди і первосвященики насміхалися над Ісусом (показати на карті, як вели Ісуса на місце розп’яття).

 

ж) Смерть Ісуса Христа (Читання Святого Письма Лк 23, 44-49)

Було біля шостої години, темрява огорнула усю землю аж до дев’ятої години. Сонце затьмарилось,  завіса Храму роздерлася посередині. Тоді Ісус закричав сильним голосом: “Отче, у Твої руки віддаю духа Мого!”. Сказавши це, Він віддав духа. Побачивши, що сталося, сотник визнав Бога, кажучи: “Справді цей чоловік був праведний”.

з) Похорон Ісуса (Читання Святого Письма Лк 23, 50-54)

(Иисус Христос, роздел №53, або інший образ покладення Ісуса до гробниці).

Коли Ісус помер, Йосип з Ариматеї, який очікував Божого Царства, пішов до Пилата. Він просив дозволу, щоб забрати тіло Ісуса. Зняв він тіло з хреста, обгорнув його в полотно, поклав у гробницю, висічену в скалі, де ще ніхто не лежав.

 

Б. Скласти учнівські парти у вигляді великого столу, накрити стіл білою скатертиною, попередньо приготувати прісний хліб. Учні сідають навколо столу, як учні Ісуса Христа, катихет розділяє між дітьми хліб. Пояснює символічне значення хліба. Коротко нав’язує до пасхальної вечері в Старому Завіті. Потім переходить до теми катехези. Впроваджується дітей в атмосферу Великої П’ятниці. (Можна розпитати дітей що відбулося 2000р тому назад в цей день.)

Заохочення учнів, що вони теж можуть пережити той день коли Ісуса розп’яли на хресті. Далі підготовлювати дітей до сценки: тут потрібно вбрання на: Пилата, Ісуса, Фарисеїв та книжників, народ, вояків і жінок. Розтавляється по різних сторонах акторів і дається кожному в руки тексти до їх ролі.

Книжники та Фарисеї Дія І

„Коли Ти Христос, скажи нам?”.

„То значить Ти - Син Божий?”.

„Навіщо нам ще свідки - самі ми чули з уст Його” (дія ІІ)

„Цього ми знайшли, що він підбурює народ наш, забороняє давати кесареві податок і каже, що Він Христос-Цар”

„Народ бунтує, навчаючи по всій Юдеї почавши від Галилеї”

Пилат Дія ІІ

„Ти Цар Юдейський”

„Я не знаходжу ніякої провини на цій людині”

Ісус

„Коли скажу вам, ви не повірите, від нині Син Чоловічий сидітиме по правиці Божої сили”. (дія І)

„Самі ж кажете, що Я”(дія І)

„Ти кажеш” (дія ІІ)

„Дочки єрусалимські, не плачте надо мною, а плачте над собою і над вашими дітьми” (дія 6)

Народ

„Розіпни Його!” (дія 4)

„Кров Його на нас і на наших дітях” (дія 4)

Вояки

„Радуйся, Царю Юдейський!”. (дія 5)

Жінки

Коли Ісус проходить біля них, то жінки плачуть (дія 6)

І пізніше починається сценка. Катехет котрий розповідає кожну дію так допроваджує, що дитина знає що в цю хвилину потрібно відповісти. Наприклад: катехет говорить: „Книжники та Фарисеї зібралися на раду. Коли привели до них Ісуса, один з фарисеїв запитав Ісуса „Коли Ти Христос, скажи нам?” (катехет показує на дитину котра в цей час має відповісти: „Коли скажу вам, ви ж повірите, від нині Син Чоловічий...” І так повинна проходити ціла сценка. Катехет повинен триматися даного плану дії:

Дія 1. Засідання Санхедрину

-   2. Ісус перед Пилатом

-   3. Ісус перед Іродом

-   4. Ісус чи Варрава

-   5. Бичування і увінчання терном

-   6. Хресна дорога

По закінченню сценки катехет впроваджує і вияснює символіку хреста. Спонтанна молитва і адорація Хреста: (діти по одному підходять до хреста, приклякають і цілують хрест. Після цього іде заклик до євангелізації і формування поведінки - версія А).

Слід зауважити, що протягом усієї сценки звучить музика, спеціально підібрана - бажано класична.

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Коли Пилат запропонував відпустити Ісуса, що йому відповіли люди?  – Люди відповіли: “Розіпни Його!”.

2. Що зробили вояки з Ісусом після бичування?  – Вояки одягнули Йому вінець з тернини і насміхалися з Нього.

3. Коли Ісус прийшов на місце, що зветься “Череп”, що зробили з Ним воїни?  – Коли вони прийшли на місце “Череп”, воїни розіп'яли Ісуса.

4. Хто хоронив Ісуса? – Ісуса хоронив Йосип з Ариматеї.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

(Потрібен хрест для адорації, дві свічки).

Хрест – це центральна подія Великої П’ятниці – страждання і смерть Ісуса. Одночасно хрест – це знак нашого спасіння, на ньому Ісус поєднав людей з Богом. Будемо за це дякувати Богу, цілуючи хрест. Будемо підходити, ставати на коліна і цілувати хрест.

б) хід молитви:

Ведучий, тримаючи хрест говорить: “Ось дерево хреста, на якому зависло Спасіння світу, прийдімо з поклоном”.

Всі відповідають: “Підемо з поклоном” (3 р.)

Ведучий розпочинає пісню: “В хресті терпіння”, ставить хрест і перший його цілує…

 

8. Формування поведінки:

Хрест є знаком нашого спасіння, знаком любові Бога до нас. Той, хто робить на собі знак хреста визнає, що приймає любов, міць Божу. Визнає, що вірить у своє спасіння, яке дав Ісус на хресті. Погано, коли знак хреста, знак Божої любові робимо байдуже, недбало, поспішно, без любові. Ми повинні робити цей знак поволі, замислюючись над тим, що він означає.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Кожен християнин має обов’язок проголошувати науку Ісуса Христа. Ми можемо це робити, коли будемо визнавати віру серед інших людей. Розпочинаючи якусь працю, чи навчання в школі, ми повинні помолитись, взиваючи Бога на допомогу. І цим ми будемо говорити іншим, який наш Бог – Всемогутній, бо постійно мені допомагає.

 

10. Запис у зошит:

“Ісуса Назарянина, мужа, якого Бог засвідчив серед вас силою, чудами і законами, що Бог зробив через Нього між вами, як ви самі знаєте, отого мужа, згідно з визначеною поставою і передбаченням Божим, ви видали і вбили руками беззаконних, прибивши до хреста, але Бог воскресив Його” (Дн 2, 22-24).

11. Домашнє завдання:

Прочитай тексти:

Іс 53, 3-9 – заповідь страждаючого Месії.

Мт 27, 1-66 – в цьому тексті спробуй знайти, якими подіями з життя Ісуса виконується заповідь про Месію, запиши ці вірші в зошит.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Розповісти про те, що сталося у Велику П’ятницю.

2. Виховна мета:

Виховати поставу поваги до хреста.

3. Застосовані методи:

Образовий, урочисте читання Святого Письма, адорація, опис, оповідання.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Малюнки, карта Єрусалиму, хрест для адорації, свічка, Иисус Христос, Италия – Христианская Россия 1982г.,

5. Джерело:

Святе Письмо

 

6. Використані катехетичні опрацювання:

Ілюстрована Біблія для молоді, Zagreb 1982р., ст. 458-459).

Zaleski W., Nauka Bo?a, Pozna? – Warszawa – Lublin. 1959.

7. Автори :

1 редакція: Богдан Соболь

2 редакція: Марія Паюк


 

23. ВОСКРЕСІННЯ ІСУСА

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

Так як ми називаємося Божими Дітьми і ними є, тому звернемося до Отця, як нас навчив Ісус Христос.

“Отче наш…”

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Коли Пилат запропонував відпустити Ісуса, що йому відповіли люди?  – Люди відповіли: “Розіпни Його!”.

2. Що зробили вояки з Ісусом після бичування?  – Вояки одягнули Йому вінець з тернини і насміхалися з Нього.

3. Коли Ісус прийшов на місце, що зветься “Череп”, що зробили з Ним воїни?  – Коли вони прийшли на місце “Череп”, воїни розіп'яли Ісуса.

4. Хто хоронив Ісуса? – Ісуса хоронив Йосип з Ариматеї.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Жила одна дружня родина. Вона складалася з трьох осіб: батько, мати і син Іванко. Іванко дуже любив своїх батьків.

Незабаром почалася війна. Батько пішов на фронт воювати. Через деякий час їх повідомили, що він загинув. Його не знайшли після битви, тому всі вважали його загиблим. Іванко з матір’ю важко пережили цю звістку. Перші дні хлопчик дуже сумував, плакав.

Пройшов деякий час, родина вже заспокоїлася і меньше думала про смерть батька. Однієї ночі хтось тихесенько постукав в двері. Іванко відчинив двері, але через темряву він нічого не бачив. З темноти донісся знайомий хлопчику голос, який просив про допомогу. Це був голос батька. Серце Іванка наповнилося радістю та щастям, якому не було меж. Тепер вони знову разом. А Іванко любить батьків ще більше, ніж колись.

Раділи також учні Ісуса, які переконалися, що після муки Він живе.

4. Запис теми:

Воскресіння Ісуса

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Пустий гріб

Доказом воскресіння Ісуса є пустий гріб. В Святому Письмі дуже виразно про це йде мова (урочисте читання  Святого Письма Лк 24, 1-12).

- Що побачили Марія Магдалина і інші жінки, коли прийшли до гробу?  – Ці жінки побачили, що камінь відкочено від гробу.

- Кого побачили там жінки?  – Вони там побачили двох ангелів.

- Чи повірили апостоли жінкам?  – Апостоли спочатку не повірили. Лише Петро повірив

Коли апостоли побачили пустий гріб, це було першим доказом Воскресіння.

б) Зустріч із Воскреслим Ісусом

1. Марія Магдалина.

Як нам відомо, Марія Магдалина перша побачила Воскреслого Ісуса. Тому            Марія Магдалина і інші жінки перші принесли апостолам звістку про Воскресіння Ісуса.

2. Об’явлення Воскреслого Ісуса учням по дорозі в Емаус.

Цього ж дня, коли Ісус з’явився Марії Магдалині, двоє апостолів йшли до селища Емаус і розмовляли про події, які сталися. Саме на цій дорозі, апостолам з’явився Ісус, “але очі їм заступило, щоб Його не пізнали” (Лк 24, 16). І коли вони вже підходили до селища, Він хотів іти далі, але вони затримали Його, кажучи : “Зостанься з нами, бо вже надвечір, і день уже похилився”. І Він увійшов, щоб зостатися. І то, як Він був за столом з ними, взяв хліб, поблагословив, і, розламавши його дав їм. Тоді відкрилися їм очі, і вони Його впізнали. І Він зник від них”.

3. Об’явлення Ісуса Петру та іншим.

Потім Ісус об’явився апостолам – спочатку Петра, а потім усіх інших.

Петро був покликаний укріпляти віру своїх братів, він бачив Воскреслого Ісуса раніше за усіх. На основі його свідчень громада викрикує: “ Христос справді воскрес і з’явився Симонові” ( Лк 24, 34) Воскреслий Ісус об’являється в різних ситуаціях. Ісус робить це, щоб пробудити віру учнів

(Пропонується інсценізація фрагменту Лк24,1-12).

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Хто першим побачив Воскреслого Ісуса?  – Воскреслого Ісуса першою побачила Марія Магдалина.

2. Кому з апостолів об'явився Воскреслий Ісус? - Воскреслий Ісус об'явився святому Петрові.

3. Який доказ того, що Ісус Воскрес?  – Доказом того, що Ісус Воскрес є пустий гріб.

4. Кого зустріли апостоли в дорозі в Емаус?  – Апостоли в дорозі в Емаус зустріли Воскреслого Ісуса.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Помолимося словами молитви з Літургії Воскресіння Господнього.

б) хід молитви:

„Боже, через Єдинородного Твого Сина, який переміг смерть, Ти відкрив браму життя вічного. Просимо Тебе,  віднови нас,  святкуючих Твоє Воскресіння Святим Твоїм Духом і дозволь нам воскреснути. Через  Господа нашого Ісуса Христа, який з Тобою живе і царює, в єдності Святого Духа, Бог на віки віків. Амінь.”

 

8. Формування поведінки:

Ісус воскрес. Ми також повинні надіятися на наше воскресіння. А щоб ми могли воскреснути для щастя вічного, то нам потрібно вірити та робити добрі діла.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Ісус протягом трьох років збирав біля себе вірних, а  серед них вибрав лише дванадцятьох. Він послав їх у світ проголошувати Добру Новину. І ми також, як святі апостоли, повинні проголошувати невіруючим людям звістку про Воскресіння Ісуса.

 

10. Запис у зошит:

Ісус Христос воскрес, як Сам зоповідав. Доказом воскресіння Ісуса був пустий гріб. Було багато свідків воскресіння Господнього: Марія Магдалина, святий апостол Петро та інші апостоли.

11. Домашнє завдання:

Намалювати воскреслого Ісуса Христа.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Пісня: “Близько Ісус” (Поломницький пісенник „З Марією в дорозі”, с. 144).

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Пояснити подію: Воскресіння Ісуса.

2. Виховна мета:

Виховати до постави віри в наше воскресіння.

3. Застосовані методи:

Урочисте читання Святого Письма, спів, наочний.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Малюнок Воскреслого Ісуса, зошит, дошка.

5. Джерело:

Святе Письмо, ККЦ 640, 641,645, 660.

6. Автори :

1 редакція: Володимир Томашевський

2 редакція: Ліна Ковальська

24. ВОЗНЕСІННЯ ІСУСА ТА ЗАПОВІДЬ ДРУГОГО ПРИХОДУ

 

 

А. Хід катехези:

 

1. Вступна молитва:

Сьогодні ми з вами зібралися, щоб разом прославляти Господа і слухати Його навчання. Давайте в покірній молитві попросимо Ісуса, щоб це навчання принесло свої плоди в нашому житті. Помолимося так, як нас навчив Господь Ісус Христос.

“Отче наш…”.

 

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Хто першим побачив Воскреслого Ісуса?  – Воскреслого Ісуса першою побачила Марія Магдалина.

2. Кому з апостолів об'явився Воскреслий Ісус? - Воскреслий Ісус об'явився святому Петрові.

3. Який доказ того, що Ісус Воскрес?  – Доказом того, що Ісус Воскрес є пустий гріб.

4. Кого зустріли апостоли в дорозі в Емаус?  – Апостоли в дорозі в Емаус зустріли Воскреслого Ісуса.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

Зараз послухайте історію про дівчинку Лєну. Її батьки повідомили, що їм необхідно поїхати на довгий час. Лєна дуже засмутилася. Турботлива мама як могла, так заспокоювала дочку, говорила що час пройде швидко і вони скоро повернуться, а також привезуть для неї подарунки. Лєна, коли не було батьків, намагалася поводити себе добре в школі і на вулиці, була чемною і доброю для других людей. Вона ні на хвилину не переставала надіятися і чекати повернення батьків.

Нерідко і нам випадає на довгий час розлучатися з своїми батьками, коли вони в важливих справах їхали з дому. Кожен день проходив в чеканні на дорогих для нас людей. Ми намагалися змінитися, стати кращими, намагалися краще виконувати свої обов’язки. А скільки було радості після повернення рідних! Нам хотілося їм все розповісти, все що сталося за час їхньої відсутності. А також ми чекали на подарунки за нашу добру поведінку під час відсутності батьків.

Як ми чекали приїзд рідних, так само ми повинні надіятись на повернення Ісуса, який Вознісся до Отця. Саме про це ми будемо говорити на сьогоднішній катехезі.

 

4. Запис теми:

Вознесіння Ісуса та заповідь другого приходу

 

5. Розповідь про спасенне послання:

а) Вознесіння Ісуса Христа

Як ми вже згадували на катехезі, Ісус після Свого Воскресіння сорок днів перебував з учнями і навчав їх.

Що сталося потім, ми дізнаємося  прочитавши уривок з Діянь Апостолів: Дн 1, 9-11 – (катехет сам читає уривок, всі присутні слухають сидячи).

Що сталося з Ісусом після Його розмови з учнями?  (Христос почав Возноситися на Небо) – (катехета показує ілюстрацію на тему Вознесіння).

Цей уривок описує Вознесіння Господнє. З прочитаного бачимо, що Ісус в останній день Свого перебування на землі знаходився з учнями. Він давав їм Свої наставлення, повчання, закликав їх до єдності і любові. “І коли благословляв їх, почав віддалятися від них і возноситися на небо” (Лк 24, 51).

Ісус вознісся до Небесного Отця. Але Він повернеться. Відходячи обдарує нас Своїм Духом. Ми повинні вірити в Його повернення.

Так, як і Лєна, історію якої ви чули, вірила в те, що батьки її не залишили. І вони дійсно повернулися і привезли їй подарунки. Батьки не забули про дочку. Тим більше Ісус Христос не забуде про Своїх дітей.

Хоч Господь і Вознісся на Небо, Він завжди перебуває з нами в Святому Дусі.

б) Обітниця другого приходу

Коли Ісус возносився на Небо, Його учні побачили двох Божих посланців в білій одежі.

Що ці посланці сказали про Ісуса?  (Вони повідомили, що Ісус, який вознісся на Небо, знову повернеться).

Ісус повернеться тому, що Бог вірний своїм обітницям. Як колись Він сказав, що дасть людям Спасителя і виконав це, так він і виконає обітницю другого приходу.

Послухайте, що говорить Ісус в Євангелії від Йоана (Йн 14, 1-6 – (урочисте читання Святого Письма. Євангеліє читає один з учнів, запалюється свічка).

Ісус Вознісся на Небо до Отця, щоб там приготувати для нас місце, де ми зможемо перебувати разом з Ним. А потім Господь знову повернеться, щоб забрати нас з Собою в Дім нашого Небесного Отця. Цю обітницю дав нас Сам Ісус Христос.

в) Очікування людини на Другий Прихід Ісуса

1. Радісне очікування.

Тому ми повинні з вірую очікувати Прихід нашого Господа, надіючись, що Він і для нас приготував місце на Небі. Це очікування не означає, що ми повинні чекати “склавши руки”. Адже Бог –  це наш люблячий Батько, а ми – Його діти. Ми повинні довіряти Йому, з радістю   очікуючи на Його Другий Прихід. Адже в відсутності дорогих людей ми намагаємося робити якнайбільше добра, щоб після повернення ми могли поділитися з ними своєю радістю.

Бог – не лише люблячий Батько, але і Справедливий, Який буде нас судити по наших вчинках. Тому нам потрібно намагатися змінити в собі все те, що не подобається Ісусу, щоб ми могли жити з Ним вічно.

2. А як ми можемо приготуватися на Другий Прихід Ісуса?  (Молитва, таїнства, Свята Меса, добрі діла).

- З усього, що ви назвали дуже важливими є Таїнства. Які ви знаєте Таїнства?     (Простежити, щоб діти назвали всі 7 Таїнств).

Дорога до Господа проходить через Таїнства, які роблять нас Дітьми Божими, допомагають нам повернути або збільшити благодать. Щоб осягнути Вічне Спасіння людині необхідні Таїнства. Осягнути Вічне Спасіння допомагає сам Ісус Христос, Який уділяє людям Таїнства через Свою Церкву. Тому Церква має велике значення в житті кожної людини.

- Не мале значення в житті віруючої людини займає молитва. Які молитви ви знаєте?  (…), Коли потрібно молитися?  (вранці, ввечері, розпочинаючи та закінчуючи заняття).

Якщо ми не будемо молитися, то втратимо зв’язок з Богом тому, що Він -наш люблячий Отець і дуже хоче, щоб ми з Ним спілкувалися, довіряли Йому.

- Добрі діла.

Не вистачить лише говорити, що ти добрий, що любиш Бога і людей. Потрібно свої слова підтверджувати ділами. Ісус говорить: “Віра без вчинків мертва”.

Які добрі діла потрібно робити, щоб наша віра була живою?

(Катехет доповнює відповіді дітей; допоміжними запитаннями підводить їх до вчинків милосердя для душі і тіла).

Будемо намагатися допомагати один одному і робити все, що в наших силах, щоб нашим ближнім було добре.

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою питань:

1. Якого дня після Свого Воскресіння Ісус Вознісся до Бога Отця?  – Ісус Вознісся до Бога Отця на сороковий день.

2. Чому ми повинні надіятися на Другий Прихід Ісуса Христа?  – Ми повинні надіятися тому, що про Свій Другий Прихід сказав Сам Ісус, коли Він ще перебував з учнями. Бог вірний своїм обітницям.

3. Як ми повинні очікувати Другий Прихід Ісуса Христа?  – Наше очікування Другого Приходу Ісуса Христа має бути радісним, плідним; кожна людина повинна підготуватися до Другого Приходу Ісуса.

4. Що нам допомагає осягнути вічне життя?  – Осягнути вічне життя нам допомагають Таїнства, молитва, Літургія, добрі діла.

 

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви;

Катехет роздає дітям картки, на яких написані слова молитви. Діти читають молитву разом.

б) хід молитви:

„Ісусе, ми віримо, що Ти помер на хресті за наші гріхи, щоб Ти Воскрес і Вознісся на Небо до Отця.

Ми віримо, що Ти прийдеш, щоб забрати нас з Собою на Небо.

Ісусе, що Вознісся на Небо, допоможи нам прожити своє життя так, щоб ми могли перебувати з Тобою в Домі Отця.

Навчи нас довіряти Тобі і з радістю очікувати на Твій Прихід. Амінь.”

 

8. Формування поведінки:

Ісус Христос Сам показує нам дорогу до спасіння. Ми повинні добре підготуватися до Його Другого Приходу. Це приготування повинно бути не лише під час навчання, але і на канікулах. Тому нам не можна забувати про молитву, про добрі діла, які ми сьогодні згадували, про недільну Святу Месу, яка нам пригадує Воскреслого Ісуса. Не можна без причини пропускати Святе Причастя, яке дає нам духовні сили, щоб Ісус, коли прийде знову побачив, що ми готові до вічного життя.

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Навколо нас багато людей, які не знають про Ісуса. Наше завдання, як учнів Христа, показати цим людям правдиву дорогу. Ми можемо розповісти їм про Ісуса, можемо молитися за них, щоб вони навернулися до Бога. Велике значення має наше особисте життя, наша поведінка. Якщо ми будемо жити, виконуючи Божу волю, з вірою і надією очікувати Прихід Спасителя, то ми дійсно будемо справжніми апостолами Ісуса Христа.

Не забувайте про це на канікулах.

 

10. Запис у зошит:

Ісус Христос на сороковий день після Воскресіння Вознісся на Небо до Отця.

Господь не залишив нас. Він приходить до нас в Таїнстві Святого Причастя, а також дав нам обітницю Свого Другого Приходу, час якого ми не знаємо.

Наше очікування на Другий Прихід Ісуса повинне бути радісним, повним довіри до Господа.

11. Домашнє завдання:

Написати, як би ти хотів провести канікули, очікуючи Другий Прихід Ісуса.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Таємниця Разарія: „Вознесіння”.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Значення Вознесіння і Другого Приходу Ісуса в житті християнина.

2. Виховна мета:

Виховати в дітей поставу довірливого і радісного очікування Другого Приходу Ісуса Христа.

 

3. Застосовані методи:

Наочний, урочисте читання Святого Письма, оповідання, опис.

 

4. Катехетичні допоміжники:

Свічка, ілюстрація, картки з текстом молитви.

5. Джерело:

Святе Письмо

6. Автори:

1 редакція: Василь Тучапець

2 редакція: Вікторія Заруцька

25. ЗІСЛАННЯ СВЯТОГО ДУХА

 

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

“Отче наш”, „Радуйся, Маріє”, Вірую”, Сім Дарів Святого Духа”.

2. Повторення попередньої катехези:

а) зміст запису в зошиті;.

б) зміст розповіді за допомогою запитань:

1. Якого дня після Свого Воскресіння Ісус Вознісся до Бога Отця?  – Ісус Вознісся до Бога Отця на сороковий день.

2. Чому ми повинні надіятися на Другий Прихід Ісуса Христа?  – Ми повинні надіятися тому, що про Свій Другий Прихід сказав Сам Ісус, коли Він ще перебував з учнями. Бог вірний своїм обітницям.

3. Як ми повинні очікувати Другий Прихід Ісуса Христа?  – Наше очікування Другого Приходу Ісуса Христа має бути радісним, плідним; кожна людина повинна підготуватися до Другого Приходу Ісуса.

4. Що нам допомагає осягнути вічне життя?  – Осягнути вічне життя нам допомагають Таїнства, молитва, Літургія, добрі діла.

в) перевірка домашнього завдання.

 

3. Життєвий досвід:

В одному місті жила сім’я. Батько сім’ї був дослідником. Одного разу батько прийшов додому і сказав, що його відправляють в пустелю на дослідження.Так, як це надовго, то він іде з сім’єю. Саша і Таня дуже зраділи, що вони поїдуть. Як їм це здавалось - на екскурсію. До дослідної станції потрібно було добиратись дуже далеко і через пустелю, тому мама взяла з собою воду. На початку Саша і Таня були дуже раді, їм подобалось їхати пустелею. Але скоро сонце почало гріти сильніше і їм стало дуже жарко. Вони пили воду, ховалися в шалаш, але все рівно прагнули прохолоди. Вже й не раді були, що поїхали. Зненацька звідкись взявся легенький вітер і лагідно так повіяв прохолодою. Дітям знову враз стало добре і весело.

Подібно учням Ісуса, теж було важко, коли Він залишив їх. Але на Зіслання Св. Духа учні отримали відвагу та радість. Сьогодні ми з вами поговоримо про Зіслання Духа Святого на апостолів.

4. Запис теми:

Зіслання Духа Святого

 

5. Розповідь про спасенне послання:

Пам’ятаємо, що учні, коли дізналися про відхід Ісуса з цього світу, засмутилися. А зараз послухаймо, що на це відповів Ісус: (катехета читає Святе Письмо Йн. 14, 15- 16) “ Якщо любите ви мене, то мої заповіді берегтимете. і  проситиму я Отця, і дасть вам іншого Утішителя, щоб з вами  був по віки.”Тут Ісус заповідає прихід Духа Святого. Знаючи людську натуру Ісус передбачив, що без Нього учні будуть боятися проповідувати Його науку і не все з Його слів будуть пам’ятати. А Утішитель Дух Святий пригадає всю науку, зміцнить їх у вірі і дасть ім відвагу. Послухаймо, що про це говорить євангеліє (Йн. 14, 25-26).

а) Події перед зісланням Духа Святого

Ісус сказав: “Кажу вам, однак, правду: Ліпше для вас, щоб я відійшов. Бо коли не відійду, то Утішитель до вас не зійде. Якщо ж відійду - пришлю Його до вас.” ( Йн 16, 7). Отож, як ми знаємо Ісус пішов до неба. По Вознесінню Ісуса апостоли повернулися до Єрусалиму,так, як ім наказав Ісус. А так, як вони боялися євреїв, то були разом і молилися: “ Всі вони пильно й однодушно перебували на молитві разом з жінками і Марією Матір’ю Ісуса, та з його братами.” ( Дн. 1 - 14 )

б) Подія Зіслання  Духа Святого

П’ятьдесят днів чекали апостоли з Марією, Матір’ю Ісуса, на обіцяного Утішителя. (Урочисте читання Святого Письма: Дн 2, 1 - 8.)

Щоб ми краще зрозуміли те про, що прочитали дамо відповідь на декілька запитань.

- В якому вигляді Святий Дух зійшов на апостолів? - Святий Дух зійшов на апостолів у вигляді  вогняних язиків.

- Чому Святий Дух вибрав саме такий вигляді - Святий Дух вибрав такий вигляд тому, що Він освітлює розум і зігріває серця.

- Що сталося після того, як усі апостоли сповнилися Святим Духом?  - Святий Дух обдарував їх Своїми дарами.

в) Покликання до життя в Святому Дусі

- Життя в Церкві

День зіслання Святого Духа - це перший день життя Церкви Христової. Ісус залишив апостола Петра Своїм наступником на землі, і цим зобов’язав його навертати людей до Бога. Святий Петро розпочав проголошувати про Страждання, Смерть і Воскресіння Ісуса. З допомогою Святого Духа апостол Петро навертав багато людей, своїми проповідями і чудами. При допомозі Святого Духа, апостол Петро розвивав Божу Церкву. Святий Дух зміцнює Церкву, керує нею і роздає через неї Свої благодаті. Ісус покликав Церкву для проповідування Доброї Новини до знищення зла у світі. Хоча Ісус відійшов з цього світу, але залишив Свого Святого Духа. Папа Йоан Павло ІІ сказав, що тільки глибока любов до Церкви може підтримати в людині прагнення свідчити про Ісуса Христа. Вірність Ісусу не може бути відділена від вірності Церкві. Церква існує в світі завдяки вірі християн. Дякуючи ім Церква існує в різних місцях. Вона діє кругом, де християни переборюють зло, кривду, несправедливість. Церква несе в світ правду про Ісуса. Вона зближує віруючих людей до Бога, до джерела справедливості,любові і миру.

- Особисте життя

Щоб належно виконувати свої обов'язки в світі, то людям потрібна сила Святого Духа. Ісус дає силу Свого Духа через Таїнство Хрещення і Миропомазання. Святого Духа ми не можемо побачити очима, але Він живе в нашому серці. Буває що Він діє на людину легко, непомітно, як подих вітру.Тільки через віру ми можемо прийняти спасаючу дію Святого Духа в нас.

 

6. Закріплення змісту розповіді за допомогою запитань:

1. Яку владу на землі  Ісус дав апостолові Петрові?  - Ісус залишив апостола Петра  своїм заступником, щоб він укріпляв Божу Церкву у вірі.

2. Як Святий Дух діє через Церкву на нас? - В Церкві, ми зміцнюємося в вірі, надії та любові.

3. Яким чином ми можемо прийняти Святого Духа? - Святого Духа, ми можемо прийняти в свої життя, тільки через віру.

7. Молитва, що виникла з розповіді:

а) приготування до молитви; 

Роздати дітям слова пісні: “Руаг” (Поломницький пісенник „З Марією в дорозі”, с. 179).

б) хід молитви:

Спів пісні.

 

8. Формування поведінки:

Нам не вистачить отримати Святого Духа в Таїнстві Хрещення і Миропомазання, а потім забути. Потрібно нести Його в свої серця. Святий Дух може покерувати нашим життям так, як захоче. і ви не встигнете усвідомити коли і як це сталося. А пізніше, ви зрозумієте, що це саме те, чого вам бракувало. Тож попробуйте довіритись Святому Духові так, як  листок з дерева, летить туди куди його несе вітер. Отже, покладіться на Святого Духа і побачите Його любов до вас. (Катехета може запропонувати декілька хвилин мовчання, щоб учні поміркували над цими словами)

 

9. Заклик до євангелізацїї:

Коли зустрінемо людину, яка говорить,що вона не вміє щиро молитися, що старається, але в неї нічого не виходить, то скажемо її, що лише Святий Дух дає нам бажання і силу до молитви, що лише з Його допомогою наша молитва буде щира, відверта, витривала,сповнена любові. Тож не біймося визнавати свою віру в Ісуса Христа. Пам’ятаймо що віра виражається через слова і поведінку.

 

10. Запис у зошит:

Про Святого Духа, апостолам об’явив Ісус. Коли Ісус відійшов, апостоли чекали на прихід Святого Духа. Нарешті Святий Дух зійшов на апостолів і вони розпочали свою діяльність. Вони своїми чудами і проповідями навертали людей до Бога. Апостол Петро залишився заступником Ісуса на землі і розпочав свою послугу в Церкві. Церква - це спільнота віруючих людей яких єднає Святий Дух. В Церкві і в нашому житті діє Святий Дух.

11. Домашнє завдання:

Намалювати постаті, які приймав Дух Святий.

 

12. Перевірка присутніх.

13. Молитва на закінчення катехези або відвідання Пресвятих Дарів:

Таємниця святого Розарія: „Зіслання Святого Духа”.

 

 

Б. Методичні зауваження:

 

1. Дидактична мета:

Розповісти про Зіслання Духа Святого.

2. Виховна мета:

Виховання до життя в Дусі Святому.

3. Застосовані методи:

Образовий, урочисте читання Св. Письма, метод діалог, спів, опис.

4. Катехетичні посібники:

Свічка, пісенники, малюнок з образом Св. Духа.

 

5. Джерело:

Святе Письмо

6. Автори:

1 редакція: Олів’ян Вранеску

2 редакція: Ніна Антонюк

ЩоденнІ молитви

 

В ім’я Отця і Сина,

і Святого Духа. Амінь.

 

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим, і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Амінь.

 

Радуйся, Маріє, благодаті повна, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жінками, і благословенний плід лона Твого, Ісус. Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас, грішних, нині і в годину смерті нашої. Амінь.

 

Вірую в Бога Отця Вседержителя, Творця неба і землі. І в Ісуса Христа, Сина Його єдиного, Господа нашого, який був зачатий від Духа Святого, народився від Марії Діви; страждав при Понтії Пилаті, був розп’ятий, помер і був похований; зійшов у пекло, на третій день воскрес із мертвих; вознісся на небеса і сидить праворуч Бога-Отця Вседержителя; звідти прийде судити живих і мертвих.

Вірую в Духа Святого, Святу Вселенську Церкву, спілкування святих, прощення гріхів, вокресіння плоті, життя вічне. Амінь.

 

Слава Отцю і Сину, і Святому Духові і нині, і повсякчас і навіки-віків. Амінь.

 

Десять Божих заповідей

“Я – Господь Бог твій, що вивів тебе з землі Єгипетської, з дому неволі.

1. Нехай не буде в тебе інших богів, окрім Мене.

2. Не взивай намарне імені Господа, Бога твого.

3. Пам’ятай день святий святкувати.

4. Шануй батька твого і матір твою.

5. Не вбивай.

6. Не чужолож.

7. Не кради.

8. Не свідчи фальшиво проти ближнього твого.

9. Не пожадай жінки Твого ближнього.

10. Не пожадай нічого того, що є власністю твого ближнього.

 

Дві головні заповіді любові

1. Люби Господа Бога твого всім серцем своїм, всією душею своєю, усією думкою своєю.

Люби ближнього свого, як самого себе.

 

П’ять церковних заповідей

1. В неділю й свята в Святій Літургії брати участь.

2. Бодай раз в рік сповідатися.

3. Бодай раз в рік, у пасхальний час, причаститися.

4. Установлені Церквою свята святкувати.

5. Установлених постів додержуватися.

 

Основні правди віри

1. Є один Бог, що все створив і всім управляє.

2. Бог є справделивий суддя, що за добро винагороджує, а за зло карає.

3. Є три Божі особи: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, себто Пресвята Трійця.

4. Друга Особа Божа, Син Божий, став чоловіком і вмер на хресті задля нашого спасіння.

5. Людська душа є безсмертна.

6. Божа благодать необхідна для спасіння.

 

Сім святих таїнств

1. Хрещення.

2. Миропомазання.

3. Пресвята Євхаристія.

4. Покаяння.

5. Єлеопомазання.

6. Священство.

7. Подружжя.

 

Сім головних гріхів

1.  Пиха.

2. Жадібність.

3. Нечистота.

4. Заздрість.

5. Непоміркованість.

6. Гнів.

7. Лінощі.

 

Сім дарів Святого Духа

1. Мудрість.

2. Розум.

3. Рада.

4. Мужність.

5. Знання.

6. Побожність.

Страх Божий.

 

Божі чесноти

1.Віра. 2. Надія. 3. Любов.

Моральні чесноти

1. Розсудливість.

2. Справедливість.

3. Стриманість.

4. Мужність.

 

Євангельські ради

1. Убогість. 2. Чистота. 3. Послух.

 

 

Найпотрібніші добрі вчинки

1. Молитва.  2. Піст. 3. Милостиня.

 

Євангельські блаженства

Блаженні вбогі духом, бо їхнє царство небесне.

Блаженні тихі, бо вони успадкують землю.

Блаженні засмучені, бо вони будуть утішені.

Блаженні голодні і спраглі справедливості, бо вони наситяться.

Блаженні милосердні, бо вони зазнають милосердя.

Блаженні чисті серцем, бо вони побачать Бога.

Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Блаженні переслідувані за правду, бо їхнє Царство Небесне.

 

Акт віри

Вірую в Тебе, Боже правдивий,

в Трійці Єдиний живий, милостивий.

Вірую в те, що явив Ти нам, Боже,

Слово Твоє помилитись не може.

 

Акт надії

Душу свою я Тобі повіряю,

щиру надію на Тебе я маю.

Що через муки й Христове терпіння

ласку пошлеш мені, вічне спасіння.

 

Акт любові

Жити любов’ю для Тебе бажаю,

всім своїм серцем Тебе я кохаю,

понад усе, що було сотворене,

Боже мій, вічне добро нескінченне.

 

Акт жалю

Скрушно соромлюсь провини моєї

Задля любові та ласки Твоєї,

Серцем покірним прощаю я ближньому,

Будь милостивий, прости мені, грішному.

 

Молитва до Ангела-Охоронця

Мій Ангеле святий, небесний друже мій,

Веди мене до Бога, бо це моя дорога.

Щодня мене пильнуй,

від злого лиха порятуй,

Я хочу свято жити і Богові служити. Амінь.

 

Молитва „Ангел-Господній”

Ведучий: Ангел Господній сповістив Діві Марії...

Люд: І зачала від Святого Духа.

В.: Радуйся, Маріє...

Л.: Свята Маріє, Мати Божа...

В.: Ось я раба Господня...

Л.: Нехай зо мною станеться по Твоєму слову.

В.: Радуйся, Маріє...

Л.: Свята Маріє...

В.: А Слово Тілом стало,

Л.: І оселилося між нами.

В.: Радуйся, Маріє...

Л.: Свята Маріє...

 

В.: Молімося: Благодаттю Твоєю, просимо Тебе, наповни нас, Господи, щоб ми, які через ангельське привітання пізнали Втілення Христа, Сина Твого, через страждання та хрест Його осягнули славу воскресіння. Через того ж Христа, Господа нашого.

Л.: Амінь.

 

В.: За померлих: Вічний спочинок даруй їм, Боже,

Л.: А світло віковічне нехай їм світить. (один або три рази).

В.: Хай відпочивають у мирі.

Л.: Амінь.


 

СВЯТА ЛІТУРГІЯ

РИМСЬКОГО ОБРЯДУ

 

ВСТУПНІ ОБРЯДИ

Св.:     В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.

В.:                   Амінь.

Св.:     Любов Бога Отця, благодать Господа нашого Ісуса Христа і дар єдності в Святому Духові нехай будуть з усіма вами.

В.:                   І з духом твоїм.

 

Акт покути 

Св.:     Визнаймо перед Богом, що ми є грішні, щоб з чистим серцем могли ми звершити Пресвяту Жертву.

 

В.:                   Сповідаюся Господу Богу Всемогутньому і вам, брати й сестри, що дуже згрішив я думкою, словом, учинком і занедбанням: моя провина, моя провина, моя дуже велика провина. Тому благаю Пресвяту, завжди Діву Марію, всіх Ангелів та Святих і вас, брати й сестри, молитися за мене до Господа Бога нашого.

Св.:     Нехай змилосердиться над нами Всемогутній Бог і, відпустивши нам гріхи наші, допровадить нас до життя вічного.

В.:                   Амінь.

Св.:     Господи, змилуйся над нами.

В.:                   Господи, змилуйся над нами.

Св.:     Христе, змилуйся над нами.

В.:       Христе, змилуйся над нами.

Св.:     Господи, змилуйся над нами.

В.:                   Господи, змилуйся над нами.

 

ГІМН

Слава во вишніх Богу,

а на землі мир людям доброї волі.

Прославляємо Тебе,

благословляємоТебе,

поклоняємось Тобі, величаємо Тебе.

Подяку Тобі складаємо,

бо велика слава Твоя,

Господи Боже, Царю неба,

Боже Отче Всемогутній,

Господи Сину Єдинородний, Ісусе Христе,

Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця.

Котрий береш гріхи світу,

помилуй нас.

Котрий береш гріхи світу,

прийми благання наші.

Котрий сидиш праворуч Отця, помилуй нас.

Бо лише Ти є Святий,

лише Ти є Господь,

лише Ти Найвищий, Ісусе Христе.

Зі Святим Духом у славі Бога Отця. Амінь.

 

МОЛИТВА

Св.:     Молімося...

В.:       Амінь.

 

ЛІТУРГІЯ СЛОВА

Лектор відзначає кінець читання словами:

Це є слово Боже.

В.:                   Богу нехай буде подяка.

 

Св.:     Господь з вами.

В.:                   І з духом твоїм.

Св.:     Слова Святого Євангелія від ...

В.:                   Слава Тобі, Господи.

 

Після Євангелія:

Св.:     Це є слово Господнє.

В.:                   Слава Тобі, Христе.

 

ВизнаннЯ вІри:

Вірую в єдиного Бога, *

Отця Вседержителя, *

Творця неба і землі, *

і всього видимого і невидимого. *

І в єдиного Господа нашого Ісуса Христа, *

Сина Божого, Єдинородного, *

від Отця народженого перед усіма віками. *

Бога від Бога, Світло від Світла, *

Бога істинного від Бога істинного, *

родженого, несотвореного, *

єдиносущного з Отцем, *

що через Нього все було створене. *

Він задля нас людей і нашого ради спасіння зійшов із небес, *

і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком. *

І був розп’ятий за нас за Понтія Пилата, *

і страждав і був похований. *

І воскрес у третій день згідно з Писанням. *

І вознісся на небо, *

І сидить праворуч Отця. *

І вдруге прийде зі славою судити живих і мертвих, *

а Його царству не буде кінця. *

І в Духа Святого, *

Господа животворящого, *

що від Отця і Сина ісходить, *

що з Отцем і Сином

рівнопоклоняємий і рівнославимий, *

що говорив через пророків. *

Вірую в єдину, святу, вселенську  й апостольську Церкву, *

Ісповідую одне хрещення на відпущення гріхів. *

Очікую воскресіння мертвих *

і життя майбутнього віку. *

Амінь.

 

 

Молитва вІрних

В.:       Вислухай нас, Господи.

 

ЄВХАРИСТИЧНА  ЛІТУРГІЯ

Св.:     Моліться, щоб мою і вашу жертву прийняв Бог, Отець Всемогутній.

В.:                   Нехай Господь прийме жертву з рук твоїх на честь і славу свого імені, а також на нашу користь і всієї Церкви святої.

ЄВХАРИСТИЧНА  МОЛИТВА

Св.:     Господь з вами.

В.:                   І з духом твоїм.

Св.:     Вгору серця.

В.:                   Піднесемо їх до Господа.

Св.:     Подяку складаймо Господу Богу нашому.

В.::      Достойне це і праведне.

 

Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваот. Повні небеса і земля слави Твоєї. Осанна во вишніх. Благословенний, котрий йде в ім’я Господнє. Осанна во вишніх.

 

Св.:     Це велика таємниця віри.

В.:                   Проголошуємо смерть Твою, Господи Ісусе, визнаємо Твоє воскресіння й очікуємо Твого приходу в славі.

 

Св.:     Через Христа, з Христом і в Христі Тобі, Боже Отче Всемогутній,  у єдності Святого Духа всяка честь і слава на віки вічні.

В.:                   Амінь.

 

ОБРЯД ПРИЧАСТЯ

Св.:     Навчені Спасителем і послушні Його словам, осмілюємось взивати:

 

Отче наш, що єси на небесах,

нехай святиться ім’я Твоє,

нехай прийде Царство Твоє,

нехай буде воля Твоя,

як на небі, так і на землі.

Хліб наш насущний дай нам сьогодні,

і прости нам провини наші

як і ми прощаємо винуватцям нашим.

І не введи нас у спокусу,

але  визволи нас від лукавого.

 

Св.:     Визволи нас ... Ісуса Христа.

В.:                   Бо Твоє  Царство, і сила, і слава навіки.

 

Св.:     Мир Господній нехай завжди буде з вами.

В.: І з духом твоїм.

 

Св.:     Передайте собі знак миру.

В.:                   Агнче Божий,  що  береш гріхи   світу,  помилуй нас;

Агнче Божий,  що  береш гріхи   світу,  помилуй нас;

Агнче Божий,  що  береш гріхи світу,  даруй нам мир.

 

Св.:     Ось Агнець Божий, що бере гріхи світу. Блаженні, котрі є  запрошені до Його Столу.

В.:                   Господи, я не достойний, щоб Ти прийшов до мене, але скажи тільки слово, і буде оздоровлена душа моя.

 

ОБРЯД ЗАКІНЧЕННЯ

Св.:     Господь з вами.

В.:       І з духом твоїм.

 

Св.:     Нехай благословить вас Бог Всемогутній, Отець, і Син, і Святий Дух.

В.:                   Амінь.

 

Св.:     Ідіть з миром Христовим.

В.:                   Богу нехай буде подяка.

5 КЛАС

ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ДЛЯ ЗАПИТАННЯ

1. ПАЛЕСТИНА - БАТЬКІВЩИНА ІСУСА

1.         Як називаємо батьківщину Ісуса Христа? – Батьківщину Ісуса Христа називаємо Палестина або Свята Земля.

2.         На які частини поділялася Палестина? – Палестина поділялася на такі частини: Юдея, Самарія і Галілея.

3.         Який клімат існує в Палестині? – Клімат в Палестині жаркий і сухий.

4.         Чим займаються люди в Палестині? – Люди в Палестині  займаються землеробством, скотарством, рибаловством.

5. Показати на карті міста де народився і жив Ісус Христос, де Він прийняв Хрещення, навчав людей.

 

2. БЛАГОВІЩЕННЯ МАРІЇ

1.         Хто послав архангела Гаврила в місто Назарет? – Бог послав архангела Гаврила в місто Назарет.

2.         Що сказав архангел Гаврил Марії? – Архангел Гаврил сказав Марії: “ Не бійся, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й породиш сина й даси йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься...”

3.         Що на це відповіла Марія? – Марія відповіла: “ Ось я Господня слугиня: нехай зі мною станеться по твоєму слову!”

4. До кого вирушила Марія і з якою метою? - Марія  швидко пішла в гірську  околицю, Юдеї, до дому Захарії, щоб побачити Єлизавету, матір Йоана Христителя.

5.         Куди вирушили Йосип і Марія? – Йосип і Марія вирушили в місто Вифлеєм, що знаходиться в Юдеї.

6.         Чому Йосип і Марія вирушили з Назарету до Вифлеєму? – Йосип і Марія вирушили з Назарету до Вифлеєму, щоб записатися і виконати наказ кесаря Августа.

7. Куди поклала Марія Божого Сина? – Марія поклала Божого Сина в ясла, бо не було їм місця в заїзді.

8. Хто ще перебував недалеко місця, де народився Христос? – Недалеко місця, де народився Христос перебували пастухи, що стояли на сторожі коло своїх отар.

 

3. ЖЕРТВУВАННЯ ГОСПОДА ІСУСА ТА  ЗНАХОДЖЕННЯ ІСУСА В ХРАМІ

1.         Куди пішли Марія, Йосип і дванадцятирічний Ісус? – Марія, Йосип і дванадцятирічний Ісус пішли в Єрусалим.

2.         Скільки днів потрібно було йти до Єрусалиму? – До Єрусалиму потрібно було йти три дні.

3.         Що вчинив Ісус, коли люди вже виходили з храму? – Ісус залишився в храмі.

4.         Що вчинили Марія і Йосип, коли дізналися, що Ісус загубився? – Йосип і Марія повернулися до Єрусалиму шукаючи Ісуса.

5.         Де вони знайшли Ісуса? – Вони знайшли Ісуса в храмі.

6.         Що сказала Мати Божа до Ісуса? – Мати Божа сказала до Ісуса: “Сину, чому ти так вчинив?

7.         Що відповів Ісус? – Ісус відповів: „Чого ж ви мене шукали? Хіба не знали, що я маю бути при справах Отця мого?”

4. СВЯТА РОДИНА ТА УКРИТЕ ЖИТТЯ ІСУСА

1. Що таке родина? - Родина - це спільнота.

2. Хто створив родину?– Родину створив Господь Бог.

3. Які обов’язки родини? – Обов’язком родини є: бути спільнотою, все робити спільно в радості в горі.

4. З кого складалася Свята Родина? - З Найсвятішої Марії Діви, святого Йосипа і з Ісуса.

5. Перечисліть риси Святої Родини? - В Святій Родині завжди панувала любов, спільнота, поділ праці, повага, молитва.

5. ХРЕЩЕННЯ ІСУСА ХРИСТА

1.         Які біблійні джерела говорять нам про хрещення Ісуса? – Про цю подію говорить  Євангеліє: від Матея, від Марка і від Луки.

2.         Де і в скільки років був охрещений Ісус Христос? – Ісус був охрещений в річці Йордан, в тридцять років.

3.         Хто охрестив Ісуса? – Ісуса охрестив св. Йоан Христитель.

4.         Ким був св. Йоан Христитель? – Св. Йоан Христитель був пророком.

5.         Що робив Йоан Христитель? – Він навчав людей і уділяв їм хрещення в річці Йордан.

6. Яке свідоцтво він дав про Ісуса? – Св. Йоан Христитель сказав: “Ось Агнець  Божий, який бере на себе гріхи світу. Я хрещу водою, а Він буде хрестити Святим Духом”.

7. Що відбулося після хрещення Ісуса Христа? – Після Хрещення Ісуса об’явилася Свята Трійця.

6. ПІСТ І СПОКУСА ІСУСА ХРИСТА

 1. Куди Святий Дух повів Ісуса після хрещення в річці Йордан?- Святий Дух повів Ісуса на юдейську пустелю.
 2. Як називається літургічний період перед Пасхою? – Літургічний період перед Пасхою називаємо Великим постом.
 3. Чому великий піст триває 40 днів? – Великий Піст триває  40 днів тому, що Ісус постив та молився на пустелі 40 днів.
 4. За допомогою чого Ісус боровся зі спокусами? – Ісус боровся зі спокусами за допомогою молитви та посту.
 5. За допомогою якої молитви можемо боротися проти спокус?  – Ми можемо боротися зі спокусами за допомогою молитви “Отче наш”.

6. За допомогою чого ми можемо боротися проти спокус в нашому жтті?- Ми можемо так як Ісус - боротися проти спокус за допомогою молитви та посту.

7. ПЕРШІ УЧНІ ІСУСА ХРИСТА

1. Якими словами Йоан Христитель назвав Ісуса Христа? – Йоан Христитель сказав: “Ось, Агнець Божий”.

2. Яка мета приходу Ісуса Христа на землю? – Мета Ісуса - спасіння світу.

3. Як Андрій назвав Ісуса?- Андрій назвав Ісуса Месією.

4. Хто привів Симона до Ісуса? - Симона до Ісуса привів його брат Андрій.

5. Яке  ім’я Ісус надав Симону?– Іcус назвав Симона Петром.

6. Назвіть імена перших учнів Ісуса Христа? – Імена перших учнів: Андрій, Йоан, Варфоломей, Пилип, Петро.

7. Яке завдання учнів Ісуса? – Завдання учнів, - наслідувати Його та служити Йому.

 

8. ЧУДО В КАНІ ГАЛІЛЕЙСЬКІЙ

1. Що трапилось на весіллі в Кані Галілейській? – На весіллі в Кані Галілейській Ісус перетворив воду на вино.

2. Хто перший побачив, що закінчилось вино? – Першою це побачила Марія, мати Ісуса Христа.

3. Чому Ісус прийшов на весілля? – На цьому весіллі Ісус був ознакою благословення для подружжя.

4. Що Марія промовила до слуг?  – Марія сказала, щоб вони зробили те, що скаже Ісус.

 

9. ІСУС ВИГАНЯЄ ТОРГОВЦІВ З ХРАМУ

1.Чи Ісус ходив до храму в Єрусалимі? – Так, Ісус ходив до храму з дитинства.

2. Чому Ісус вигнав торговців з храму? - Ісус вигнав торговців з храму тому, що храм є домом молитви, а не ринком.

3. Чи серед нас тут зібраних є Бог? – Так, тут серед нас є Бог. Ісус сказав: “ Там де двоє, або троє зберуться в ім’я моє, там Я Є”.

4.Чи Бог живе в моїй душі? – Так Бог живе в моїй душі.

5. Чим є наше тіло? – Наше тіло – це Храм Святого Духа.

6. Як можемо назвати всіх віруючих в Христа? - Всіх віруючих в Христа можемо назвати духовою Божою Святинею.

 

10. РОЗМОВА ІСУСА З НИКОДИМОМ

1.Хто прийшов до Ісуса? - До Ісуса прийшов Никодим.

2. Що запитав Никодим в Ісуса? - Никодим запитав в Ісуса: “Що потрібно зробити, щоб попасти до Царства Божого?”

3. Що важливе сказав Ісус Никодиму?  – Ісус сказав Никодиму, що потрібно на ново народитися.

4. Що означає на ново народитися? – Це означає навернутися до Бога.

 

11. ІСУС І САМАРЯНКА

1.Куди прийшов Ісус з Юдеї? – Ісус прийшов до Самарії.

2. Де затримався Ісус Христос? – Ісус затримався біля криниці в місті Сихар.

3. З ким зустрівся Ісус біля криницї? – Ісус зустрівся з самарянкою.

4. Що попросив Ісус у жінки? – Ісус попросив у жінки води.

5. Про яку воду говорив Господь, що Він її має? – Ісус говорив про „живу воду”.

6.Чому самарянка назвала Ісуса пророком? – Самарянка назвала Ісуса пророком тому, що Він розповів їй про її життя.

7. Що Ісус сказав про себе? – Ісус сказав, що Він Месія, якого чекали.

 

12. ЖИТЕЛІ НАЗАРЕТУ НЕ ПРИЙМАЮТЬ ІСУСА

1. Куди приходить Ісус проголошувати Добру Новину? – Ісус приходить проголошувати Добру Новину в синагогу в Назареті.

2. Хто автор пророцтва, яке читав Ісус? – Автором пророцтва був пророк Ісая.

3. Про що говорило це пророцтво? – Це пророцтво говорило про Ісуса і Його спасенні діла.

4. Чому жителі Назарету не повірили в слова Христа?  – Жителі Назарету не повірили в слова Христа тому, що Ісус, якого вони пам’ятають з дитинства раптом заявляє, що Він спаситель світу.

5.Чому Ісус не творить чудеса в Назареті? – Ісус не творить чудеса тому, що люди не вірять Його словам.

6. Що вчинили жителі Назарету з Ісусом, коли Він сказав їм правду про

них? – Жителі Назарету схопили Його, вивели на гору і хотіли скинути з

неї.

 

13. ВИБІР ДВАНАДЦЯТИ АПОСТОЛІВ

1. Що зробив Ісус перед тим, як вибрав своїх Апостолів? – Перед тим, як вибрати своїх Апостолів, Ісус цілу ніч молився до свого Отця.

2. Ким були Апостоли, до того як їх вибрав Ісус? – До того, як їх вибрав Ісус, Апостоли були, простими звичайними людьми.

3. Куди Ісус посилає Апостолів? – Ісус посилає Апостолів насамперед до загублених овець Ізраїля, а пізніше до всіх, на цілий світ.

4. Які завдання отримали Апостоли? – Апостоли отримали завдання навчати людей, а також оздоровляти хворих, воскрешати мертвих і виганяти злих духів.

5. Хто є Апостолами сьогодні? – Сьогодні Апостолами є єпископи і священики.

 

14. НАГІРНА ПРОПОВІДЬ І ВІСІМ БЛАЖЕНСТВ

1. Де Ісус проголосив блаженства? – Ісус проголосив блаженства на горі.

2. Як називаємо цю гору? – Цю гору називаємо  “Горою Восьми Блаженств”.

3. Що означає блаженні? – Блаженні – це щасливі.

4. Скільки є блаженств? – Блаженств є вісім.

5. Кого Ісус називає блаженними? – Ісус називає блаженними вбогих духом, тихих, засмучених, голодних та спраглих справедливості, милосердних, чистих серцем, миротворців, переслідуваних за правду, зневажених за Нього.

 

15. ВЕЛИКИЙ ЧУДОТВОРЕЦЬ

1. Які ви знаєте чуда? – Оздоровлення хворих, воскресіння мертвих, розмноження хліба…

2. Для чого Ісус чинив чуда? – Ісус чинив чуда для того, щоб показати людям, що Він Син Божий.

3. Чому ми називаємо Ісуса лікарем душі і тіла? – Ми називаємо Ісуса лікарем душі і тіла тому, що лише Він здатний оздоровити людину від гріха чи хвороби.

 

16. ІСУС НАВЧАЄ У ПРИТЧАХ

1. Хто найкращий вчитель? – Найкращий вчитель – це Ісус Христос.

2. Що таке притча? – Притча – це алегоричне пояснення за допомогою образів, симболів та знаків.

3. Які притчі ви знаєте? – Притчі: про милосердного самарянина, про настирливість в молитві, про багатія і великий урожай, про нечесного управителя, про десять драхм.

4. Хто може нам пояснити притчу у Святому Письмі? - Притчі нам пояснюють священики та катехети.

 

17. РОЗМНОЖЕННЯ ХЛІБА І ОБІТНИЦЯ ПРЕСВЯТОЇ ЄВХАРИСТІЇ

 1. Яке чудо вчинив Ісус на березі Тиверіядського моря? – На березі Тиверіядського моря Ісус розмножив хліб та нагодував тисячі людей.
 2. Що цим чудом заповідав Ісус? – Цим чудом Ісус заповідає Євхаристію.
 3. На який бенкет запрошує Ісус кожну людину? – Ісус запрошує кожну людину на Євхаристію, де Він сам дає нам Хліб – Своє Тіло.
 4. Коли і як Ісус встановив Євхаристію? – Ісус встановив Євхаристію на Тайній Вечері, словами: Беріть, їжте: це моє тіло яке за вас буде видане”, а також: „Це моя кров Завіту, що проливається за багатьох”.
 5. Як люди повинні відноситись до хліба? – Люди повинні берегти і шанувати хліб тому, що це основа життя і тому, що саме під виглядом хліба  Ісус приходить до кожної людини.

18. ВІРОВИЗНАННЯ СВЯТОГО ПЕТРА І ОБІТНИЦЯ ВЛАДИ КЛЮЧІВ

1. Про що запитав Ісус Христос своїх учнів, коли вони знаходилися в околицях Филипової Кесарії? – Ісус запитав Апостолів, за кого Його вважають люди.

2. Що відповіли учні? – Учні відповіли - Одні за Йоана Христителя, інші за Іллю, ще інші за Єримію або одного з пророків.

3. Що відповів Св. Петро на слова Ісуса? – Святий Петро сказав Ісусу: “Ти, Месія, Син Бога живого”.

4. Ким встановив Ісус св. Петра в Церкві? – Ісус встановив Петра намісником в Церкви.

5. Що ще обіцяв Ісус Христос св. Петру? – Ісус також обіцяв св. Петру, що він буде скелею, на якій Ісус збудує Церкву, а також, що Петро зв’яже на землі – буде зв’язане в небі, а що розв’яже – буде розв’язане.

6. Чи маємо молитися за Святого Отця? - Так, маємо молитися за Святого Отця приватно, а також на Святій Месі.

 

19 . ПРОВІЩЕННЯ МУКИ ТА ПЕРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЄ

1. Яку Божественну здатність мав Ісус? – Ісус мав здатність передбачати майбутнє.

2. Що Ісус об’явив своїм учням? – Ісус об’явив своїм учням, що Його вб’ють і на третій день Він воскресне.

3. Свідками чого стали троє учнів Ісуса, що пішли з Ним на високу гору? – Ці учні стали свідками Переображення Господнього.

4. Навіщо було Переображення Господнє?  – Переображення Господнє було для того, щоб учні увірували в Божество Ісуса Христа і через це приготувалися на звістку про муку і смерть Ісуса.

5. За кого Ісус страждав?  – Ісус страждав за нас, за всіх людей, щоб відкупити нас з гріхів.

 

20.  В’ЇЗД ІСУСА В ЄРУСАЛИМ

1. Про яку урочисту подію з життя Ісуса Христа ми сьогодні говорили?  – Ми сьогодні говорили про славний в’їзд Ісуса до Єрусалиму.

2. Чому Ісус в’їхав на ослі?  – Ісус в’їхав на ослі тому, що хотів підкреслити, що Він Цар миру.

3. Як зустрічали люди Ісуса?  – Люди стелили Йому під ноги свої шати та пальмове листя, і викрикували: “Осанна Синові Давидовому. Благословенний, котрий йде в ім’я Господнє”.

4. Як на це відреагували фарисеї? – Фарисеї дуже обурювалися, що люди так викрикують і хотіли, щоб Ісус їм заборонив.

5. Як відповів їм Ісус? – Ісус відповів так: “Якщо люди перестануть викрикувати, почне говорити каміння”.

6. Як ми сьогодні пригадуємо цей день?  – Ми у Вербну неділю ідемо до храму з гілочками лози.

 

21. ТАЙНА ВЕЧЕРЯ

1. Яке було найбільше свято у євреїв? -  Найбільшим святом було свято Опрісноків, що зветься Пасха.

2. Що Ісус зробив на Тайній Вечері? - Ісус на Тайній Вечері взяв хліб , поламав його і мовив: “Це моє тіло, що за вас віддається, чиніть це на мій спомин: Так само взяв чашу по вечері кажучи: “Ця чаша – це Новий Завіт у моїй крові, що за вас проливається”

3. Що Ісус встановив на Тайній Вечері?  – Ісус встановив Таїнство Священства  і Євхаристії.

4. Де Ісус  спожив вечерю? - Ісус споживав вечерю в Вечірнику.

5. Для чого Христос приніс себе у жертву? – Ісус приніс себе в жертву, щоб відкупити людство від гріха.

6. Хто може відправляти Святу Месу?  – Святу Месу можуть відправляти Святий Отець, єпископи та священики.

 

22. ЗНУЩАННЯ І СМЕРТЬ ІСУСА

1. Коли Пилат запропонував відпустити Ісуса, що йому відповіли люди?  – Люди відповіли: “Розіпни Його!”.

2. Що зробили вояки з Ісусом після бичування?  – Вояки одягнули Йому вінець з тернини і насміхалися з Нього.

3. Коли Ісус прийшов на місце, що зветься “Череп”, що зробили з Ним воїни?  – Коли вони прийшли на місце “Череп”, воїни розіп'яли Ісуса.

4. Хто хоронив Ісуса? – Ісуса хоронив Йосип з Ариматеї.

 

23. ВОСКРЕСІННЯ ІСУСА

1. Хто першим побачив Воскреслого Ісуса?  – Воскреслого Ісуса першою побачила Марія Магдалина.

2. Кому з апостолів об'явився Воскреслий Ісус? - Воскреслий Ісус об'явився святому Петрові.

3. Який доказ того, що Ісус Воскрес?  – Доказом того, що Ісус Воскрес є пустий гріб.

4. Кого зустріли апостоли в дорозі в Емаус?  – Апостоли в дорозі в Емаус зустріли Воскреслого Ісуса.

 

24. ВОЗНЕСІННЯ ІСУСА ТА ЗАПОВІДЬ ДРУГОГО ПРИХОДУ

1. Якого дня після Свого Воскресіння Ісус Вознісся до Бога Отця?  – Ісус Вознісся до Бога Отця на сороковий день.

2. Чому ми повинні надіятися на Другий Прихід Ісуса Христа?  – Ми повинні надіятися тому, що про Свій Другий Прихід сказав Сам Ісус, коли Він ще перебував з учнями. Бог вірний своїм обітницям.

3. Як ми повинні очікувати Другий Прихід Ісуса Христа?  – Наше очікування Другого Приходу Ісуса Христа має бути радісним, плідним; кожна людина повинна підготуватися до Другого Приходу Ісуса.

4. Що нам допомагає осягнути вічне життя?  – Осягнути вічне життя нам допомагають Таїнства, молитва, Літургія, добрі діла.

 

25. ЗІСЛАННЯ СВЯТОГО ДУХА

1. Яку владу на землі  Ісус дав апостолові Петрові?  - Ісус залишив апостола Петра  своїм заступником, щоб він укріпляв Божу Церкву у вірі.

2. Як Святий Дух діє через Церкву на нас? - В Церкві, ми зміцнюємося в вірі, надії та любові.

3. Яким чином ми можемо прийняти Святого Духа? - Святого Духа, ми можемо прийняти в свої життя, тільки через віру.


ДОДАТКОВІ ПРАКТИЧНІ МЕТОДИ

(Дидактичні ігри)

 

1. „Символ”

1. Поділ класу на групи.

2. Кожна група отримує завдання (слово - символ).

3. Праця в групах: виписати значення цього символа.

4. З кожної групи один учень зачитує пригадані значення.

 

2. „Слово”

1. Поділ класу на групи.

2. Кожна група отримує завдання (слово).

3. Праця в групах: разом шукають значення цього слова,

яке з’явилося саме в цій катехезі.

З кожної групи учень зачитує підготовлене.

 

3. „Павутина”

1. Всі діти стають в коло.

2. Катехет бере клубок ниток, притримуючи нитку, кидає його

одному з учнів, той іншому, що стоїть напроти.

3. Таким чином утворюється павутина.

4. Катехет кільком з учнів каже відпустити павутину, вона стане

нерівномірною.

На цьому прикладі можемо показати, як твориться спільнота           Церкви і, що це залежить від нас самих.

 

4. „Сценка”

1. Вибрати один з фрагментів Святого Письма. Ознайомити з ним

учнів.

2. Розподіл діючих осіб.

3. Підготовка групи до сценки.

Сценка.

 

5. „Вікторина” або „Питання - відповідь”

1. Клас поділити на дві групи.

2. По черзі ставити питання одній, а потім другій групі.

3. За правильну відповідь – бал.

Група, яка набрала більше балів отримує відзнаку.

 

5 КЛАС

Життя Ісуса Христа

Автори катехез:

 

1. Палестина батьківщина Ісуса - Віталій Бартковяк (1 редакція), Неоніла Придорожня (2 редакція)

2. Благовіщення Марії - Анатолій Боднажевський (1 редакція), Лілія Гудошнік (2 редакція)

3. Жертвування Господа Ісуса та знаходження Ісуса в храмі - Віктор Глушко (1 редакція), Тетяна Окс (2 редакція)

4. Свята Родина та укрите життя Ісуса - Домінік Яцкув(1 редакція), Наталія Кушнір (2 редакція)

5. Хрещення Ісуса Христа - Олександр Єфіменко (1 редакція), Анна Костевська (2 редакція)

6. Піст та спокуси Ісуса - В’ячеслав Ковальський (1 редакція), Надія Рибак (2 редакція)

7. Перші учні Ісуса Христа - Віктор Літвінчук (1 редакція), Інна Демчук (2 редакція)

8. Чудо в Кані Галілейській - Олександр Новощинський (1 редакція), Неоніла Блідченко (2 редакція)

9. Ісус виганяє торговців із храму - Микола Піщик (1 редакція), Зубенко Аліна (2 редакція)

10. Розмова Ісуса з Никодимом - Богдан Соболь (1 редакція), Наталія Трембачевська (2 редакція)

11. Ісус і самарянка - Владислав Томашевський (1 редакція), Леся Бабич (2 редакція)

12. Жителі Назарету не приймають Ісуса – Василь Тучапець (1 редакція), Інна Мельник (2 редакція)

13. Вибір дванадцятьох Апостолів - Олів’ ян Вранеску (1 редакція), Світлана Гура (2 редакція)

14. Нагірна проповідь і Вісім блаженств - Владислав Зарічний, Віталій Літвінчук (1 редакція), Валентина Ясінська, Інна Демчук (2 редакція)

15. Великий Чудотворець - Василь Женський (1 редакція), Максиміліана Шклярчук (2 редакція)

16. Ісус навчає у притчах - Віталій Бартковяк (1 редакція), Наталія Козел (2 редакція)

17. Розмноження хліба і обітниця Пресвятої Євхаристії - Світлана Снігурська

18. Віровизнання святого Петра і обітниця влади ключів - Домінік Яцкув (1 редакція), Ільніцька Неля (2 редакція)

19. Провіщення муки та переображення Господнє – Олександр Єфіменко (1 редакція), Тартачник Оксана (2 редакція)

20. В'їзд Ісуса в Єрусалим - Олександр Новощинський (1 редакція), Анна Старук (2 редакція)

21. Тайна Вечеря - Пищик Микола (1 редакція), Марія Жуковська (2 редакція)

22. Знущання і смерть Ісуса - Богдан Соболь (1 редакція), Марія Паюк (2 редакція)

23. Воскресіння Ісуса - Володимир Томашевський (1 редакція), Ліна Ковальська (2 редакція)

24. Вознесіння та обітниця другого приходу - Василь Тучапець (1 редакція), Вікторія Заруцька (2 редакція)

25. Зіслання Святого Духа - Олівян Вранеску (1 редакція), Ніна Антонюк (2 редакція)

Методична консультація: Олена Гуменюк

Граматична консультація: Марія Козирська, Ірина Неділя, Тетяна Киричук, Анна Старук, Вікторія Ужицька, Лариса Зеленюк

 

Комп’ютерне опрацювання: Яна Жевелюк, Світлана Снігурська, Катерина Харкава

 

Редактор провідника: о. Андрій Мацьонг

 

 

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 
 

 

 

Останнє повідомлення: 4 роки, 11 місяці тому
 • madmin : Тож усе я вважаю за втрату ради переважного познання Христа Ісуса, мого Господа, що я ради Нього відмовився всього, і вважаю все за сміття, щоб придбати Христа. Фл.3.8

    Лише зареєстровані
    користувачі можуть
    залишати повідомлення


Санкт-Петербург, секс знакомства: Девушка ищет мужчину